mara aikoo "töihin" heti kun kakru syntynyt

herää jo pahvipää

metrolive:Martina Aitolehti ei anna syksyllä syntyvän toisen lapsen vaikuttaa Miss Helsinki -kisan järjestämiseen.

Mallimamma aikoo lähteä etsimään keskiviikkona valitulle voittajalle Katrie Dalerille seuraajaa heti kun lapsi on syntynyt.

– Uskon, että vastasyntynyt nukkuu suurimman osan ajasta, joten paluu töihin sujuu luultavasti ilman ongelmia, Aitolehti pohtii.

Töitä mallimamma ei pelkää raskaana ollessaankaan. Hän aikoo aloittaa puoli vuotta kestävät sisustussuunnittelijan opinnot maaliskuussa. Aitolehti ehtii valmistua koulusta juuri ennen toisen lapsen syntymää.

Heh..
Että oikein puolen vuoden kurssi, vau, jossa on noin kaksi lähipäivää kuukaudessa.
Tajuaako tuo työtön ja kouluttautumaton nainen että normaalisti jokainen nainen on töissä, siis 8t pvä töissä, siihen asti kun synnytykseen on 1 kk aikaa! Ja moni moni yksityisyrittäjä on töissä minimi 8t pvä synnytyssalille asti?
Ja vielä useampi suorittaa esim. yliopisto-opintoja?
Tämä nainen siis pitää saatuvuksena, kun makoilee ja käy pari kertaa kk kurssilla!
Ja sitten suoraan "töihin" jep, kun onkin todella raskasta käydä "töissä" noin kerta vkossa, mitä se siis Martinalla tulee syksyllä olemaan. Olet todella naurettava luuseri Martina, en muuta voi sanoa. Ja Stefultako väkisin pyydät 2500 euroa jolla voit 6 kk kurssin suorittaa. Mitä heeeeelvetin hyötyä siitä naurettavasta kurssista on edes. Koita suorittaa jotain oikeita opintoja kuten iltalukio. Tai oikea ammatti, ei muuta kuin amikseen.

43

1099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työläismies

      Nainen alkaa jo kohta olemaan liian vanha työmarkkinoille, eli turha lähteä enää mitään opiskelemaan, töitä ei kuitenkaan irtoa, tarkoitan oikeita töitä.

      • mammaMia

        Ensi syksynä naisella on 2 pientä lasta, joten on aivan turha suunnitella kovin paljoa työelämää ainakaan heti alkuun, sillä turha kuvitella, että kyllä kaksi lasta menee samalla hoidolla kuin yksi. Tiedän kokemuksesta, että näin ei ole, isompi lapsi muuttuu hankalammaksi, mustasukkaiseksi jne. joten kunnon äippäloma kehiin, niin vuoden päästä sitten töihin, jos kiinnostaa.


      • Huhhuh...
        mammaMia kirjoitti:

        Ensi syksynä naisella on 2 pientä lasta, joten on aivan turha suunnitella kovin paljoa työelämää ainakaan heti alkuun, sillä turha kuvitella, että kyllä kaksi lasta menee samalla hoidolla kuin yksi. Tiedän kokemuksesta, että näin ei ole, isompi lapsi muuttuu hankalammaksi, mustasukkaiseksi jne. joten kunnon äippäloma kehiin, niin vuoden päästä sitten töihin, jos kiinnostaa.

        Koko sana äitiysLOMA on ihan väärä. Pitäisi sanoa äitiystyö 24/7. Siihen Martina ei pysty. Lähtee mieluummin leikkimään "töitä". Laiska ja tyhmä se on, ei mitään muuta.

        Muut ihmiset ei käytä harrastetoiminnoista sanaa "työ". Joku missin etsiminen on todellakin harrastamista. Toki noin laiska ihminen voi laskea harrastamisenkin työksi.


    • I know

      Tästä naisesta EI TULE IKINÄ MITÄÄN.

    • Vauvan ÄITI

      Ei tule joo!! EI AINAKAAN OIKEAA ÄITIÄ joka malttais keskittyä pienokaisiinsa edes äityisloman ajan !!

    • mmmummmmmo

      Onpa taas epärealsitinen kuva Martinalla arjesta. Vauva ei välttämättä nuku kuin pieniä pätkiä. Jokainen vauva on erilainen. Jos Victorian kanssa valvoo päivät, vauvalla saattaa olla päinvastaiset rytmit, eli hyvä jos äiti saa edes unta tarpeeksi. Kokemusta on kahden lapsen äitinä ja viiden lapsen isoäitinä.

    • Uraputki

      Mitenhän sen Maran aika riittää, kun se kilpailee Itellan kanssa jakohommista? Varmaan on työlästä ja aikaa vievää ajaa ympäriinsä ja tyrkyttää lapsiaan monelle isovanhemmalle ja eri isille hoitoon saadakseen tehdä työtään (mitä se työ sitten Maran kohdalla tarkoittaakin)? Ei välttämäti sen vanhimman lapsen isä ja isän sukulaiset halua ottaa hoteisiinsa tätä uutta tulokasta. Samoin tämän uuden tulokkaan sukulaiset eivät välttämäti halua kontolleen Maran vanhaa jälkikasvua. Melkoista ruljanssia se on kiidättää "työkiireiden" uuvuttamana äitinä lapsia eri osoitteisiin ja milloin minnekin.

      Lapsille varmaankin tehdään kohta nimilaput rintaan, että Mara tietää toimittaa oikean lapsen oikeeseen osoitteeseen, kun työ- ja huvikiireet pukkaa päällensä.

    • lusikalla annettu

      Ei se pääsis lukiosta läpi ainakaan äidinkielen kirjoituksista.

      • 4+

        Eihän Mara ees pääsis lukioon. Kiertokoulun ehkä käynyt ja senkin väärinpäin.


    • niin tätä taas

      Tiketti vihreämmälle oksalle ei saa vaikuttaa elämään ja työntekoon? Hyvä ihme. Ensin esineellistettiin ja välineellistettiin se pojuparka ja nyt syntymätön lapsikin. On se outoa, että missään yhteydessä ei puhuta rakkaudesta, ihmiselämän oikeista arvoista. Mua säälittää nämä ihmiset, jotka joutuu tuohon teatteriin mukaan ja pelkäksi astinlaudaksi julkisuuteen. Kaikille tämänkin palstan lukijoille on varmasti tullut selväksi, että se poju on ainoastaan ja vain hyvä saalis, ei mitään muuta. Jokaisella on oikeus rakkauteen eikä onneksi lapsen takia tarvitse avioitua. Ottas vaan jalat alleen ja häipys vielä kun ehtii.

    • Kertaus on äiti

      Piti oikein tarkistaa tosiasioita Martinan menestyksen tekijöistä.
      Linkissä supernaisen esittely UMK:n laulukilpailusivulla.
      Siitä huomaa, että tämä äiti on monessa mukana.

      Mm.:
      "
      Itseään määrätietoisesti median, muodin ja musiikin saroilla markkinoinut bisnesnainen on onnistunut luomaan uniikin tuotteen, Martinan, joka konseptina on kasvanut jo kansainvälisen tason brändiksi.
      "

      http://satumaa.yle.fi/umk/kilpailijat-2012/martina-checkmate

      Moniko täällä on luonut itselleen kansainvälisen tason brändin?

      • Kertaus on äiti

        Niin, se piti sanoa, että kun on noin mittavan työn tehnyt, niin ei kai siinä ole varaa jonkun lapsen takia hellittää. Työ ensin ja lapset ajallaan.


      • Ikävätä

        "Kaikki haluavat Martinan."

        Totta tuokin, emme mekään halua hänestä luopua.


      • huhhuh

        " Se pitää minut ihmisenä." Ei herrajumala... XD


      • Ad astra
        huhhuh kirjoitti:

        " Se pitää minut ihmisenä." Ei herrajumala... XD

        Samaa katselin.
        Kertooko Martina tuolla, että hän ei ole mikä tahansa tyhjäpää pintaliitäjä, vaan että hän on miettinyt myös syvällisemmin ihmisenä olemisen ongelmia.


      • heh.
        Kertaus on äiti kirjoitti:

        Niin, se piti sanoa, että kun on noin mittavan työn tehnyt, niin ei kai siinä ole varaa jonkun lapsen takia hellittää. Työ ensin ja lapset ajallaan.

        Taitaa olla tämä nainen sen Suomen tunnetuimman liikemiehen johtaja Uuno Turhapuron naispuolinen vastine.


      • egrthr
        heh. kirjoitti:

        Taitaa olla tämä nainen sen Suomen tunnetuimman liikemiehen johtaja Uuno Turhapuron naispuolinen vastine.

        Turhiksessa oli sentään inhimillisyyttä ja lämpöä. Martinalla on ruma sielu.


      • siis mitäh??

        tsiisus,onko toi toimittja tumputtanu samalla ku on noin ylistävästi kirjottanu!!Eihän tossa ole mitään järjenhäivääkään mm,kaikki tuntevat martinan,kaikki haluavat martina whatta fuck!!MINÄ EN!!!!??ja toi kansainvälinen brändi?MISSÄ??!!


    • lol

      Kyllä Työ-sana on kovassa kurssissa.

    • Ihana iines

      Kyllähän Martina on todella kova yrittämään.Kyllä Suomalaisten lättäperse ämmien kannattasi ruveta kanssa yrittämään eikä olla mulle kateellinen.

      • aitolehmä

        Kato martin mutsi taas...kirjoitusvirheet paljasti!

        Otahan pari olutta lisää niin kyl she shiitä hik!


      • Ryhtiä

        Suomalainen kirjoitetaan lauseen keskellä pienellä ja lättäperseämmä yhteen. Ei ruveta yrittämään,vaan alkaa yrittää.


      • hokkelipokkeli
        Ryhtiä kirjoitti:

        Suomalainen kirjoitetaan lauseen keskellä pienellä ja lättäperseämmä yhteen. Ei ruveta yrittämään,vaan alkaa yrittää.

        Ei pidä aivan paikkaansa. Suomalainen, kun sillä viitataan kansallisuuteen, kirjoitetaan lauseen keskellä pienellä alkukirjaimella. Mun äikänope sanoi joskus, että tulee pitkä miinus, jos hänelle palautetussa aineessa sanotaan; ruvetaan yrittämään, ryhdytään yrittämään tai aletaan yrittämään. Tuossa yrittämään -sanassa on jo kerrottu se, mitä aletaan tekemään.

        Lättäperseämmä on yhdyssana.


    • 2+3=5

      Milloin se viidakko-ohjelma alkaa?

      Aion katsoa ainakin ensimmäisen osan.

      PS. Laitan tuohon nimimerkin yhteenlaskuun myös tuloksen, jos joku vaikka oppisi oikeat vastaukset sen tiimoilta :)

      • aitolehmä

        Huhun mukaan mara sai potkut viidakon turhakkeista johtuen väkivallasta ja hyökkäämisestä jonkun toisen kilpailijan kimppuun


      • tarpeekseensaanu

        itse YRITÄN katsoa.
        Mutta ainakin Eskon ja Martin ohjelmasarjassa sain jo ekasta tuotannosta niin paljon tapreekseni Martin käytöksestä, etten toista tuotantoa edes katsonut.
        Jos se jatkaa samaa käyttäytymistä tuossa viidakkosarjassakin, niin vaihdan kyllä kanavaa.


    • Pää tyynyyn Mara

      HEH minulle tuon tyyppinen mitä Martina kutsuu työksi, on harrastelua!
      Työ, se on jotain aivan muuta, vähintään kahdeksan tuntia päivässä viitenä päivänä viikossa, yksi kesäloma ja talviloma, se on siinä.
      Martina harrastelee kaikkea kivaa, töitä ei ole ikinä tehnyt eikä pysty tekemään, on aivan liian laiska työn tekemiseen.
      Tuo nainen on todellakin tehnyt lorvimisesta suorastaan taidetta.

    • tätä mieltä

      itse olen kyllä sitä mieltä, ettei tuossa ole mitään ihailtavaa.
      Pullautetaan lapsi ja lähdetään samantien töihin.
      Niinhän teki Vickanki jälkeen, heti vaan "laulajanuraa" pakertamaan.
      Minä en pienenä juuri äitiäni nähnytkään, kun hän teki avioeron jälkeen kahta työtä saadakseen asuntolainaa lyhennettyä.
      Ei ollut kivaa.
      Isääkään ei kiinnostanut ja hän tyypillisenä suomalaisena miehenä alkoholisoitui eron jälkeen, joten ei minua oikein sinnekään voitu viedä.
      No, onneks edes Vickanilla on rakastava isä ja jotenkin vaikuttaa siltä, että enempi siellä isän luona majaileekin kun mammalla on niin monta projektia menossa koko ajan.
      Minusta Martina tekee pienten lasten äidiksi LIIKAA töitä, antaisi joskus aikaa perhe-elämällekin, vai onko se joku välttämätön paha, mitä täytyy paeta töihin?

    • sukkahousupentti

      ai ja. va ni in

      • sukkahousupentti

        Ni in

        Sukkahousupentti aka jk


    • 8+2

      Ja Martina senku antaa lausuntoja lehtiin, vaikka Stefan lienee tehnyt selväksi että turpa tukkoon yksityisasioista... Sama kuin koittaisi pitää juoppoa pois kapakoista, jos yrittää pitää Martinaa erossa kaikenmaailman toimittajista.

      Kommentoiskohan se sitäkin että millanen kakka sillä tuli aamulla, tai pierettääkö jäätelö jos joku hoksais vaan kysyä?

    • Martinalta onnistuu

      Martina on sen verran osaava ja menevä, että varmasti töiden tekeminen onnistuu myös vauvan kanssa. Ei Martina ole ensimmäistä kertaa asialla, vaan tietää kyllä, millaista vauvan hoitaminen on! Te ette tunne elämän realiteetteja, jos olette noin yksinkertaisia ja tuomitsevia.

      • Orvokolli

        Trollaat näemmä joka ketjuun. :)


      • Businessäiti

        Just noin. Mun tuttu sanoi samaa kun odotti toista lastaan eli että tietää kyllä mitä vauvan hoitaminen on. Mun tutulla on nyös ollut aina ihan hirveä kiire, niin kiire ettei ole ehtinyt tekeen yhtään mitään. Kaiken kiireen keskellä täytyy vielä löytyä aikaa rentoutua ja levätä, mistä tulee vaan lisää stressiä. Siis ihan kauheeta elämään tollanen, sohvakin meni puhki jo parissa vuodessa ja kaukosäätimestä kului numerot. Koska vauva-aika oli niin rankkaa niin tuttava hommas vastapainoksi harrastuksia ja teki vähän "businesstakin", pitäähän sitä tuoda leipää taloon. Kun ukko tuli töistä kotiin niin rouva riensi harrastuksiin tai istui koneella hoitamassa niitä "busineksiaan" tai lepäs, eihän se päivällä voinu kun joutui imettämään pari kertaa ja vaihtoi samalla vaipat. Sitten kun ukko sai lapsen nukkumaan niin ukon piti siivota, laittaa ruokaa ja pestä pyykkiä koska eihän rouva jaksanut kun oli koko päivän hoitanut lasta. Jos lapsi oli kipeä ja valvotti niin ukko valvoi sen kanssa, rouvan kun piti levätä että jaksoi taas hoitaa vauvaa seuraavana päivänä, ainakin siihen asti kun vanhempi lapsi tuli koulusta. Viikonloppuna ukon piti sitten kuljettaa rouvaa kauppoihin ja kyläilemään koska rouva oli ollut koko viikon vaan kotona vauvan kanssa. Koko perheen oli pakko lähteä mukaan koska muuten perheellä ei olisi yhteistä aikaa ollenkaan. Noilla reissuilla rouva jätti vauvan hoidon ukolle, täytyyhän hänelläkin olla vapaata edes viikonkoppuna.

        Mun tuttu totesinkin että vauva-aika on rankkaa mutta hän on niin osaava ja menevä että onnistuu yhdistämään lapset, pullantuoksuisen kodin, harrastukset ja "businekset" ihan helposti. Se häneltä unohtui kertoa että ukko muuttui zombieksi kun yritti pärjätä 3 tunni yöunilla, sairastui lopulta. Ei ollut yhtä fiksu kuin ensimmäinen ukko joka lähti kävelemään.


    • fi7610

      Vaikka Martinan "laulu-ura" on mielestäni täysin pohjanoteeraus, niin pakko myöntää, että ihan hyvää duunia on tehnyt Miss Helsinki -kisan kanssa. Ei se nyt ihan tyhjästä tuollainen kisa synny. Vai???

      • Eivaari

        Martina on kannustanut mukaan voittajaehdokkaita (ainakin tänä vuonna joku uusintakierroksella ollut kertoi).
        Loput mukaan haravoidut ovat sitten jo pelkkää täytettä.

        Eräänlainen "realitytapahtuma" ja kisa tuokin.


    • j k

      vai niin

    • jk

      vai n iin

    • -noloäiti

      mitä näin pienen pätkän siitä viidakon tähtöset ohjelmasta, niin nolotti martinan käytös jo sen parin sekunnin aikana.. pelkkää kiroilua ja meuhkaamista!! muut oli suht normaaleja mutta martina erottui joukosta todella epäedullisesti. Ja sen pitäis vielä olla hyvä roolimalli vikelle ja tulevalle lapselleen, just sanon minä! tuollainen 13-vuotiaan pikkutytön käytös ei sovi kohta 30wee kahden lapsen äidille.

    • krutshpii

      En edes tykkää Martinasta tai sen hommista, mutta ärsyttää tämä lässytys "oikeista töistä".. Helvata soikoon, kaikki meistä eivät halua tehdä mitään tylsääkin tylsempää hommaa 8 tuntia päivässä ja haaveilla lomasta tai edes viikonlopusta!

      Okei, ehkä sitä rahaa sitten on vähemmän kun mieluummin juoksentelee kolmessa eri pätkätyössä satunnaisilla tunneilla mutta onpahan vaihtelua, ei tappavaa tylsyyttä ja ennen kaikkea vapaa-aikaa.. Ei tasan ole ihmisen mittari jos on hyvä ja säännöllinen työpaikka. En aio kasvaa aikuiseksi, se on tylsää. Jos tulevaisuus on epävarma, niin minä viis veisaan.

    • ST=miljardööri

      Menkööt töihin vaan stanan hudzu! Stefanin kandee pitää paksun kukkaronsa nyörit visusti kiinni!

    • Sossupummi!

      Ei siinä mitään jos 8-16 hommat ei nappaa. Mutta silloin pitää sitten jotain sellaista muuta hommaa tehdä josta saa rahaa niin, että ei mene joka kuukausi maksamattomat laskut ulosottoon. Kuten Martinalla!

    • talouselama.fi

      "Ei osata kelloa tai ei tiedetä, miten vastataan puhelimeen. Ei myöskään ehkä ymmärretä, että töissä pitäisi olla ihan joka arkipäivä."

      Joka neljäs yritys piti nuorten yleisiä työelämävalmiuksia suurimpana työllistämisen esteenä, ilmenee Suomen Yrittäjien pk-barometrista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      96
      2326
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      182
      1918
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      179
      1466
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      247
      912
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      79
      892
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      806
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      799
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      702
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      213
      643
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      621
    Aihe