Että

tämmöistä...

17

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cert-fin mukaan laitteissa on yleensä jokin Linux-käyttöjärjestelmän versio...

      Mikä taas tuli todistettua. Jos linuksilla on joskus tarpeeksi käyttäjiä niin örkit tulevat vääjäämättä perässä.

      http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/androidhaitakkeista paisui epidemia/a779404?s=bu_mikropc

      • HAHAHAA!!

        Miksei laitteissa sitten ole windowssia? HAHAHA!! Ei mahdu, liian kallis! HAHAHAaa!! ..tipahdin tuolilta HAHAHA!!


      • Ei ole suhteellista

        Salasana vaihtamatta on oma vika.

        "Mikä taas tuli todistettua. Jos linuksilla on joskus tarpeeksi käyttäjiä niin örkit tulevat vääjäämättä perässä."

        Miten Ubuntussa ei ole örkeistä ongelmaa? Suosituin Linux-jakelu(20miljoonaa käyttäjää päivässä, järjestelmiä varmasti tuplaten) ja örkkejä jotka tarttuisi on 0 kappaletta. Ei kulje aivan suhteessa tuohon sun todisteluus? Mites windowsin suhde?


      • kysymysmerkki?
        HAHAHAA!! kirjoitti:

        Miksei laitteissa sitten ole windowssia? HAHAHA!! Ei mahdu, liian kallis! HAHAHAaa!! ..tipahdin tuolilta HAHAHA!!

        Miten ihmeessä mahtuminen tuohon liittyy, vai tarkoitatko, että linuxin kerneli on jotenkin pienempi kuin windowsin?


      • American dynamo

        f.e.dzerzhinsky alias Pentti esittää asian näin:
        "Cert-fin mukaan laitteissa on yleensä jokin Linux-käyttöjärjestelmän versio..."

        kun ko. uutinen meni näin:
        "Cert-fin mukaan laitteissa on yleensä jokin Linux-käyttöjärjestelmän versio, jonka päälle on toteutettu laitteen oma ohjelmisto."

        Päälle liimattu ohjelmiston on sitten mitä sattuu eikä Pentti tuonut tätäkään uutisesta esille:
        "Haittaohjelmat ovat tarttuneet internetiin kytkettyihin digibokseihin, joissa ei ole kunnollisia tietoturvasuojauksia."

        Tietoturvasuojaukset tulevat päivitysten myötä, mutta digiboxien valmistaja ei välttämättä ole pitänyt huolta päivityksistä pätkän vertaa.

        Pentillä ei muuten näytä olevan edes suhteellisuudentajua:
        "Viestintävirastoon kuuluvan Cert-fi -tietoturvayksikön mukaan jo kymmenien suomalaisten digibokseilla on haittaohjelmia"

        Kymmenien... Verrataanpa sitä tähän:
        "Joka kolmas virussuojattu pc on saastunut
        Kolmannes pc:istä, joissa on ajantasainen viruksentorjuntaohjelmisto, on silti saastunut haittaohjelmilla, kertoo tietoturvayhtiö SurfRight. "
        http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/joka kolmas virussuojattu pc on saastunut/a374034

        Taas Pentti joutui häpeään.


    • Pentti Nelonen

      Missä linux siellä ongelma. olisipa ollut Windows niin ei olisi ongelmia

      • Lumisateinen putkitoosa

        Siihen ei auta sitten kuin olla ilman digiboksia ja katsoa vanhoja vhs videoita putkitelkkarista sen aikaa että tulee Windowsilla tv tai digiboksi, känyykäthän jo onneksi on Windowsia, nyt voi ostaa puhelimen.


      • linuxwindowsss
        Lumisateinen putkitoosa kirjoitti:

        Siihen ei auta sitten kuin olla ilman digiboksia ja katsoa vanhoja vhs videoita putkitelkkarista sen aikaa että tulee Windowsilla tv tai digiboksi, känyykäthän jo onneksi on Windowsia, nyt voi ostaa puhelimen.

        Windowspojat on voinut ostaa windows puhelimia niin kauan kun "älypuhelimia" on ollu. Ensimmäistä mobiilia linuxia sen sijaan saatiin odottaa 10v pitempään.


      • Väärin taas, hohhoi
        linuxwindowsss kirjoitti:

        Windowspojat on voinut ostaa windows puhelimia niin kauan kun "älypuhelimia" on ollu. Ensimmäistä mobiilia linuxia sen sijaan saatiin odottaa 10v pitempään.

        Windows puhelimia on vasta 2011 saatu.


      • Windows 8

      • Väärin taas, hohhoi
        Windows 8 kirjoitti:

        "http://fi.wikipedia.org/wiki/Windows_Mobile"

        Aika jännä että tälläisille "asiantuntijoille" Windows-puhelimet ovat jotenkin uusi juttu...

        Pocket pc on eri asia kuin matkapuhelin, Aika jännä että tälläisille "asiantuntijoille" Windows-puhelimet ovat jotenkin uusi juttu...
        "Windows Phone 7
        Microsoft julkaisi 15. helmikuuta 2010"

        Nokia esitteli ensimmäisen Windows Lumian.
        Uutinen: 26.10.2011


    • HAHAHA!!!

      Haahhaha! Nikkinä "Pentti Nelonen" Hahahah!! Haahha!! Aivoton trolli Hahahah!!

    • ubuntu-käyttäjä

      Miksi ihmeessä digiboxin pitäisi olla ylipäätään kytketty nettiin? Sehän on sama kuin kertoisi tv-lupatarkastajalle rehellisesti, että on telkkari ja sitten joutuu maksamaan tv-lupamaksun. En mä kytkis telkkaria nettiin ollenkaan, paljastuisi heti etten maksele tv-lupaa.

      Digiboxin kytkee nettiin ainoastaan joku rehellinen aasi joka makselee typeryyttään YLE-veroa.

      • toi se on mikä

        selittää ton sun neuroottisen käytöksen ubuntu-käyttäjä, sun omaatuntoo jäytää kun et ole sitä tv-lupaa maksanut, tuleekohan se poliisi jo tänään ..


      • ubuntu-käyttäjä
        toi se on mikä kirjoitti:

        selittää ton sun neuroottisen käytöksen ubuntu-käyttäjä, sun omaatuntoo jäytää kun et ole sitä tv-lupaa maksanut, tuleekohan se poliisi jo tänään ..

        Poliisi ei avusta tv-lupatarkastajaa. Poliisi tarvitsee kotietsintäluvan tullakseen kotiin, siksi toiseksi sen saa ainoastaan jos epäillään rikosta josta saa vähintään 6kk ehdotonta vankeutta. Televisioluvan maksamatta jättäminen ei ole rikos.

        Poliisi jos ilmaantuisi ovelleni niin sanon niille suoraan, että herrat voivat poistua ihan suoraan ja tulla takaisin kotietsintäluvan kanssa.


    • Netti...

      Itellä on laajakaistakaapeli liittymä. Eli tietsikka ja digiboksi on liitetty tv-antenni pistorasiaan.
      Silloinhan boksi on liitetty nettiin vai kuin?

      • Hö ei kai vai ole

        Ei todellakaan ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      81
      1973
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      100
      1695
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1286
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      666
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe