Huomaatteko te windows-idiootit yhtäläisyyden Nokian kohtalossa ja 1912 uponneen Titanicin turmassa?
Titanicilla uskottiin laivan olevan uppoamaton, aina siihen hetkeen saakka kunnes vesi todella nousi venekannelle asti, eli kun Titanic aloitti viimeisen vajoamisensa perä ylös kohonneena. Samalla tavalla Nokian uskotaan idioottien leirissä olevan voittajien puolella ja "uppoamaton", vaikka tosiasiassa tulossa on todella ruma häviö ja uppoaminen konkurssiin.
Titanicilla oli tasan yksi ihminen joka tiesi miten tulee käymään, nimittäin laivan suunnitellut mies nimeltään Thomas Andrews. Hän sanoi suoraan
"Tämä laiva on tehty raudasta ja se voi upota ja tulee uppoamaan! Aikaa on alle kaksi tuntia."
Kun viesti ei mennyt teknologian ihmeeseen uskoville idiooteille ajoissa päähän, oli seurauksena katastrofi jossa hukkui 1511 ihmistä. Aikaakin oli ja pelastautuminen olisi voitu hoitaa niin, että suurin osa matkustajista olisi jäänyt eloon. Pelastusveneet kuitenkin lähtivät sunnilleen tyhjinä kun idiootit jäivät mieluummin laivaan, jonka piti olla peräti uppoamaton.
Nokia tuhoutuu yhtä varmasti kuin jo alkujaan tuhoonsa tuomittu RMS Titanic, jonka tuho on itse asiassa monumentaaliset mitat saavuttanut muistutus siitä, että ihmiset ovat suurimmaksi osaksi idiootteja. Se kylmä mutta vähätuulinen yö Atlantilla vuonna 1912 jäi ikuiseksi muistutukseksi vastuuttomasta hulluudesta ja vaarallisesta uskoon tuudittautumisesta, joka vei mennessään lopulta enemmän ihmisiä kuin mikään muu meriturma siihen mennessä.
Seuraavan kerran lähes yhtä paljon ihmisiä kuoli vasta kun Estonia upposi itämerellä siksi, että kapteeni oli vastuuton pösilö.
Huomaatteko yhtäläisyyden?
3
75
Vastaukset
- puusilima____asdg
"siksi, että kapteeni oli vastuuton pösilö."
liekö ollut vikaa ubuntun päivityksissä ja systeemi seonnut vai windowsissa, joka sekoilee ihan omiaan jatkuvasti... - onko se sitten
laivan vika kun ihminen ajaa päin jäävuorta, on se kummallista tuo teikäläisen ubuntu-käyttäjä logiikka, ilmeisesti kuitenkin normaalia niissä linkku-urvelo piireissä
- sitten tämä toinen
kommentti ubuntu-käyttäjä, kumma kun et silloin sitä firmaa Benefon silloin aikanaan ostanut, siinähän se olisi valmis platformi ollut valmiina mistä edetä, tynkäkäyttis upuntu vaan niihin luureihin ja hupsista, maailmanmenestystuote olisi ollut valmiina, iponet ei mittään ..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462