Ihmetyttää, kun eletään jo 2010-lukua, niin sellaisia karjatiloja on että pitää jäistä säilörehua syöttää lehmille! 70- ja 80 -luvulla se oli yleistä, kun ei ollut tiloja missä sulatella, mutta nyt kun kaikki pelit ja vehkeet keksitty niin umpijäistä pitää lehmille tarjota. Esim lämpöpeitto, mikä hyvä keksintö. Kyllä rahaa riittää hehkuttaa traktoria läpivuorokauden viikkotolkulla, mutta investoisivat vaikka lämpöpeittoon, niin rahat tulisi takaisin maidossa, kun lehmät ei ehdy?!
Jäinen säilörehu?
8
840
Vastaukset
- Muamuija
Siilossa ei ainakaan meillä jäädy ollenkaan, sen verran paksu kerros rehua ja vielä painotusaineet päällä, niin ei päältä juurikaan jäädy. Rintuuskaan ei juurikaan jäädy, kun otetaan monta palaa kerralla niin että rintuus pysyy tasaisena, ja apevaunu vielä myllää sen vähänkin jäisen rehun tasaisesti niin että yhdenkään lehmän ei tarvitse syödä sitä paljoa. Jos olisi matala auma ja sekin ulkona huonosti painotettuna, varmaan jäätyisi enemmän.
- navettapiika
Niin kyllä se isäntä täältä tulee sun neuvot lukeen.. Oisko kannattanut puhua talossa asiasta? Vois olla,että tilanteeseen tulisi muutos. Jos rehua pitää sulattaa suuret määrät yli 50 elukalle, ei siinä lämpöpeitteet ja huput paljon auta. Jos mahdollista ois ehkä parempi etsiä kuivempaa rehua.
- näin on
Kyllä se siellä navetassa sulaa.
- jåååpajååå
nauta saa sen kyllä syötyä, vaikka se olisi jäässäkin, mutta niiden verkkojen ja muovien repiminen on yhtä helvettiä jäisestä pallosta.
- Kuinkahan läheltä
jåååpajååå kirjoitti:
nauta saa sen kyllä syötyä, vaikka se olisi jäässäkin, mutta niiden verkkojen ja muovien repiminen on yhtä helvettiä jäisestä pallosta.
tuo jäisen rehun syöttäminen liippaa eläin rääkkäystä???
- jåååpajuu
Kuinkahan läheltä kirjoitti:
tuo jäisen rehun syöttäminen liippaa eläin rääkkäystä???
Käytännössä ne jäsimmät pallot syötetään joko ihan ensiksi syksyllä tai myöhään keväällä, kun ilman lämpötila ne jo sulattaa, itellä ainakin syötän kuivimpia palloja talvella ja märät eli "jäiset" keväällä ja syksyllä, kun ne ei ole jäässä.
Sen erottaa pallon muodosta, onko se märkä vai kuiva, tasaisen pyöreä on niitä kuivempia ja sellainen pikkasen läjässä oleva on märkä, painoa enempi niin se menee läjään.
- kuivaa heinää
Ennen tuota pöllöä Artturia syötettiin heinää. On paljon halvempaa ja käytännöllisempää rehua. Tukiaiset ja koulut toivat virtasen ja hullut maatauteen. Ainainen valitus kaikesta. Itse ei uskalleta edes ajatella. Kohtahan tämä säilörehupelleily loppuu kokonaan kun öljy loppuu ja traktorit pysähtyy. Kuolee kaikki ihmiset nälkään virtasen matkimisen takia. Sen nobeli olisi pitänyt antaa väestön rajoittamisesta. Joittenkin elämä on turhaa ähellystä.
- kk
Lomittajana olen nähnyt monenlaista säilörehun käyttäjää. Tiedän montakin isäntää, jotka ei suvaitse yhtään jäistä rehua lehmiensä eteen, ne on karsittava joukosta pois. Iso lattialämmityksellä toimiva huone sulattaa jäisenkin paalin, kun se on levitelty lattialle sulamaan ja syöjiä on kuitenkin useita kymmeniälehmiä. Tai jos on sähkölämmitteinen peitto auman reunassa, saa aina leikattua sulaa rehua. Jos haluaa satsata eläintensä hyvinvointiin, keinoja on. Kyllä minusta on surkeaa pyöritellä jäisiä paakkuuja ruokintapöydällä kun ne ei pehmene kylmässä navetassa kovalla pakkasella. Järsii kai ne jäistäkin rehua, mutta saa pelätä, että lehmät puhaltuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462