Rahattomuudesta aletaan rangaista

miten muilla

Onko tämä sama systeemi tulossa käyttöön / jo käytössä muilla säästöpankin lisäksi ja paljonko tuo tilinylitysmaksu, vai mikä nimi sillä lieneekään, on?


Sain viestin pankistani (sp):

"Jatkossa kuukausittaiset palvelumaksut veloitetaan tililtä riippumatta tilin saldosta. Tili voi myös ylittyä palvelumaksuveloituksella. Veloitus kerrotaan etukäteen tiliotteella ja erittely palvelumaksuista näytetään veloitustapahtuman yhteydessä.

Helmikuusta 2012 alkaen tiliotteen tulostuspäivä on kuukauden 7. päivä ja palvelumaksut veloitetaan tililtä kuukauden 26. päivä."

7

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bnwrtuwrj

      Ei rahattomuudesta rangaista.. Vaan siitä että sinulla ei ole varaa maksaa tilaamaasi palvelua. Ne ovat kaksi aivan täysin eri asiaa.

      • stanankusetusta2222

        ai että pankkitili on "tilaamani" palvelu, perkele pankkitili on nyky-yhteiskunnassa VÄLTTÄMÄTTÖMYYSPALVELU kun työnantajatkaan eivät maksa palkkaa enää seteleinä kouraan!! Heittäisin mielelläni koko pankkitilini helvettiin kun siitä ei ole enää mitään muuta kuin TURHIA KUSTANNUKSIA minulle mutta kun se ei enää käy tässä yhteiskunnassa tänä päivänä!!


      • erthafha
        stanankusetusta2222 kirjoitti:

        ai että pankkitili on "tilaamani" palvelu, perkele pankkitili on nyky-yhteiskunnassa VÄLTTÄMÄTTÖMYYSPALVELU kun työnantajatkaan eivät maksa palkkaa enää seteleinä kouraan!! Heittäisin mielelläni koko pankkitilini helvettiin kun siitä ei ole enää mitään muuta kuin TURHIA KUSTANNUKSIA minulle mutta kun se ei enää käy tässä yhteiskunnassa tänä päivänä!!

        Pankkitilin omistamisesta ei veloiteta mitään palvelumaksuja vaan pankkikorteista, nettipankkitunnuksista yms. Ja kyllä, ne ovat tilattuja palveluita.


    • En hiffaa...

      Ethän voi olla ollut kovin varaton jos tuo muutos vaikuttaa jotenkin sinuun, sillä silloinhan sinulla on pitänyt olla varallisuutta (talletuksina tai lainana) niin paljon että olet ollut vapautettuna tähän asti palvelumaksuista. Jos taas olet tähänkin asti maksanut palvelumaksuja, niin mikä se muutos sitten oikein on kohdaltasi?

      Vai tarkoitatko ettei pankissasi tili ole ennen voinnut ylittyä palvelumaksuista? Mutta eihän tällöinkään kyseinen muutos vaikuta kuin tileihin joilla ei ole juurikaan käyttöä ja tapahtumia, joten pankilla ei ole ollut mistä ottaa kun tili on 0:lla kuukausi tolkulla. Tämmöisen tilin jolla ei ole käyttöä kannattaa lopettaa, sen sijaan että kerryttää palvelumaksuja tilistä jota ei käytä.

      • ap.

        Vaikuttaa se kaikkiin pankin asiakkaisiin, jotka palvelumaksua joutuvat maksamaan, sillä jos tili menee miinukselle, niin siitähän seuraa pankin taholta rangaistus!
        Aikaisemmin tuo maksu on veloitettu, kun rahaa seuraavan kerran on tilille tullut, mutta nyt se veloitus tapahtuu 26. päivä, vaikka tili olisi nollilla!


      • En hiffaa...
        ap. kirjoitti:

        Vaikuttaa se kaikkiin pankin asiakkaisiin, jotka palvelumaksua joutuvat maksamaan, sillä jos tili menee miinukselle, niin siitähän seuraa pankin taholta rangaistus!
        Aikaisemmin tuo maksu on veloitettu, kun rahaa seuraavan kerran on tilille tullut, mutta nyt se veloitus tapahtuu 26. päivä, vaikka tili olisi nollilla!

        Jaa, no se se tilinylitys maksu on 5 euroa muistutukselta, plus korkolainmukainen viivästyskorko, ja samanlaista viestiä lähettänyt osa POP pankeista.


    • ..

      Palvelumaksut ovat niin pieniä, että tuo summa on helppo varata tilille.
      Paitsi jos pyydät maksullisia kuitteja, summa voi olla 20 euroa tai enemmänkin.
      Ikävää on se jos tilillä on 19 euroa ja rahat loppu, eikä voi nostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      24
      5037
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4046
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      74
      3612
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2473
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2348
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      76
      2159
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2117
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1515
    Aihe