kaikki joilla enemmän kuin yksi lapsi..

toisesta kuumeileva

Moikka
Meillä on aivan ihana vajaa parivuotias poika. Rakastan häntä aivan valtavasti ja varmaan kuten kaikkien muidenkin vanhempien mielestä omat lapset ovat täydellisimpiä, on meidänkin poika mielestäni täydellinen, ihana hurmuri!
Nyt kuitenkin kuumeilen uudestaan, tekisi mieli toista lasta, mikäli meille sellainen suodaan. Olen ajatellut, että jos ei toista saataisi, olisin onnellinen jo nykyisestäkin tilanteesta.
Minua pelottaa kuitenkin etten rakastaisi toista lasta yhtä paljon kuin tätä ensimmäistä. Varsinkin jos hän ei jostain syystä olisikaan terve tai olisi esim. hyvin vaativa lapsi. Samoin koen että omat veljeni ovat olleet äidilleni jossain määrin rakkaampia kuin minä tyttönä, ja en tiedä osaisinko olla äiti tyttövauvalle..

Onko kokemuksia samanlaisista tuntemuksista ja miten asiat ovat menneet? Voiko äidille olla toinen/toiset lapset rakkaampia kuin toinen/toiset?

En kaipaa mitään v*******a, vaan asiallisia kommentteja.

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ///////////

      Meillä on kaksi tyttöä, 4-vuotias ja 4 kk ikäinen. Esikoinen sai olla meidän päivänsäde ja kaiken huomion kohde lähes 4 vuotta ennen kuin "kakkonen" syntyi. Mulla ei tuollaista pelkoa ollut, eikä sellaisia tuntemuksia ole vauvan syntymän jälkeen tullut. Molemmat tytöt ovat todella ihania ja rakkaita, molemmat myös raivostuttavat välillä. ;) Esikoisella on toki aina se erityisasema, että hän on meidän ensimmäinen lapsi, mutta ei silti mitenkään voi sanoa että rakastaisin toista enemmän kuin toista. Esikoista olen rakastanut pidempään tietysti. :) Hän oli vaativampi vauvana kuin tämä toinen. Molemmat ovat temperamenttisia, iloisia, ihania lapsia. Mäkin ajattelin, että yksikin lapsi olisi ollut ok, mutta päätettiin "tehdä" toinen kuitenkin, enkä ole katunut hetkeäkään.

    • 6+19

      Mä pelkäsin tokaa odottaessa ettei rakkautta riitä molemmille yhtä paljoa, väärin meni.

      Kolmas raskaus taas oli todella vaikea ja olin entistä varmempi etten kolmatta pysty rakastamaan yhtä paljoa kuin aijempia. Metsään meni sekin luulo.

      Kaikki kolme mun silmäteriä ja rakkautta riittää. Kaippa se "sydän kasvaa" sitä mukaa kun lapsia siunaantuu.

      Ennen raskauksia noita epäilyksiä tosin ei ollut vaan vasta raskauden aikana. Mutta kaippa se normaalia on jo kuumeillessakin.

    • jo isommat lapset

      ei rakkaus jää keltään paitsi mutta väitän että lapsien kasvaessa jolle kulle saattaa joutua antamaan enemmän huomiota vaikka kysessää olisi ns tervekin lapsi...kasvaminen tuo mukanaan monenmoisia ongelmia joita ei vauva-aikaan edes osaa kuvitella ja kyllä se rakkauskin on koetuksella mutta kyllä sitä riittää.
      Ja se lapsen täydellisyys kuvitelmakin monesti karisee vauva-aajn jälkeen jossain määrin ja joutuu monesti kääntämään ajatukset toisinpäin,lapsellani on puutteita :):)
      Kenestäkään en luopuisi,kaikki kolme lastani ovat yhtä rakkaita,joskus joku enemmän ja sitten taas toinen,joskus myisin kaikki huutonetissä tai laittaisin vaihtoon mutta yhtäkaikki rakkaita :):)

    • fisutt

      Itse odotan tällä hetkellä viimeisilläni toista lasta ja raskauden aikana tullut "hassuja" ajatuksia. Esimerkiksi säälittää esikoinen hirveästi, kun saa kuitenkin väistämättä vähemmän huomiota vauvan syntymän jälkeen kuin siihen asti ainoana lapsena. Toisaalta vieläkään ei kunnolla tunnu siltä, että perheeseen on edes tulossa toinen lapsi, vaikka synnytys voi alkaa milloin tahansa. Eikä tähän toiseen masuasukkiin ole raskausaikana kiintynyt samalla tavalla kuin esikoiseen hänen raskausaikanaan, mikä on toisaalta ihan ymmärrettävääkin kun ei ole keskittynyt pelkästään meneillään olevaan raskauteen vaan on kotona alle 2-vuotias hoidettavana.

      Luotan kuitenkin siihen, että kiintymys ja rakkaus lapseen löytyy kunhan hänet saa tänne silmien eteen hoidettavaksi ja asia muuttuu todelliseksi.

      Tämä nyt ei varsinaisesti liittynyt kysymääsi asiaan, mutta ajattelin nyt kuitenkin kirjoittaa omia ajatuksiani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe