Primaarisesti uneton

Liina 38

Käsittääkseni minulla on oire nimeltä primaarinen unettomuus. Reilu 10 vuotta olen nukkunut lääkkeillä (opamox, stilnoct). Välillä lisännyt käyttöä, välillä vähentänyt (jotta toleranssi ei kasvaisi). Ilmeisesti nämäkin lääkkeet aiheuttavat sivuoireita ja olen kuullut, että ihmisillä on ollut parempi olla kun ovat lopettaneet lääkkeet. Mitään muita lääkkeitä en käytä ja noitakäytän vain juuri ennen nukkumaan menoa.

Nyt olen vähentänyt lääkkeitä, tarkoituksena lopettaa kokonaan jos mahdollista. Nukun vuorokaudessa 0-3 tuntia, vaikka otan vieläkin pieniä määriä noita lääkkeitä eli 1*15mg opamox ja 0.5*stilnoct. Apua unettomuuteeni olen hakenut koko aikuisiän ajan, tuloksetta.

Onko muilla kokemuksia kokonaan vierottautumisesta näistä lääkkeistä? Toivon, että pääsisin näistä lääkkeistä eroon ja voisin joskus nukkua luonnollisesti. Uskon, että nykyinen unettomuuteni on osin näiden lääkkeiden syytä ja luonnollinen uni mahdollisesti palautuu kuukausien kuluessa kun olen päässyt lääkkeistä eroon, tai ainakin toivon näin. Parempi vaikka lopettaa välillä kokonaan ja valvoa kuin antaa toleranssin kasvaa vuosien mittaan niin kovaksi, että siitä ei enää irti pääse ja sivuoireetkin ovat kovemmat. Väsyttää pirusti, mutta unta en saa.

5

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avun saanut.

      Suosittelen kirjaa ;

      Stefan Borg, Katarina Johansson ; irti unilääkkeistä ja rauhoittavista aineista


      Muita kirjoja aiheessa en tiedä.

    • Masa_Kaks

      Mulla unihäiriö ei ole primäärinen, vaan aiheutuu ihosairaudesta. Ja unihäiriöistä puhuttaessa poikkeuksetta sanotaan, että pitää hoitaa ensisijainen syy, ei unettomuutta oireena. Ongelma vaan on se, ettei tätä sairautta voi hoitaa oireettomaksi.

      Omalla kohdallani unilääkitys on auttanut. Ja on toiminut jo pitkään. Varmasti toisenlaisiakin kokemuksia on, mutta minusta ei pitäisi kategorisesti kieltää pitkäaikaistakaan unilääkitystä, jos se toimii ja parantaa potilaan elämänlaatua. Liian yleistetyt totuudet ovat vaarallisia, niin tässäkin asiassa.

    • avun saanut

      Mitä muita kuin bentzoja unettomuuteesi ollaan kokeiltu?

      Oletko käynyt unitutkimuksissa? Ellet, niin varaahan aika neurologille.

      • Liina 38

        Masa: Siinä on vaan sellanen ongelma, että niitä pitää aina syödä enemmän, jotta ne alkaisi väsyttämään. Tähän mennessä olen pärjännyt vieroituksessa ihan hyvin, en ole lisännyt annoksia. Nyt etenen jonku aikaa näillä määrillä.

        avun saanut: Olen käynyt nuoresta asti psykologeilla, hypnoosissa, psykiatreilla, neurologeilla ja muilla lääkäreillä. Ei tälle kuulemma voi mitään. Tai ei ainakaan kukaan opiskellut ei tunnu tietävän mitään ratkaisua asialle.


    • asdfghwert

      Mä ainakin aion syödä unilääk. tarv. rauhottavaa hyvällä omalla tunnolla. Vaikka loppuikäni. Jo 21 vuotta tarpeen ollut.
      Ilman niitä olisin ajautunut itsemurhaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2128
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1776
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1326
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      794
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      718
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      40
      514
    Aihe