Onko tässä järkeä? (hardcore rasvanpolttoa)

hard&core...

Satakiloisella äijällä matkaa n 12 kiloa 10% rasvoihin!

Kehon peruslihaksisto on kunnossa, mutta läski peittää liiaksi.

Mulla on tavoitteena vetää hardcore muodonmuutos 100 päivän aikana.

Treenaaminen on tuttua ja ruokavalio on tahdonasia.

Oma perusaineenvaihdunta on 2380 kcal inbodyn mukaan.

Pyrin pitämään kalorit 1600 kcal pinnassa ja lisäksi syön ylimääräistä puolet treenikaloreista, joita tulee n. 2500 kcal edestä viikossa.

Noista 1600 kcal proteenien osuus on aika lähellä 50%,
Hiilareita tulee vedettyä n. 100-120 grammaa (eli n400-500 kcal) ja loput sitten hyvistä rasvoista.

Siirryin treenissä ns. ylläpitoon eli nyt treenaan alikaloreilla lihaksiston ylläpitoa ja siirryn yhä enemmän aerobiselle puolelle matalalla sykkeellä tyyliin 115-120 sykettä.

Jos tuosta laskee, että ihminen olisi kone, niin oma kulutus on aikatarkkaan 3000 kcal/pv treenit, eli 3400 huitteille mennään. Koska nautin palatusjuomaa n. puolet treenistä, voidaan laskea päivättäiseksi kalorivajeeksi 3400-1800 = 1600 kcal miinusta per päivä.

12 kilon polttaminen edellyttäen, että lihaa ei lähde ollenkaan tarkoittaisi 7000 kcal (rasvakilo) / 1600 (päivittäinen vaje) * 12 kg = 52,5 päivää....

Mutta kaikki oppaat sanovat, että tämä kaava ei toimi, vaan lähtee lihat ja läskit jää....

Kommentteja peliin.... mitä lisää ruokavalioon ja kuinka paljon kaloreita tulisi Teidän mielestänne lisätä.

Vaikka tavoitteena on hardcore muodonmuutos 100 päivässä, niin mielluummin vetäisin hulluna ton 50 päivää ja siirtyisin taas oikeen tason rasvoilla hiomaan kuntoa loppukevääksi!

3

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ISOLAATTI

      Vaikea aihe. Itsellä 3 dieettiä takana näissä 8-12kg pudotukset. Sanoisin, että homma vaatii sitkeyttä. On parempi varata 100 päivää, tulokset on PAALJON paremmat. Tiukalla tahdilla saat läskit samal taval pois, mutta lihaa menee ihan liikaa.

      10% rasvoihin meneminen on oikeasti fiksu ja hyvä juttu. Se ei vaadi huipputason onnistumista ja rasvaprosentti on "helppo" säilyttää siinä kympissä.

      Nää on näitä perusjuttuja, mutta hiilareista ensin kalorit alas. Korkeat proteiinit, hyviä rasvoja kunnolla! Hiilarit treenin ympärillä hyvistä lähteistä, esim. basmatiriisi. Sokerit kokonaan pois! Paljon lihaa,kalaa,kanaa. Hiilareista keskity kasviksiin,marjoihin. Puuro,laadukas leipä aamupalalla ainoastaan jos on pakko syödä. Hedelmiä hyvin harkitusti. Kaikki valmisruoat ja pikaruot ym.pois. Ei herkkuja. Jos pää meinaa hajota niin kova treeni, päälle herkut proden kanssa. Lisäksi hera,kaseinaatit avuksi. Palkkariin ihan pieni annos hiilaria ja treenin jälkeen aina isot määrät prodea 6h sis.treenistä, sanotaan n. 100-150g. Runsaasti vettä ja pidä huoli, että syöt suolaa myös. Meri/mineraalisuola ok. Ateriavälit n.4-5h, ei useammin. Iltaa kohden vältellään hiilareita. Hyvä monivitamiini,kreatiini,omega3 kapselit mukaan. Muita harkittavia; beta-alaniini, boosterit.

      Treeni oltava kovaa, ei mitään asenteella: tämä on ylläpitoa vaan järkeä käyttäen tietysti mahd.kovaa settiä, samaan tyyliin kuin lihaa kasvattaessa.

    • hard&core

      Olen käyttänyt palkkaria jossa hiilarit ja protskut on aika lähelle 50/50 >>>>

      Pitäisikö valita palkkari jossa hiilareita on merkittävästi vähemmän?

      Eikös teknisesti hiilareista ole merkittävää apua palkkarissa, silloin kun treenataan alikaloreilla, jotta saadaan toipumista nopeesta myös hiilareiden ansiosta käyntiin?

      • ISOLAATTI

        Näistä kiistellään kovasti asiantuntijoidenkin keskuudessa.

        Mun mielipide.
        Pari tuntia ennen treeniä voi syödä hiilihydraatteja kuten kupillisen basmatiriisiä,tai kauraleseitä vehnänalkioita, se riittää. Treeniä ennen EAA tai BCAA tappamaan kataboliaa ja vaikka ripaus kreatiinia, beta-alaniinia sekä sitrulliinimalaattia. Treenin aikana voit toki juoda juomaa jossa aminohappoja,sitrulliinimalaattia ja hieman hiilihydraatteja. Tällöin 15g maltoa riittää. Treenin jälkeen heraproteiini, mieluummin hydroheraa ja tästä tunnin sisään ruokaa jossa kohtuullinen annos hiilareita kuten riisiä tai pastaa liha/kala-annosten kera. Enempää hiilaria ei sitten tarvitakaan ja siitä eteenpäin protskuja joko lihan,munien tai maitoproteiinien muodossa, rasvaa energialähteeksi ja anti-kataboliseksi stoppariksi. Treenipäivän aamuna kannattaa myös hiilihydraatteja syödä glykovarastojen täyttämiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      91
      2671
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2618
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2577
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      79
      2478
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      76
      1996
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      47
      1987
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      140
      1843
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      29
      1412
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1395
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      18
      1296
    Aihe