Koirani on 4v ja ylisuojeleva. Rodultaan lapinporokoira ja luonteeltaan mm. erittäin säikky, tottelevainen ja äänekäs. Meillä on ollut jo jonkin aikaa ongelma koiran kanssa kun ihmisiä ja/tai koiria tulee vastaan. Se alkaa haukkumaan ja louskuttamaan hampaitaan, näyttää pientä murinaa. Koirani on alkanut kävelemään paremmin kun kohtaa ihmisen mutta koirien kohtaaminen saa koirani ylisuojelevaksi. En voi silittää koiraa jos koira on vapaana tai kytkettynä (hyökkää heti koiran kimppuun). Olen yrittänyt vetäistä/nykäistä hihnasta kun huomaan koirani hyökkäämis eleen. Olen myös yrittänyt sosiaalistaa koiraani koirapuistossa, mutta se ei ole päättynyt hyvin. Kävimme hiljattain koirapuistossa ja koirani ei meinannut edes tulla portista sisään vaan peruutteli. kun sain koirani sisään se alkoi heti puolustella minua ja meni takanani (koirat olivat koiraani isompi kokoisia, johtuuko siitä että koirani tuntee itsensä uhatuksi?). Myöhemmin aitaukseen tuli iso berhandilainen ja koirani kävi tähän alle vuoden ikäiseen isoon koiraan käsiksi. Iso tuppo jäi koirani suuhun ja isompi koira tietenki säikähti.. MITÄ TEEN? Haluaisin mennä koirapuistoon ilman että koirani on pahis ja käy toisten koirien kimppuun, ja leikkii kuin normaali koira eikä piiloittele takanani ja suojele minua koirilta joita yritän silittää.
Ylisuojeleva 4v. koira
5
206
Vastaukset
Tuo käytös ei kuulosta lainkaan miltään suojelulta, vaan siltä, että koirasi on hyvin epävarma.
Kun koira on epävarma itsestään se rähisee ohitustilanteissa, koska se kokee, että "hyökkäys on paras puolustus" tilanteissa, joista se ei pääse pois. Siis juurikin tilanteessa, jossa hihnassa kuljetaan vieraan koiran ohi. Koira kokee olevansa tilanteessa, jossa sen pitää toimia johtajana ja koska se on epävarma itsestään se käyttäytyy huonosti.
Koiralle tulee kertoa johdonmukaisesti, että sinä olet laumanjohtaja ja hoidat ohitustilanteet kunnolla. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että ohitatte toiset koirat niin, että koira kulkee sinun sivullasi kauniisti, eikä ohitettavat koirat missään tapauksessa saa tulla moikkaamaan sinun koiraasi.
Epävarmaa koiraa ei saa rangaista epävarmuudesta! Epävarmuus on osittain koiran hermorakenteesta johtuvaa, osittain opittua. Aina kun nykäiset eli rangaiset koiraa kun se pelkää eli on epävarma niin vain vahvistat koiran pelkoja. Pelosta tulee kipua. Parasta on se, että ohitatte kaikki muut koirat kauniisti koira sivullasi kulkien ja ole itse varma ja palkkaa koiraa kun se pysyy rauhallisena.
Sosiaalistaminen EI missään tapauksessa tarkoita sitä, että koiran pitää "leikkiä" muiden vieraiden koirien kanssa. Sosiaalistaminen tarkoittaa sitä, että omistaja opettaa koiransa sietämään tavallisia arkisia asioita ilman mutinoita. Siis reagoimaan ohiajaviin autoihin, lapsiin, koiriin, juoksijoihin jne. neutraalisti.
Koirasi ei selkeästikään halua mennä koirapuistoon, se ei halunnut koko paikkaan ja yritti päästä peruuttamalla pois tilanteesta ja sinä veit sen pakolla vieraaseen laumaan. Se on paniikin paikka epävarmalle ja pelkäävälle koiralle. Koira yritti hakea sinulta apua ja turvaa olemalla selkäsi takana turvassa. Mutta sinä et suojele koiraasi ja koira joutuu puolustamaan itseään räyhäämällä ja lopulta tappelemalla.
Koirasi ei siis yritä suojella sinua vaan yrittää parhaansa mukaan pyytää sinua suojelemaan itseään. Älä vie koiraasi puistoon, se ei nauti siitä, vaan pelkää vieraiden koirien kanssa. Koira ei tarvitse vieraita koiria "kaverikseen", sille riittää oma lauma ja ulkoilu omistajiensa kanssa. Kun koirasi on epävarma, niin osoita sille olevasi luottamuksen arvoinen laumanjohtaja. Hoida ohitustilanteet niin, että kukaan ei pääse koiraasi moikkamaan. Älä vie sitä puistoon, koska se ei tykkää muiden seurasta, vaan pelkää. Suojele omaa koiraasi ja tarjoa sille turvallinen asema.- canis.familiaris
Komppaan. Käytös on epävarman koiran käytöstä. En minäkään veisi koiraa koirapuistoon, koska se siitä ei todelakaan nauti. Hyvin selkeät ja ääripään merkit siitä, mikä myös todennäköisesti on alkanut vaikuttamaan myös puiston ulkopuoliseen käytökseen.
"Meillä on ollut jo jonkin aikaa ongelma "....kaikkiin muutoksiin pitää reagoida koiran edun mukaisesti, ei oman.
- tuttu juttu :D
Mulla on 1,5 vuotias porokoira joka vastaa luonteeltaan erittäin hyviin kuvaustasi. Se on leikattu uros ja tulee hyvin toimeen vähän vanhampien narttujen kanssa. Jos haluat koirallesi kavereita etsi rauhallisia, itsevarmoja koiria. Kokeilemalla selviää kenen kanssa tulee toimeen. Meillä tosiaan ei ole isojen urosten lähelle mitään asiaa, mutta nartut ja pienet koirat sopivat hyvin kaveriksi. Johtajana ihmisellä on velvollisuus mennä tappeluun väliin jo ennen tilanteen kehittymistä. Täytyy vaan opetella lukemaan koiransa eleitä. :) Myös tilanteessa jossa selvästi huomaat ylivilkkan koiran ahdistelevan arkaa koiraasi,(esim. oma koirasi on hyvin ahdistuneen oloinen ja yrittää päästä häntä koipien välissä pakoon) voit mennä väliin ja näyttää myös toiselle koiralle että nyt riitti. Näin vahvistat johtajan asemaa. Koiralle täytyy näyttää että lähelläsi se on aina turvassa. Tsemppiä. :) Tiedän kokemuksesta että tällainen tapaus on hankala ja aran koiran kanssa saa olla aina tarkkana.
kiitos paljon neuvoistanne ja rohkaisustanne :) kyllä se yrittiki tulla mu syliin pari kertaa siellä puistossa mutta en uskaltanu ottaa syliin ku ties mitä olis tapahtunu. Onneksi koiraani on helppo kouluttaa ja se jopa ymmärtää :D
- ongelmaihanakoira
Meillä 2v lapinporokoira narttu;
-haettu huonoista oloista
-perheenjäsenille kuin nalle, ei koskaan sano mitään
-vieraille murisee ja käy kiinni
-ei siedä muita koiria, hyökkää
-ulkona käy ohikulkijoiden kimppuun, varsinkin pienten lapsien
-ihmeellisiä pelkotiloja esim. jos näyttää jäätelötikkua koira lähtee häntä koipien välissä piiloon tai alistuu. Jos ulkona näkee jotain "epäilyttävää" (kerran oli pellolla heinä pystyssä) nostaa villat pystyyn ja haukkuu täyttä kurkkua
-muuten on mahtava ja rakastettava lemmikki, mutta ihme luonne häiriöitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462