Eli kämppikseni hankki nyffen ( ja jonkun?) sekoituksen. Koira tosiaan pyrkii aina keittiöön ja syö kaiken mihin ylettää. Mutta kämppikseni pitää koiraa kiinni sohvan jalassa niin että koira mahtuu juuri seisomaan. Ulkona koira käy kuitenki pari kolme kertaa päivässä, eikä se aina ole kiinni, mutta noin puolet ajasta ellei enemmänkin.
Olen sanonut tätä eläinrääkkäykseksi mihin hän kommentoi koiran olevan perusahne ja ainut keino on estää koiran pääsy keittiöön ja muihin tiloihin missä on syötävää. Ja koska porttia ei ole, koira on kiinni sohvan jalassa. Asia ärsyttää koska kyseessä on noin vuoden ikäinen koira, ja tätä käytäntöä on tehty ainakin 1/2 vuotiaasta.
Eli kysymys. Onko olemassa tämmöistä perusahneutta vai onko tämä vain omistajan laiskuutta?
"perusahne"
6
168
Vastaukset
- Voivoivoivoi........
Kyse on nimenomaan omistajan laiskuudesta... Koiran voi opettaa jättämään ruuat rauhaan, vaikka lautanen olis lattialla. Tosin koira on elukka ja saattaa yksin ollessaan vetää nassuunsa esillä olevat sapuskat, ainaki jos yksinoloa jatkuu tuntikausia, mutta tästähän selvitään sillä että kaikki -toistan ihan KAIKKI syötäväksi ja pureskeltavaksi kelpaava laitetaan piiloon PISTE.... Kuka muutenkaan jättää mitään pitkin pöytiä lojumaan? Paitsi että tyyppi on laiska, se on vielä sika -ja tämäkin on viattomien sika -parkojen solvausta, sillä sikahan on itseasiassa siisti eläin, jos sille annetaan mahdollisuus toimia lajilleen tyypillisellä tavalla -mutta tajuatte mitä tarkoitan.
- canis.familiaris
TODELLA hirveetää tuubaa. Kyse on lähinnä omistajan kädettömyydestä. Kuuluu varmasti henkilöihin, jotka ei osaa kävellä ja syödä purkkaa samaan aikaan.
- vapautta nyffelle
Minullakin on ahne koira joka syö ihan mitä vain mihin ylettää enkä silti todellakaan menisi sitä mihinkään kiinni sitomaan sisällä. Koiran kun koiran saa kyllä opetettua tavoille jos itse vaan viitsii yrittää. Oma koirani vielä tuli minulle vasta 8 vuotiaana ja tähän asti sitä oli oikein kehotettu syömään kaikki lattialle tippunut.
Helpointa koiralle on opettaa tietty alue, jonne se ei saa mennä sen sijaan että opettaisi useimpia kohtia mistä ei saa mitään syödä. Koiranvesikippo vaikka eteiseen ja kaikki syötävä keittiöön eikä pitkin kämppää. Ei luulisi laiskallekkaan ihmiselle olevan liikaa vaadittu tehdä koiralleen selväksi ettei sillä ole keittöön mitään asiaa. Näin säilyy ruoka paikoillaan eikä koira saa verenmyrkytystä!
Tosiaan koiraportitkaan eivät aivan mahdottoman hintaisia ole. On kyllä väärin pitää koiraa sohvan kulmaan sidottuna vain koska itse on laiska. On niitä perusahneita.Ihan yberahneitakin :D Täällä taloudessa niitä ei ole paljon muunlaisia ollutkaan D
Mutta eri asia on se,miten koira saa toimia.
Meillä voi jättää vaikka yksinollessa paistin sohvapöydälle ja siinä se pysyy.
Eli koulutusjuttu,tosin ei helppo sellainen välttämättä,jos noin pitkälle viedään.
Muussa tapauksessa huolehditaan,ettei mitään jätetä tyrkylle ja yritetään edes opettaa tavoille.
Tuo kiinnipitäminen sisällä saattaapi täyttää eläinsuojelun vastaiset kriteerit.
Siksipä olis fiksua,että soittaisit paikalliselle eläinsuojeluyhdistyksella.- Suomi-rodun edustaja
Täältä kanssa löytyy yksi "yberahne". On 8kk ikäinen karjalankarhukoiranarttu. Ovat kuulemma kaikki siitä pentueesta samanlaisia. Osansa asiassa on myös toki se, että meidän koirat pidetään hyvin timmissä kunnossa, jopa pentukin, tosin ei yhtä tarkasti kuin aikuisempi koira. Eli, kyllä näitä luonnostaan ruualle persoja kyllä löytyy.
Se EI TARKOITA kylläkään sitä, että koiraa silloin sidotaan mihinkään. Siihen vain käytetään enemmän aikaa ja vaivaa tuon ruuanhimon kontrolloimiseen. Ja siltikin se unohtuu välillä, ainakin pennulla. :D
Meillä ongelmaa lähestytään siten, ettei jätetä houkutuksia esille ja opetettiin Jätä-käsky. Muutenkin ihan normaalin yhteiselon myötä koira ainakin meillä oppii, että ihmiset antavat ruuan ja muuten ruokiin ei kosketa.
Kannattaa myös tsekata sen koiran ruuan laatu. Jos on jotain perus-marketti kuivamuonaa, niin todennäköisesti on niin p****aa laatua, että koiralla on valtava nälkä sen vuoksi koko ajan. Jos tuoteselosteessa lukee vain teurasjätteitä ja lihantyyppisiä ainesosia, niin kuraa on. Siellä pitäisi ihan selkeästi listata erilaisia eläimiä, kasviksia, rasvoja ja mineraaleja yms. Hyvä perussääntö on, ettei osta marketeista koiralleen ruokaa. - ahnepaska
Melkosta rääkkiä.. Täällä löytyy labbis mix joka söisi kaiken mikä vain mahollista. Ennen asuttiin asunnossa missä pysty estämään koirien pääsyn keittiöön, muutettiin vuokralle taloon missä "tupakeittiö", eli keittiö on yhdessä olkkarin kanssa.. Kovastihan tuo vaati koulutusta ja hermoja ettei ollu joka kerta kotiin tullessa kaapit tyhjennettynä mutta kyllä se meni hänellekkin päähän että niitä kaappeja ei tarvi tyhjentää..
Ja tosiaan, on koiria joilla on nälkä jatkuvasti ruokinnasta ja ruuan laadusta riippumatta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462