Astmalääkkeen haittavaikutukset

Astmailija

Haluaisin kuulla kokemuksia astmalääkkeiden käytöstä.
Itselläni on äskettäin todettu astma ja tällä hetkellä käytän Flixotide Diskus 250mikrog. aamuin ja illoin yhden annoksen (tarvittaessa annosta tulee lisätä) ja myös "kohtauksiin" ja rasitusta varten on Ventoline Diskus 200mikrog.

Eniten minua mietityttää Flixotide Diskus -lääkkeen mahdolliset haittavaikutukset. Onko kellään tullut? Itselläni on selosteessakin mainittua kurkun kuivuutta ja kipua. Mutta olen miettinyt, että onko todennäköistä että kyseinen lääke aiheuttaisi samanlaisia haittavaikutuksia kuin jotkut kortisonilääkkeet? Nesteen kertymistä ym.?

Tahtoisin kuulla muiden kokemuksia kyseisestä lääkkeestä, että voisi itsekin varautua jos jotakin ilmenee. Ja onkohan mahdollista että nämä astmalääkkeet aiheuttaisivat laksatiivisia oireita?

1

1641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaan2012

      Suun kuivumista ja käheää kurkkua. Hengitettävät eivät aiheuta esim nesteen kertymistä. Laksatiivisia oireita voi olla lievänä jos olet laktoosille herkkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      146
      1191
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      535
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe