miksi jätät kiinteistöjen liittymiin isot valllit ja jäämoykyt,eihän liittymiä saa tukkia ne on helppo pukata samalla pois,ei pääse autolla pihalta särkemättä spoileria taikka pakoputkea,jo nyt yleensä sen vallin läpi pääsee muutenkaan,on kovia jääpaloja.
jalkakäytävän auraaja tornionkadulla
13
246
Vastaukset
- Eipä ne
poista niitä valleja muuallakaan kaupungin alueella, vaikka se tosiaan pitää auraajan tehdä.
- liittymä tukittu?
Tee kirjallinen kysely tekniseen toimistoon. Yleisten väylien kunnossapito kuuluu kaupungille. Ei sinun tarvitse urakoitsijan kanssa tapella, kaupunki vastaa. Kaupunki selvittää asian ja työn laadun urakoitsijansa kanssa. Kuka auraa, ei kuulu sinulle, kaupunki vastaa sinuun päin.
- Veeetikollaaja
Ei kuulu auramiehen hommiin liittymien puhdistus. se on kiinteistön käyttäjän hoidettava itse.
- kone kuuski
kyllä se vaan kuuluu ei liittymiä saa tukkia,ammattimes tietää ,kollaile jos haluat.
- kovat jääkamit
siitä on turha kaupungille valittaa jos auramies ei osaa työtänsä,mutta itselle urakoitjalle voi ilmoittaa hän voi ohjeistaa kuskia.
- kovat jääkamit
siis koneurakoitsijalle,katosi kaksi kirjainta äskeisestä.
- Ande53
Ei niitä portteja minun muistaakseni ole koskaan normaali aurauksessa puhdistettu. Tiehöylän perässä tulee yleensä pyöräkuormaaja, joka putsaa portit. Tavallisessa aurauksessa menisi moninkertainen aika, jos pitäisi joka liittymän kohdalla alkaa peruutteleen. Älkää unta nähkö.
Taloyhtiöissä tietysti porttien puhdistus kuuluisi kiinteistöyhtiölle, mutta eiköhän joka talosta kola löydy, että voi käydä portin pukkaan puhtaaksi.
Onko nää niitä uusavuttomia, jotka täälä valittavat ja särkevät autonsa jossakin lumivallissa? - oulun kaupunki korvas
Jos hyvin on hajonnut, siinä on tonnin puskurin lisäksi pikkusyyläri paskana. Kummia luuloja konekuskilla. Ja konekuski_juntin kanssa on turhaa väitellä, se ei päätä mistään muusta kuin työnsä jäljestä. Lain mukaan kaupunki vastaa, tapelkoon kaupunki yrittäjän kanssa ja yrittäjä työntekijänsä kanssa, näin menee jos käräjiltä korvauksia haetaan.
- puolipuoskari
Eikö ole mitään muuta keskustelun aihetta kuin lumityöt? No minä pilaan tunnepitoisen paskanpuhumisen: Kaivakaapa esiin Finlex, jossa on tällä hetkellä voimassa oleva lainsäädäntö.
Siellä kyllä seisoo tälle asialle ihan oma laki "Laki kadun ja eräiden yleisten alueiden kunnossa- ja puhtaanapidosta". Ja siellä 4§:ssä (2. luku, kunnossapito) sanotaan yksinkertaisesti omana lauseena että "Tontinomistaja vastaa myös tontille johtavan kulkutien kunnossapidosta." . Eli siinä se tulee selvästi. Siis kunta vastaa muuten, tontin omistaja oman liittymän osalta.
Tässä linkki: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780669. Tavatkaapa sieltä.- karhu teki nyt hyvin
Mutta eihän kyse olekaan siitä, etteikö tontin pitäjä pidä kulkuväylää puhtaana ja liikennöitävänä tontilleen. Kyse on siitä, onko kaupungilla tai sen urakoitsijalla oikeus tukkia kulkuväylä lumella niin, että siitä voi aiheutua vahinkoa. Kyse ei siis ole luonnon, sääilmiön tms kulkuväylälle kasaamasta lumesta, joka on todellakin omistajan vastuulla, vaan kaupungin tai sen urakoitsijan väylälle siirtämästä lumesta.
Tuolta finlexistä löytyy pari oikeuden päätöstä asiasta, kannattaa puolipuoskarinkin lukea antamansa linkki tarkemmin läpi ja käydä sitten korkeimpien oikeusasteiden päätöksiä lävitse. Asiasta taistellaan joka vuosi jossain päin suomea. Periaatteessahan tontin omistajan vastuu ulottuu jalkakäytävän/pyörätien yli aina ajoradan puoliväliin asti.
Selvempää olisi jos puskuri hajoaisi esim ajoradalla olevaan jääkokkareeseen pimeällä ajettaessa, silloin kaupunki olisi maksumies. Mutta näiden liittymien kohdalla riidelläänkin sitten tapauskohtaisesti.
- kova on ajat
ei tässä pienkerrostalossa ole päivystävää talonmiestä.eikä valli koske kadun aurausta vaan jalkakäytävää,ei siitä pääse edes ambulanssi kun se kone työntää vallit liittymään.
- 9
sai ne ajoradanpuolellekkin ajoesteet:
- as
kallis jäävalli maksumies löytyy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve462959Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi922793On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole612666Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712611Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952571Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1052154Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl522039Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1421890Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk611812Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?211695