Vuosi 2011 mennyt, aika tehdä valintoja:
Judoka: Päivi Tolppanen (em-mitali)
Valmentaja: Marko Laaksonen ( monta nuorta hänen valmennuksessaan noussut viime vuonna)
Vaikuttaja: Mika Mukkula ( judon asema Suomessa huippu-urheiluna vankistunut)
Puuhamies: Tintti (aina vaan jaksaa puuhata uusia tapauhtumia)
Tuomari: Kari Neuvonen ( näkyy myös kentällä opastamassa uusia kykyjä)
Kommentaja ja muita valintoja, asiallisia, please.
Valintoja
17
652
Vastaukset
- 11hsd1h
Tolppasen 7 kilpailijan ranskalaisesta kaaviosta saama mitsku ei kummoinen saavutus ole, yli puolet sai mitalin
- kunnioitusta
Mitalli on aina saavutettu....vaikka minkä kaavion kautta...arvostusta saavutuksille...vai mitä.
- ei ole paljoa
mistä valita...
Vuoden judoka: Johanna Ylinen - Minsk maailman cup 1.
Valmentaja: Tintti - useita huippuja treenauttaa
Kouluttaja: ? onko niitä enää missään ?
Vaikuttaja: Mukkis - hyvää vauhtia eteen päin
Tuomari - Neuvonen - ei taida muut yltää samalle tasolle- zuudoka
Judo-opettaja: Heikki Lähteenkorva
- onhannäitä
zuudoka kirjoitti:
Judo-opettaja: Heikki Lähteenkorva
Valmentaja: Jokikokko. Saanut TT:n lentoon.
Vaikuttaja: Rönkkö. Saanut alueensa ja seuransa eloon. Sen imussa kehittyy PH-akatemiakin. - tehovalmentajako
onhannäitä kirjoitti:
Valmentaja: Jokikokko. Saanut TT:n lentoon.
Vaikuttaja: Rönkkö. Saanut alueensa ja seuransa eloon. Sen imussa kehittyy PH-akatemiakin.Onko Jokikokolla mitään kilpailukokemusta muuta ku tuomarina?
Eip kannata mainita muiden oikeitten valmentajien kanssa samassa ketjussa. - öoiuhöou
tehovalmentajako kirjoitti:
Onko Jokikokolla mitään kilpailukokemusta muuta ku tuomarina?
Eip kannata mainita muiden oikeitten valmentajien kanssa samassa ketjussa.Jokaiselle tasolle tarvitaan oikean tyyppistä tekijää. En tiedä Erkin taustoja, mutta ei niillä ole mitään väliä, jos aktiivisuus ja vetointo riittää tehotiimin luotsaamiseen. Sille porukalle ei ole tarpeellistakaan mikään kokopäiväinen henkilökohtainen valmentaja. Paljon parempi valmennusmeriitti tehotiimin viimeaikainen toiminta on ollut kuin Mukkulan vaikuttaminen.
Näissäkin valinnoissa pitäisi miettiä, että välttämättä ei etsitä sitä, joka on saavuttanut yksittäisen kovatasoisimman suorituksen omalla alueellaan. Valittu voi ainakin minun mielestäni olla junnuvalmentaja tai tuo mainittu Orimattilan moottori, joilla on erinomainen kyky laajan toiminnan järjestämiseen. - kysympähän vaan
onhannäitä kirjoitti:
Valmentaja: Jokikokko. Saanut TT:n lentoon.
Vaikuttaja: Rönkkö. Saanut alueensa ja seuransa eloon. Sen imussa kehittyy PH-akatemiakin.ja mitähän tekoa Rönköllä on PH-akatemian kanssa?
- öoitrs
Nää valinnat on loppupeleissä aika arvalla vedettyjä eli jokaista titteliä kohden on sellainen perusjoukko porukkaa, josta sitten valitaan joku. Valituksi tulee se, joka joko henkilönä tai meriittiensä laadulta vastaa valitsijoiden keskiarvoa.
Esimerkiksi voi nyt sitten ottaa vaikka tuon vuoden naisjudokan. Tolppanen ja Ylinen huudettu, Sundberg on kuitenkin parhaassa asemassa olympiakarsinnassa eli ei ainakaan ihan helposti sivutettava kaveri. Nuorissa voisi myös olla pari ihan hyvää valittavaa, vaikka kansainväliset meriitit puuttuvatkin.
