Haluaisin ostaa hyvän järjestelmäkameran harrastekäyttöön. Olen harkinnut Nikon D3100 kameraa. onko tämä hyvä valinta? voitte ehdotella muitakin kameroita. (alle 600eur.)
-Meillän on myös nikonin F3 filmijärjestelmäkamera ja Pentaxin 6x7 filmijärkkäri, onko näillä enään järkevää kuvata (näihin on myös joitankin hyviä objektiiveja)
Neuvoja??
14
153
Vastaukset
- neuvoja99?
Käyköhän myös objektiivit jotka on ostettu F3:een tuohon Nikonin D3100??
- nuevoja
Käy mutta valotusmittaus ei toimi tuossa rungossa vanhoilla filmiajan objektiiveilla.
- järkevää?
D3100 on hyvä valinta ensimmäideksi digijärkkäriksi.
Pentax 67 on erinomainen ja järkevä kamera niin kauan kun Fuji tekee filmiä. Yksi parhaista esi. muotokuvaukseen. - Neuvoja99?
Okei! kaapista köytyi vielä nikkormat filmikamera.
- Käytetty?
Rajalassa olisi D300 vaihtolaitteena 695€, jolloin objektiivit toimisivat oikein. D200:sta on alle 300€ lukuisia!
D3000 sarja lienee aloittelijoille tarkoitettu joten sillä voi aloittaa. Itse olen pitkän tien käynyt D70, D200, D90 ja uusin D300s. Kaikki ovat toimineet ja toimivat suvun nuoremmilla edelleen. Ainakin osa noista objektiiveista toimii ainakin käsitarkennuksella mutta esim. D90 sisältää tarkennusmoottorin ja jos jostain löydät niin halvalla lähtee koska uusi D7000 on korvannut sen.
Myös D200 on oiva vehje, olen testannut -30C lämpötilassa, tosin pari kolme kertaa mutta vain noin 2 tuntia kerralla (varpaan ja sormet tulivat kylmiksi), kamera ei hyytynyt. Akun tehohan laskee mutta jos sillä saa normaalisti luokkaa 700 - 800 kuvaa niin puoletkin riittää noissa lämpötiloissa. Onhan se noin 10 rullaa F3 rungolla.
Uskon D90 ja D200 runkoja lähtevän tuolla 600€ hinnalla.- kaikin puolin
Ainakin Rahala myy noita D90 runkoja yksikköhintaan 599. Todellakin, se on hyvä kamera kaikin puolin.
- neuvoja99
Kiitos tiedosta! Olen miettinyt myös Nikon D5100, koska siinä olisi kääntyvä näyttö.
- kookaa
Hyvä on sekin. Tulet tosin huomaamaan pian että kameran etsin on ainoa oikea tähtäilyyn soveltuva vempain. Tosin kääntyvää näyttöä olen joskus haikaillut videokuvauksessa tai silloin kun kameralla tähtäilee kovin alhaalta. Ei tarvitsisi polvisuojuksia konttailuun.
- homma hanskassa.
kookaa kirjoitti:
Hyvä on sekin. Tulet tosin huomaamaan pian että kameran etsin on ainoa oikea tähtäilyyn soveltuva vempain. Tosin kääntyvää näyttöä olen joskus haikaillut videokuvauksessa tai silloin kun kameralla tähtäilee kovin alhaalta. Ei tarvitsisi polvisuojuksia konttailuun.
Kulmaetsin on sitä varten jos pitää kamera laittaa maan tasoon. Voi tähtäillä yläpuolelta vaikka kamera maassa.
- Niko N.
Nikon D3100 lienee hintaluokkansa paras järkkäri tänään. Helppokäyttöisenä juuri aloittelijoille suunnattu ja hintaisekseen ihan kohtuulaatua tarjoava.
Juuri Nikon D3100:aan päädyin itsekin viime vuoden lopulla enkä ole valintaani toistaiseksi katunut. - Neuvoja99
Kannattaako ostaa käytetyn kameran? Olisi halvempaa, mutta onko ne millaissa kunnossa?
- Riippuu kamerasta
Ja käyttjästä. Täysin.
Voit saada uutta vastaavassa kunnossa olevan käytetyn, tai sitten ihan totaalisen banaanin jota on vedetty hihnassa perässä pitkin teitä ja pudoteltu kiville.
Ulkonäkö kertoo paljon, normaali kuluminen otepaikoista ei ole välttämättä paha, mutta kolhujen jäljet ovat. Tarkista otettujen kuvien määrä.
- Dol Biong
Käytetty on aloittelijalle uhkarohkea valinta ensimmäiseksi järkkäriksi. Käytetyn hankinta sopii paremminkin kokeneelle harrastelijalle joka tuntee kameroita ja osaa arvioida kameran kunnon.
Ylivoimaisesti paras aloittelijan kamera on nykyaikainen peilitön järkkäri.
Nuo etsinfanaatikot on jälkeenjääneitä eivätkä pysty kuvaamaan esim videoita kun etsimestä ei näy mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh902169Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1391797- 1731333
- 229805
- 65754
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10731- 60730
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49587
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </347560