Onko mitään hyötyä (ja jos on, kuinka paljon) jäädyttää esim. 5kpl 1,5 litran limupulloja vedellä täytettynä ulkosalla pakkasessa ja antaa niitten sulaa jääkaapissa? Tuleeko jääkaappi-sähkön säästöä?
Jääkaappi
9
1704
Vastaukset
- Carnotin kiertopros.
Voi ajatella siten, että täytät jääkaappisi ääriään myöten neliskanntisilla pulloilla, jotka ovat jäässä.Taatusti ei kaappisi käynnisty silloin tällöin, kuin normaalisti. Termostaatti "huomaa" pottusi aiheuttaman kylmyyden.
- Kukin tyylillään
http://www3.wolframalpha.com/input/?i=333 kJ/kg *7.5 kg in kilowatthours
Eipä hirveitä kannata askaroida tuohon säästöön. Tuon määrän (7,5 kg) sulamiseen tarvitaan tosiaan energiaa E~2,5 MJ~0,7 kWh. Jos sähkön hinta on 7 snt/kWh, säästää yhdellä kertaa n. 5 snt sähkölaskussa. 20 jäädytys-sulatusta säästää euron. Enpä ite alkaisi moiseen, euro on helpompi säästää muilla keinoin. Toisekseen oleellista on sekin, kauanko yhteen sulatukseen menee aikaa (en osaa arvioida), että ehtii talven aikana mahdollisimman monta kertaa täyttää jääkaapin jääpulloilla.
- Amazing
Jääkaapin lämpö tulee asuntoon, niin että jos vähennät kaapin käyntiä jäätä kuskaamalla, lisääntyvät asunnon lämmityskustannukset. Voisit harkita toistakin keinoa. Sijoitat pakastimeen vettä pulloissa ja kuskaat siitä tulevan jään ulos. Pakastimen kehittämä lämpö lämmittää asuntoa, ja se tulee osittain jäätyvästä vedestä, osin sähköstä. Toisin sanoen, pakastin toimii ilmalämpöpumppuna!
Tämän unohdinkin huomioida, hyvä huomio siis! Jos tuot ulkona jäädytettyä vettä jääkaappiin, jääkappi kuluttaa vähemmän sähköä, mutta myös lämmittää saman verran vähemmän huoneilmaa. Jos on suora sähkölämmitys, ei jääkikkailuista näin hyödy yhtään mitään. On tietenkin aika selvää, ettei kylmää (jääpullot) kannata tuoda sisään, asunnon lämpöenergialla se loppujen lopuksi kuitenkin sulatetaan. Tuo jääkaapin/pakastimen käyttö ilmalämpöpumppuna on tietysti toimivaa, kunhan sen veden lämmitykseen ei ole käytetty juurikaan omaa lämpöenergiaa. Hakekaa siis naapurista saaveittain kuumaa vettä ;)
- martta0
Ja vielä numeroilla: Olkoon jääkaapin kompressorin normaali ottoteho 100 W ja kylmäkerroin 1,5, jolloin lämpökerroin on noin 2,5 (eli 1,5 1). Jäähdytysteho on siis 150 W ja lämmitysteho 250 W. Jos tuot jääkaappiin 7,5 kg vaikkapa -10C jäätä ja annat lämmetä sen 5C vedeksi, sitoutuu tähän energiaa 0,78 kWh ja aikaa menee noin 0,78/0,150=5,2 tuntia. Tänä aikana kompressori ei käy lainkaan, eikä siten kuluta sähköä eikä myöskään lämmitä huonetta. Normaalikäynnissä sähköä kuluisi 0,100kW*5,2h=0,52 kWh, mutta samalla tuotettaisiin huoneeseen lämmitysenergiaa 0,25kW*5,2h=1,30 kWh eli nettona 1,30-0,52=0,78 kWh mikä on tietenkin sama kuin jään sulattamiseen kulunut energia.
- Näin meillä
fexis kirjoitti:
Tämän unohdinkin huomioida, hyvä huomio siis! Jos tuot ulkona jäädytettyä vettä jääkaappiin, jääkappi kuluttaa vähemmän sähköä, mutta myös lämmittää saman verran vähemmän huoneilmaa. Jos on suora sähkölämmitys, ei jääkikkailuista näin hyödy yhtään mitään. On tietenkin aika selvää, ettei kylmää (jääpullot) kannata tuoda sisään, asunnon lämpöenergialla se loppujen lopuksi kuitenkin sulatetaan. Tuo jääkaapin/pakastimen käyttö ilmalämpöpumppuna on tietysti toimivaa, kunhan sen veden lämmitykseen ei ole käytetty juurikaan omaa lämpöenergiaa. Hakekaa siis naapurista saaveittain kuumaa vettä ;)
Lisäksi maalämpöpumpunkin putkistot kannattaa vetää kaukolämpöputkien päälle tai viereen. Näin pääsee hyvää lämpökertoimeen.
- meillä taas ...
Näin meillä kirjoitti:
Lisäksi maalämpöpumpunkin putkistot kannattaa vetää kaukolämpöputkien päälle tai viereen. Näin pääsee hyvää lämpökertoimeen.
Jos kuitenkin laitat ne putkistosi lauhdevoimalan lauhdutusvesiin, niin myös sen voimalan hyötysuhde paranee mitättömösti, eikä huonone. Saattaapi olla ihan laillistakin.
Kaukolämpöä hyödyntäen taas tuotat muille haittaa ja kyse lienee energian varastamisesta.
- LJHKJGKGHGJHF
Pakastettavat ruoat kannattaa viedä parvekkeelle ja jäähdyttää lähelle jäätymistä. Tällöin pakastuminen tapahtuu nopeasti pakastimen lämpötilaa nostamatta ja pakastettavan kohteen rakenne pysyy parempana. Ongelmana kotipakastimissa on se, että pakastamisen sijaan niillä jäädytetään, jolloin jääkiteet muodostuvat suuremmiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1298026Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1567135Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1844883Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2503307Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1022804Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1312377- 1532000
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181935Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa461764Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?2061695