Lopputilanteessa valinta tapahtuu sitten näiden yhdistelmänä. Junnun valinta olisi niin poikkeuksellista, että vaikka joku sellaista ehdottaisikin, niin se ei äänestyksessä ainakaan tällä hetkellä pärjää. Sitten mennään valintaan Tolppasen, Ylisen ja Sundbergin välillä. Tolppanen ei oikeasti meriitiltään ole kummankaan tasolla eli saa toki äänensä (olettaen että jonkinlaista demokratiaa valinnassa harrastetaan), mutta niillä ei tällä hetkellä näille toisille pärjää. Sitten valitaan Sundberg, koska hän on ainakin keskimäärin paremmin menestynyt kuin Ylinen ja kummallakaan ei kuitenkaan ole arvokisamitalia tai vastaavaa selkeää "voittosuoritusta".
Sitten on tietenkin se valitettava tosiasia, että helpoin tapa tulla valituksi on olla tuossa muutaman vaihtoehdon joukossa ja olla hyvissä väleissä valitsijoiden kanssa. Tämä tilanne puoltaa ainakin Mukkulan valintaa joko valmentajaksi tai vaikuttajaksi, koska kelpaa kyllä molempiin joukkoihin ja toisaalta valinta taidetaan tehdä hallituksessa, jolloin tuttuja valitsijoita riittää.
Olisikin hauskaa, kun nämä valinnat tehtäisiin jonkinlaisina jäsenäänestyksinä tai seurojen puheenjohtajien äänestyksinä tai vastaavina. Joinain vuosina saattaisi oikeasti tulla "erikoisia" valintoja. - kenelle mitäkin
Nythän noi valinnat viime vuodesta on tehty jo http://www.judoliitto.fi/judoliitto/hallitus-2012/hallitus_tiedottaa/?x562158=2705064 ja päättävä elin istuu Radiokadulla. Ei siinä kadunmiesten / naisten mielipidettä kysytä, niinkuin ei missään muussakaan asiassa nykyään tämän lajin piirissä.
Olisikin hyvä idea laittaa aina vuoden lopuksi äänestys seuroille, siitä kuka/ketkä palkitaan, eikä aina Radiokadun henkilöt niitä päättäisi, koska eipä ole niitä juuri kisoissa, leireillä tai saleillakaan näkynyt eli lehdistä lukevat mitä kukin on saanut aikaan omalla osaamisalallaan. - poiuytrewq
Palkitut:
Vuoden naisjudoka: Jaana Sundberg, Riihimäen Judoseura
Vuoden miesjudoka: Valtteri Jokinen, Riihimäen Judoseura
Vuoden nuori judoka: Anni Ikälä, Lappeenrannan Kamiza
Vuoden valmentaja: Manne Isoranta, Lahden Judoseura
Vuoden judotuomari: Juhani Sammallahti, Himangan Judoseura
Vuoden kouluttaja: Jani Suokanerva, Koyama, Rovaniemi
Vuoden judoseura: Tikkurilan Judokat, Vantaa
Vuoden seurajohtaja: Sami Pirinen, Raahen Judo - yx idästä !
Kerrankin hyvät valinnat ! Ei pyllynnuolentaa eikä vilunkia lehmäkauppaa !
- töoihjfg
Olen samaa mieltä, hyvät valinnat. Ehkä Tiksin valinta seuraksi hieman jää mietityttämään, koska rehellisesti sanoen sieltä ei ole tullut yhtään kovaa judokaa pitkään aikaan. Sinällään ihan ok seura, mutta kyllä Suomen parhaalla seuralla pitäisi olla muutama kisaajakin. Siksi olisin antanut palkinnon ennemmin esimerkiksi Joensuuhun tai Orimattilaan.
- ihmettelenpä vaan
töoihjfg kirjoitti:
Olen samaa mieltä, hyvät valinnat. Ehkä Tiksin valinta seuraksi hieman jää mietityttämään, koska rehellisesti sanoen sieltä ei ole tullut yhtään kovaa judokaa pitkään aikaan. Sinällään ihan ok seura, mutta kyllä Suomen parhaalla seuralla pitäisi olla muutama kisaajakin. Siksi olisin antanut palkinnon ennemmin esimerkiksi Joensuuhun tai Orimattilaan.
ja kukahan sieltä orimattilasta tulee? siis kova kilpailija?
- Linnunradan liftari
ihmettelenpä vaan kirjoitti:
ja kukahan sieltä orimattilasta tulee? siis kova kilpailija?
"ja kukahan sieltä orimattilasta tulee? siis kova kilpailija"
Ei voi olla komppaamatta että "ja kukakohan sieltä Suomesta tulee? siis kova kilpailija" HAHHHAAHAHH BUAAAAAHH !!!!!! - dghkdhkg
ihmettelenpä vaan kirjoitti:
ja kukahan sieltä orimattilasta tulee? siis kova kilpailija?
No Perälä taisi olla SM kakkonen. Se on kuitenkin ihan ok suoritus. Muistaakseni Solja taitaa olla Orimattilasta. Kova kilpailija on tietenkin suhteellista, mutta onpahan sentään osallistumisia SM-kisoihin ja Samurai Cupiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462