90-luvun kaltaisia kotimaisia sarjoja ei enään ole.

Jannnu82

Kuinka moni kaipaa vielä 90-luvun kaltaisia kotimaisia draama ja komedia sarjoja?
Kun ajattelee tätä nykyistä kotimaisten tv-sarjojen tarjontaa, niin tulee väkisinkin mieleen, että minne ovat kadonneet 90-luvun kaltaiset kotimaiset tv-sarjat? Sen ajan tv-sarjathan olivat nykyisiin verrattuna todenperäisimpiä ja harmittoman mukavia. Moni varmaan muistaa nämä kansaan iskeneet seuraavat kotimaiset ysärisarjat:

-Ruusun aika
-Metsolat
-Kovaa maata
-Puhtaat valkeat lakanat
-Elämän suola
-Kyllä isä osaa
-Onnea vai menestystä
-Samaa sukua eri maata
-Hynttyyt yhteen
-Blondi tuli taloon

90-luvun tv-sarjojen tarjonta oli siis melko monipuolista, ja mukaan mahtui niin draamaa kuin komediaakin. Mutta entäpä nykyisin? Edellä mainitun kaltaisia kotimaisia sarjoja ei mielestäni juurikaan tehdä nykyisin. Nykyiset kotimaiset sarjat ovat melko huonoja, ja vastaavat todellisuutta hyvin vähän. Myöskin niitä on erittäin vähän nykyisin, ja etenkin sellaisia joita viitsii katsoa. Tuossa luettelossa jäi mainitsematta kotikatu, joka myös 90-luvulla oli kova sana, mutta nykyisin ihan hanurista, jonka monet muutkin ovat varmaan huomanneet. Kun tarkemmin ajattelee, niin ainoita ja harmittoman mukavia 2000-luvun sarjoja olivat ne maalaiskomediat, ja sitten se muutama vuosi takaperin ollut tahdon asia -sarja. Salkkaritkin nyt vielä juuri ja juuri ihan katsottava sarja on, mutta kyllähän sekin loppujen lopuksi melkoista sontaa on, eikä siinäkään juuri ole todenperäisyyttä vastaavaa.
Mutta miksihän 90-luvun kaltaisia sarjo ei sitten enään tehdä? Lieköhän sen aikaiset käsikirjoittajat lopettaneet, tai sen aikaiset aiheet katsottu kuluneiksi ja haluttu siirtyä "nykyaikaan". Kotimaisen tv-tarjonnan mentaliteettihan tuppaa olemaan usein se, että mikä tekijöistä ja arvostelijoista on hyvä, niin se ei välttämättä iske kansaan juuri ollenkaan. Ehkä suurimpana syynä voi olla se, että silloin ennen suosittiin tv-sarjoissa perinteisiä arvoja, eli käytännössä perinteistä suomalaista elämää joka parhaiten ehkä puri kansaan. Nykyisin tekijät ja arvostelijat suosivat sitten ehkä enemmän taiteellisuutta ja omaperäisyyttä, joka ei ehkä niinkään kiinnosta ihmisiä. Kaikin puolin syitä voi kuitenkin vain arvailla. Noita ysärisarjoja on kylläkin uusintoina silloin tällöin tullut, mutta eivät ne enään kiinnosta niinkään, kun monet ovat ne jo kertaalleen nähnyt

3

1990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elsa-Pekka

      Listalta puuttuvat sellaiset ohjelmat kuin "Alhola" ja "Viimeiset siemenperunat."

    • * * * * *

      LÄHES kaikki mainitsemistasi taisivat muten olla Ylen tuotantoa. Ehkä pitäisikin kysellä Yleisradiosta, mikseivät he enää halua tehdä pitkiä kotimaisia sarjoja.

      Yleisradio on tehnyt aina mainoskanavia laadukkaampia ohjelmia, mutta kai nämä säästötalkoot ovat nyt sitten purreet. Tai sitten he katsovat, ettei heidän enää tarvitse tehdä pitkiä sarjoja, koska mainoskanavat tuottavat niitä tuutin täydeltä.
      Jaskaa tosin lähinnä tuottavat nämä mainoskanavat.

    • wegrferhg

      Kyllä voisi uusia seuraavat joista pidin erityisesti ja tuli katsottua:
      Ruusun aika, Elämän suola, Blondi tuli taloon (oli sellaista hömppään, mutta katsottavaa) Puhtaat valkeat lakanat.

      Ei paljoa ole uusittu ylipäätään suomalaisia sarjoja Suomen ilmaiskanavilla.
      Uutta hyvää suomalaista sarjaa todella tarvittaisiin ja nimen omaa YLE:n puolelta, muu suomalainen draama (MTV, Nelonen) tuotannon sarjat ovat aivan surkeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2225
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1828
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      175
      1370
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      233
      836
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      759
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      751
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      607
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe