Seuraavaksi piispaksi pitäisi saada vl-pappi

Evluttilainen

Alkaa mennä ihan hunginolle kirkko jos ei enää edes 2000 vuotta kelvannut uskontunnustus kelpaa kuten oheiseesa Kotimaan linkissä on juttua.

http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=417&id=27062

Seuraaviin piispan vaaleihin pitäisi saada avarakatseinen ja jämäkkä vl-pappi.

Alkaa mennä piispaporukka sellaiseksi, että Raamatun ja kristillinen perinne hukataan. Suola on käynyt mauttomaksi.

Harmi, että aikoinaan Keijo ei tullut valituksi Oulun piispan vaalissa.

Seuraaviin vaaleihin olisi ainakin Kiimingistä hyvä kanditaatti.

Ellei kirkon linja palaudu Raamatullisemmalle linjalle, ev.lut kirkko romahtaa.
Vl-liike edustaa kuitenkin huomattaavaa ja aktiviista osaa kirkon jäsenistä.

20

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 29+46

      Ehdottaisin Johannes Alarantaa piispaksi.

      • 52+52

        Pauli Niemelän ohella hyvä ehdokas.

        Johanneksella ainakin riittää rohkeutta puolustaa Raamatun linjaa.


      • Hyvä mies on.

        Tätä voisin minäkin kannattaa.


    • johnnystow

      Lestat pitää erottaa ehdottomasti ev.lut. kirkosta. Lestadiolaisuus pitää jo aatteena kriminalisoida koska se syrjii naisia ja sallii pedofilian.

    • sepeteusX

      Tiukkapipoinen VL - lessu on paras puhdistamaan taikauskoa ihmistem mielestä!

    • Tornijon veli

      Sais olla oikein tiukan linjan mies - olis muut piispat ihimeissään kun joku vielä saarnaa elävää evankeljumia.

      • Kelju Kojootti

        Tahi muutoin kelJuilee...


    • Luther-säätiössä

      Kyllä mulle kelpaisi körtti, evankelinen tai muu lestaa terveempi vaihtoehto!

      • rauhaa rakastava

        Körtti voi olla hyvä


      • mikä muutos
        rauhaa rakastava kirjoitti:

        Körtti voi olla hyvä

        Körttilinjahan se nykyinen "lepsu" kirkon linja onkin.


      • 10+3
        mikä muutos kirjoitti:

        Körttilinjahan se nykyinen "lepsu" kirkon linja onkin.

        Kyllä Paavo Ruotsalainekin kääntyisi haudassaan kun näkisi mihin lokaan ja mauttomuuteen nyky korttilaisyys on mennyt.

        Itse asiassa siitä vanhasta saarnasta ei ole mitään jäljellä tässä liberaalissa höpötyksessä.

        Suola on mauttomaksi käynyt jo ajat sitten.


    • näkkyypähän

      Voipa olla, että uskonpuhdistus pahoin maallistuneessa ev.lut. kirkossamme vielä käynnistyy ihka-aidon vl-papin johdolla. Jos siitä on seurauksena vl-uskoa tunnustavien erottaminen valtakirkosta, niin so what, Lutherillekin kävi aikoinaan niin...

      • Laitimmaisen tuntuin

        Metkaahan on,e ttä ne jotka tiukimmin pitävät kiinni Raamatun ja Lutherin opetuksista ja 2000 vuoden kirkon traditioista, on jo savustettu ulos.

        Ehkä vl-pappi piispana voisikin käynnistää nyky kirkon tervehdyttämisen.


    • askyloni

      No olihan Keijo vähällä päästä piispaksi.

    • vuoroin vierassa

      Käyhän se. SRK kutsuu LLC:n 'pastorin' J.H:n vihkimään Oulun Olavin SRK:n jäsenyhdistysten piispaksi. Se on siinä; piispa, kuten Luther-säätiöllä.

      • Meidän kirkko

        Jos vanhoilliset saa jalansijaa kirkossa, koko kirkko on kohta Suomessa pelkkä marginaali-ilmiö.
        Ilman minkäänlaista uskonyhteisöä jää valtaosa ihmisistä.
        Tämä lisää juurettomuutta ja kaiken perinteisen romuttumista Suomessa. Tämä lisää henkistä pahoinvointia ja moraalista piittaamattomuutta.
        Vaikka ateistikin voi tietysti olla moraalinen, mutta kuitenkin. Sopiva uskonnollinen viitekehys ja tuki ihmisillä on isänmaamme ja sen ihmisten kiistaton etu.

        Suomalaisessa uskossa ja perinteessä on niin paljon hyvää, ettei sitä ole varaa heittää pois ja haudata pitämällä kiinni menneisyyden hihhuleiden määräysvallasta uskonnossa. Sitä pitää ja saa uudistaa suomalaisten ihmisten oikeaksi katsomalla tavalla.


    • vuoroin vieraissa

      Puolisoni ja minä olemme kuuluneet ikämme kirkkoon. Meidän kummankaan suku emmekä me itsekään ole kuuluneet mihinkään herätysliikkeeseen, mutta perheellemme kirkko on tärkeä. Suvusta muutama on eronnut ja taas liittynyt takaisin kirkon jäseneksi kuka mistäkin syystä.

      Kirkon sisällä olevat "puolueet" tuntuvat käyvän julmaa taistelua siitä, mikä "puolue" tunnustaa oikeaa alkuperäistä luterilaista Raamatun mukaista uskoa. Kirkkoon kuuluu vielä n.74% Suomen väestöstä, mutta pieni konservatiivinen vähemmistö on suuriäänisin vaatimuksineen.

      Luin jokin aika sitten kirjan, jossa käsiteltiin kirjailijan vapautta käyttäen 1100-luvun 'kristillisyyttä' silloisessa Euroopassa. Maallinen ja hengellinen esivalta taistelivat yhdessä ja erikseen vallasta. Keinoja ei kaihdettu.

      Viimeisestä kappaleestasi ole samaa mieltä. Eipä taida monikaan "oikeauskoinen" ymmärtää, millaista oli alkuaikojen kristillisyys, kun se vielä 1100-luvullakin oli pelkkää pelin politiikkaa, mikä näyttää edelleen jatkuvan ja kovenevan kiistelynä Raamatun mukaisesta uskosta v.2012.

    • Kolmetoista

      Voispa olla aika vaikeaa olla muiden liberaalipiispojen puristuksessa.

      No oikeat Kristuksen seuraajat ovat aina ahtaalla.

      • Ei ahtaassa viihtyvä

        "No oikeat Kristuksen seuraajat ovat aina ahtaalla. "

        Ne "oikeat Kristuksen seuraajat" voivat pysyä omissa ahtaissa piireissään, kiitos.


      • Evluttilainen
        Ei ahtaassa viihtyvä kirjoitti:

        "No oikeat Kristuksen seuraajat ovat aina ahtaalla. "

        Ne "oikeat Kristuksen seuraajat" voivat pysyä omissa ahtaissa piireissään, kiitos.

        Lähetyskäsky velvoittaa menemään ja kertomaan Ilosanomaa Kirstuskesta, Toiset se parantaa - toiset se pahentaa !! Niin kävi juuri !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      81
      5509
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      110
      4527
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      136
      4115
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      216
      2857
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      78
      2836
    6. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      32
      2716
    7. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      83
      2534
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      89
      2280
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      182
      2113
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      1666
    Aihe