Sauli Niinistö vahvalla mandaatilla presidentiksi

Ääntä maailmaan mahtuu. Ei ole myöskään sellaista asiaa, josta kaikki olisivat yhtä mieltä.

Sauli Niinistö kuintenkin valittiin suoralla kansanvaalilla valituista presidenteistä vahvimmalla mandaatilla virkaansa.

Martti Ahtisaari voitti Elisabeth Rehnin 1 722 313 - 1 475 856 (53,9 %- 46,1 %). Äänestysaktiivisuus oli 78,7 %.

Tarja Halonen voitti Esko Ahon 1 644 532 - 1 540 803 (51,6 % - 48,4 %). Äänestysaktiivisuus oli 80,2 %.

Tarja Halonen voitti Sauli Niinistön 1 630 980 - 1518 333 (51,6 % - 48,4 %). Äänestysaktiivisuus oli 77,2 %.

Sauli Niinistö voitti Pekka Haaviston 1 802 400 - 1 076 957 (62,6 % - 37,4 %)
Äänestysaktiivisuus oli 68,9 %.


Sauli Niinistö voitti kilpakumppaninsa suurimmalla erolla sekä äänissä että prosenteissa. Kukaan toinen presidentti ei ole myöskään koskaan saanut yhtä paljon ääniä kuin Sauli Niinistö.

Sauli Niinistö olisi voittanut Pekka Haaviston vaikka äänestysaktiivisuus olisi ollut korkein mitä koskaan on suoralla kansanvaalilla ollut ja kaikki puuttuvat äänet olisi annettu Pekka Haavistolle. Pekka Haaviston äänet olisivat nousseet 472 231 äänellä ja kannatusprosentit olisivat olleet vieläkin Sauli Niinistön hyväksi 53,8 % - 46,2 %.

Ne jotka eivät ole äänestäneet eivät ole kummankaan puolella eivätkä kumpaakaan vastaan.

9

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herraviha

      Pohjois ja itäsuomi eivät tykänneet, aika kumma mielpide ero, paremmin rikkaiden ja rahamiesten mieleen, kuin maaseudun ihmisten, ei voi oikein sanoa koko kansan pressaksi, mutta mitäpä tuolla on väliä eihä se nyt maata kaada, juhlikoon herrat ja kaupunkilaiset.

      • kumma mielipide

        Sauli murskasi vastustajansa nimenomaisesti pohjoisessa ja itäisessä Suomessa. Sulla on aika kumma näkemys. Jos äänestäjiä oli 10 %-yksikköä vähemmän niin valtaosa kuitenkin kävi äänestämässä ja valtaosa niistä äänesti Saulia. Haavisto ei paikkakunnistakaan voittanut kuin Kolarissa.

        Lapissa Sauli voitti 62,4-37,6. Oulussa Sauli voitti 65-35. Pohjois-Karjalassa Sauli voitti 63,5-36,5. Kymessä Sauli voitti 67-33. Etelä-Savossa Sauli voitti 69,1-30,9 ja Pohjois-Savossa 63,7-36,3. Eli kaikissa näiltä paikkakunnilta Sauli keräsi suhteellisesti enemmän ääniä kuin koko maassa keskimäärin. Mikä olikaan sun pointtis?

        Kuka ei tykännyt. Tuskin kukaan edellinen presidentti on ollut näin tykätty Pohjois- ja Itä-Suomessa. Siis missä tökkii?


    • saletisti natsaa

      Sauli on nimenomaan koko Suomen presidentti. Kukaan aikaisempi äänestämällä valittu pressa ei ole saanut niin paljon ääniä kehä kolmosen ulkopuolelta. Jees

    • JAJAJA

      Sauli ei ole kuin kokoomus suomen presidentti! ja millainen suomi se nyt sit on..siitä on juuri saatu hyvää alkumakua....

    • kansalainen

      Hyvinvointi murenee.
      Euroon meno kokoomuksen suurin moka?
      tähän mennessä.

      • kansalainen

        Missä on vastuunkanto?

        kokoomus oppositioon.


    • nyt ihmiset

      ymmärtävät, että sauli on tosi huono press.

    • kansalainen

      Turhaa jankkausta vahvasta mandaatista äänestysprosentti oli yhtä alhainen/alempi 1950 edellisen kerran.

      ja jos äänioikeutettuja oli 4,4 miljoonaan niin heistä vain n41% äänesti Niinistöä.
      Kun viellä huomioidaan että kokoomuksen vakituisen oloinen äänikannatus on n 750 000 ääntä niin voidaan päätellä että yli miljoonasta Niinistön äänestäjästä oleellinen osa ei halunnut Suomeen tietyn vähemmistön edustajaa Presidentiksi niin suuresti että oli valmis jopa äänestämään kokoomuslaista mieluummin.

      Niinistö on ollut ehkä Suosituin kokoomuslainen kansan keskuudessa ja kukaan muu kokoomusehdokas ei olisi päässyt Presidentiksi. Kuitenkin huono äänestysaktiivisuus ja ennätysmäärä hylättyjä ääniä kertoo sen totuuden että Suurin osa ei halunnut kokoomus Presidenttiä mutta piti tätä pienempänä pahana.

      • järjenkäyttö ohoi

        Niinistö sai noin 171.000 ääntä enemmän kuin Halosta vastaan viime kerralla. Seta-Halosta äänestettiin silloin vähemmän kuin Niinistöä. Kukaan aikaisempi suoralla vaalilla valittu presidentti ei ole ollut niin suosittu kehä kolmosen ulkopuolella. Siinä on faktaa.

        Nukkuvilla ei ole mitään mielipidettä, jos olisi ne olis käyneet äänestämässä. Eihän ensimmäiselläkään kierroksella käynyt äänestämässä kuin 72,8 prosenttia. Elikkä toisella kierroksella nukkumaan jäi pakkasten ja ties minkä syyn vuoksi vain vajaat 163 tuhatta ja äänestämässä kävi sentään 2879 tuhatta.

        Ihan turhaa ja tyhmää löpinää. Käytä järkeäs ukko!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      131
      4501
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      80
      3250
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      102
      1530
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1385
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      96
      917
    6. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      79
      794
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      18
      762
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      710
    9. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      112
      699
    10. Jos oot täällä,laita tunniste.

      Muuten en lue!
      Ikävä
      42
      628
    Aihe