Iltasanomat muistaakseni listasivat kuusi syytä Saulin voittoon. Yksi syy oli hänen sukupuolinen suuntautuneisuunsa. Naurattaa. Suomessa ei uskalleta sanoa ääneen että kyllä se oli enemmänkin Haaviston sukupuolinen suuntautuminen joka varmisti voiton Niinistölle.
Mitä luulette jos Haavisto olisi hetero....olisi kamppailu voinut olla aika tiukka.
Ei vain uskalleta myöntää sitä että homopari presidentinlinnassa kättelemässä sotaveteraaneja ym. on liikaa pyydetty Suomalaisilta. Tosin en usko että monessa muussakaan maassa homo presidenttinä olisi vielä ajankohtainen.
Suomi ei missään nimessä ollut valmis sellaiseen ratkaisuun, Haavisto persoonana sinänsä on varsin asiallinen.
Tosin pidän itse enemmän Saulista johtajan ominaisuuksien takia. voi olla että edessämme on aikoja jolloin tarvitsemme hieman tiukempaa otetta ja Niinistö on osoittanut pystyvänsä tekemään myös niitä rankkoja päätöksiä.
Tietysti presidentin valtaoikeuksien puitteissa mutta kuitenkin.
Mielipidekin painaa ja tuleva presidenttimme osaa sen kyllä varsin vakuuttavasti ilmaista.
Saulin voitto
3
81
Vastaukset
- se on nyt siinä
Sale oli nyt parempi. Jos Haavisto olisi hetero, kisa olis ollut tiukempi, mut olisko tämä edes päässyt 2 kierrokselle? Ehkäpä ei ja se "kansan tahto" olisi ollut tilalla. Nyt Haavisto keräs niiden erillasten ja heidän mieleisten äänet, jotka olis muuten levinneet tasaiseti muillekkin ehdokkaille. Homous on silti helpompi juttu, kun teko vihreys ja joo-joo apupuolue toiminta.
Syy voittoon ja syy häviöön, sille löytyy varmaan selityksiä tän viikon ajan mediassa. - Mollaamiset
Haavisto sai äänensä (ykköskierroksella varsinkin) juuri seksuaalisen suuntautuneisuutensa takia.
Kakkoskierroksella voittoa ei tullut juuri hänen seksuaalisen suuntautuneisuutensa takia, vaikka hänen saadut äänensä tulivat juuri sen takia.
On outoa, että presidenttiä valittaessa homous olisi pääasia.
Se ei kerro edes suvaitsevaisuudesta, sillä homouden puolesta äänestäneet ovat kirjoitelleet todella törkeitä viestejä ja selviä mollauksia toisin ajattelevista ja kirjaavat itsensä kuitenkin suvaitsevaisiksi.- Taustajoukot
Suvaitsevaisuus tuotiin liian voimakkaasti esille joka puolella vaaleja.
Se alkoi yksinkertaisesti ällöttämään, varsinkin kun suvaitsevaisuutta huutavat eivät tuntuneet itse suvaitsevan muiden oikeuksia omiin ajatuksiin.
Haavistolla oli vääränlaisia henkilöitä takana.
Taustajoukot vouhottivat. Taustajoukkoja ei pystynyt ottamaan todesta.
Haaviston taustajoukot pilasivat hänen mahdollisuutensa.
Asiallinen käytös, korrektius oli kyllä ehdokkaalla, mutta taustajoukoilta ne puuttuivat täysin.
Jos Haavisto olisi lähtenyt mukaan vain omilla aatteillaan, hän olisi saanut ääniä niiltä, jotka nyt äänestivät muita, mutta olisi jäänyt varmasti ilman joidenkin niiden ääniä, joilta nyt sai äänen.
Haavisto on ihan fiksu kaveri, mutta ei kyllä keulakuvaksi sopiva ainakaan vielä. Liian pehmeä ja vähän heppoinen, kuitenkin varmasti ystävällinen, muita kuunteleva, mutta olisiko hänestä sitten kuitenkaan aikaan saavaksi presidentiksi. Onko hänessä jämäkkyyttä tarvittaessa. En osa kuvitella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38859Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24521
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17483Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482