10.11.2011 10:28
TEKSTIKOKO: AAA
"Kankaisten koulu kärvistelee homeongelman keskellä. Syksyn aikana tehdyissä selvityksissä ongelma on todettu niin pahaksi, että vuonna 1996 valmistunut laajennusosa suljettiin keskiviikkona. Tänään torstaina oppilaat siirtyvät ruokalasiipeen, jonka tilat kärsivät VOC-pitoisuuksista.
Tiloja voi kuitenkin käyttää, koska näille pitoisuuksille ei ole määritelty raja-arvoja."
Näyttäisi olevan alle 20 vuotta - se käyttöikä. Ja tuo korvaava koulutila voidaan ottaa käyttöön koska sen myrkyille ei ole annettu raja-arvoa! Taitaa käyttöikä olla 10 vuoden luokkaa. Olis kirveelle töitä.
Rakennuksen käyttöikä alenemassa jyrkästi?
5
192
Vastaukset
- Lyhytaika
YLE 21.7.2011:
Kangasniemellä Kankaisten koulun lattiaremontti saadaan valmiiksi ennen koulun alkua. Samassa rakennuksessa sijaitsevan kirjaston remontoiminen siirtyy myöhemmäksi syksyyn.
Koulun ja kirjaston sisäilmassa havaittiin viime keväänä terveydelle vaarallisia VOC-yhdisteitä. Kangasniemen kirjasto palvelee väliaikaisesti Kappalaisenkujalla entisissä Kaplan tiloissa.
Kankaisten koulun vanhaan osaan tehtiin edellisen kerran laaja remontti kaksi vuotta sitten kosteusvaurioiden takia. Silloin uusittiin iso osa seinistä ja ikkunoista. Kustannuksia remontille tuli silloin 250 000 euroa.
Kankaisten koulu on 180 oppilaan yläkoulu.
YLE Etelä-Savo - Hyväksytäänkö
Mielestäni toi nykyään yleisesti hyväksytty 50 vuoden suunniteltu käyttöikäkin on järkyttävän pieni. Miten tähän on ajauduttu?
Ajattelevatko ihmiset että jos suunniteltu käyttöikä on 50 vuotta, niin talo oikeasti kestää paljon sen yli, vai miten tämä yleensä edes hyväksytään?- Hffjhg
Mitä tuo "suunniteltu käyttöikä" ylipäätään tarkoittaa? Eihän se talo sillä sekunnilla romahda kasaan kun tulee 50 vuotta täyteen, mutta tarkoittaako se että siihen saakka pitäisi pärjätä ilman peruskorjauksia tms?
Oli suunniteltu käyttöikä (meilläkin papereissa 50v) mitä tahansa, niin kyllä sitä omaansa kuitenkin rakentaa sillä ajatuksella että asuu vielä lapsetkin perheineen niin halutessaan. - abborfors
Hffjhg kirjoitti:
Mitä tuo "suunniteltu käyttöikä" ylipäätään tarkoittaa? Eihän se talo sillä sekunnilla romahda kasaan kun tulee 50 vuotta täyteen, mutta tarkoittaako se että siihen saakka pitäisi pärjätä ilman peruskorjauksia tms?
Oli suunniteltu käyttöikä (meilläkin papereissa 50v) mitä tahansa, niin kyllä sitä omaansa kuitenkin rakentaa sillä ajatuksella että asuu vielä lapsetkin perheineen niin halutessaan.Mm. elementtitalot ovat sellaisia, että ulkomailla niille on alunperin suunniteltu vain 40-50 vuoden käyttöikä, minkä jälkeen nurin ja uudet tilalle.
Mutta kun ne samat ovat Suomessa osaketaloja, niin ne on pidettävä pystyssä hintaan mihin hyvänsä.
Mutta kun tönön tekee 10-12 tuuman hirrestä ja pärekaton muistaa uusia 20-30 vuoden välein, niin rakennus kestää pitkään . Meidän kylän vanhat suola-aitat rannalla ovat näet yli 300 vuotta vanhoja ja voivat edelleen ihan hyvin, kun jaksaa vetää seinään vaikka sitä punamultaa. (ei panua, kun se kestää vaan isältä pojalle) - Laivat puusta jne
abborfors kirjoitti:
Mm. elementtitalot ovat sellaisia, että ulkomailla niille on alunperin suunniteltu vain 40-50 vuoden käyttöikä, minkä jälkeen nurin ja uudet tilalle.
Mutta kun ne samat ovat Suomessa osaketaloja, niin ne on pidettävä pystyssä hintaan mihin hyvänsä.
Mutta kun tönön tekee 10-12 tuuman hirrestä ja pärekaton muistaa uusia 20-30 vuoden välein, niin rakennus kestää pitkään . Meidän kylän vanhat suola-aitat rannalla ovat näet yli 300 vuotta vanhoja ja voivat edelleen ihan hyvin, kun jaksaa vetää seinään vaikka sitä punamultaa. (ei panua, kun se kestää vaan isältä pojalle)Meillä on kanssa "sukurasitteena" itäsuomessa 1900 luvun alussa rakennettu hirsitalo. Ulkomaalausta ja räystäslautojen vaihtoa lukuunottamatta talolle ei ole tehty mitään. Perustettu kalliolle mäen päälle. Talo on edelleen talviasuttavassa kunnossa jos sietää pientä vetoa, kylmiä lattioita ja jaksaa ylläpitää tulta piisissä. Talvet ollut kylmillään vuodesta 55 jolloin tilan viimeinen ympärivuotinen asukki kuukahti. Nykypäivän normeillahan tuollaista taloa ei varmaan hyväksyttäisi edes kesämökiksi, mutta talo vaan edelleen käy ja kukkuu kun kukaan ei ole mennyt sille kertomaan että nyt pitäisi alkaa hajoamaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama997810Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1466562Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1804679Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2423207Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta972717Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh622144- 1471818
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari121816Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa231675Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971604