Teinitytölle kameraa

tietämätön.

Etsiskelen tässä teinitytölleni kameraa, innostunut valokuvaamisesta ja tarkoituksena näin aluksia ostaa jokin halpa digikamera. (Usein kun nuo innostukset lopahtaa aika nopeasti.) Katselin tuossa NetAnttilasta edullisia kameroita mutta valinnanvaikeus iski, minkä noista nyt ostaisi...

Nikon, Coolpix S3100 digikamera
Nikon, Coolpix s2500 digikamera
Olympus, Vg-150 digikamera
Olympus, Vg-160 digikamera
Samsung, ST30 digikamera
Samsung, Pl20 digikamera
Samsung, PL21 digikamera
Sony, DSC-W530 digikamera

7

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän monimutkaisemp

      Ensiksi perustavaa laatua oleva kysymys: onko tyttäresi kiinnostunut valokuvauksesta vai kuvien näppäilemisestä?

      Jälkimmäiseen nuo kamerat jotenkuten kelpaavat. Listaan voisi lisätä vielä ainakin Canon IXUS 115.

      Mikäli tyttäresi on kiinnostunut valokuvauksesta, suosittelisin vähintään tuplaamaan budjetin ja hankkimaan kameran jossa on muitakin säätömahdollisuuksia kuin salamä päälle/pois.

      • Minä suosittelen myös tuota Ixus 115 HS:ää. Sitä saa nyt Anttilasta satasella ja kaupan päälle saa vielä laukun. Pokkarista on aina hyötyä vaikka myöhemmin ostaa paremmankin kameran. Säätöjä tuossa on se, mikä pokkarissa yleensäkin. lähinnä valotusajan ja aukon käsisäätö puuttuu. Siellä on valkotasapainot, valotuksen korjaukset, lukitukset, etäisyyden lukitukset ym. ym. Pitää vaan osata käyttää kameraa.


    • sekin selvis

      Tuosta luottelolosta ehdoton ykkössuosikkini on: Nikon coolpix S2500. Perustelut on seuraavat: megapikseleiden määrä juuri kriittisen sopiva pokkarin kuvakennolle lukemalla 12. Erittäin hyvä kuvanvakain ja tärinänesto kuvattaessa. Sisäistä muistiakin löytyy muutamaan kuvaan (16mt). Objektiivin valovoima ihan hyvä pokkarille (f/3.2). Väriksi voi valita pinkin jota teinitytöt varmasti arvostavat. Kakkisvaihtoehto minulle olisi Samsung ST30, perustelen sen sillä että siinä ei ole mitään ylimääräistä, josko kaikkea tarpeellistakaan, mutta hinta on hyvä ja jälleen pikseleiden määrä kohdillaan lukemalla 10, sekä teinityttöjä miellyttävä väri (pinkki). Muissa vaihtoehdoissa on mielestäni liikaa megapikseleitä kennoon ja objektiivin laatuun nähden.

    • Meneekö yli budjetin

      http://www.foto-erhardt.de/product/503223/nikon-coolpix-p7100-schwarz.html

      Postikuluja tulee n. 20€.

      Tuo riittää sitten jo siihen ihan oikean valokuvausharrastuksen aloittamiseen, ei pelkästään räpsimiseen.
      Ja kameroita ei tosiaankaan kannata nykyään ostaa Suomesta. EU-alueella toimii takuut ja tuotevastuut (Nikonin takuuhuollot Suomessa suorittaa JAS-tekniikka). Osta laatumerkki, niin ei tule ikäviä yllätyksiä.

      • sekin s elvis

        Se on oikeasti vähän niin ja noin, joskus Suomen kaupoista saa halvemmalla kuin ulkomailta saman kameran. Esimerkiski tuo mainostamasi p7100 tulee nettiAnttilasta ostettuna ainoastaan nelisenkymppiä kalliimaksi kun otetaan mukaan rahtikulut. Kyllä sen edestä kannattaa Suomalaista suosia. Sen sijaan tuosta Nikon S2500 kamerasta on hyvä pakettitarjous Cyberphotolla: pinkki kamera laukku 4gb- muistikortti ainoastaan 75 eurua rahtikulut.


    • 020

      Valitsisin tuon:
      Samsung EX1 n. 250€
      Erinomainen hinta-laatusuhde
      Kelpaa myös isälle tai/ja äidille jos teinin into lopahtaa

    • kök

      Riippuu mitä haluaa. Onko esim. säätömahdollisuuksia oltava ja haluaako zoomia, kuten moni alussa haluaa. Ja minkä kokoisen ja hintaisen kameran haluaa. P7100 on noihin listattuihin verrattuna aika kallis ja eri luokan kamera. Vanhempi P7000 on halvempi ja siinä on kunnolliset käsisäädöt sekä mahdollisuus käyttää salamalaitetta kuten P7100:ssa. Se on kyllä vähän hitaampi, mutta ei varmasti haittaa aloittelevaa kuvaajaa.

      Jos taas nuo säätömahdollisuudet ei ole niin välttämättömiä, niin onhan samalla merkillä tuo L-sarja. L120:ssa on monen aloittelevan haluama pitkä zoom. Kamera ei mahdu taskuun, mutta sopii hyvin käteen. Hintaa tuolla on alle 200. Nikonilta hyvä vaihtoehto on myös Coolpix P300. Hyvä hämärässä, pieni kokoinen, hyvä näyttö, käsisäädöt jne. Hintaa on jonkin verran enemmän kuin tuolla L120:lla.

      Fujilla on myös hyviä zoomkameroita samassa hintaluokassa. Fujin etuna on hyvät säätömahdollisuudet, sekä joissain malleissa oleva elektroninen etsin. Hyvä jos kuvaa vaikka kovassa auringon valossa eikä näytöstä meinaa saada selvää. Nykyään tälläinen on Finepix S2950. Itse kuvasin aikanaan juurikin edullisella pitkän zoomin Fujilla ennen järjestelmää.

      Kehottaisin katsomaan tuota Fujifilmiä. Alle 200 euroa ja silti monipuolinen. Varmasti täyttää odotukset ellei taskukoko ole ykkösasia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe