Minulla ei ole tästä päivästä lähtien presidenttiä, olen siis pienipalkkainen:(
sauli niinistö
15
145
Vastaukset
- seta-känsäläinen
Älä välitä. Suomen kansalla ei ollut presidenttiä 12 vuoteen, ainoastaan gay-kansalla. Pääsimme vihdoin ryssämuorista eroon.
- tavjan saavutukset
Halosen kaudella köyhien määrä kolminkertaistui;
Eniten suhteellisesti köyhien
määrä lisääntyi Paavo
Lipposen hallitusten aikana, ja nyt meillä on tilastokeskuksen. mukaan miljoona köyhää.
Leipäjonot tulivat jokapäiväisiksi Halosen kaudella, kerjäläiset palasivat kaduillemme 50 vuoden tauon jälkeen, omaisuusrikokset ja raiskaukset tuplaantuivat. jne.- Sotamies Tarkka;
Näin on--Se olisi vielä puuttunut jos mitäänsaamaton Haavisto olisi päässyt Presidentiksi--Helpottava olo--Niinistö on ihan hyvä tuohon Armeijan Ylipäällikön virkaan;
- köyhä ja sivistynyt
Toivottavasti Suomi palaa sivistysvaltioiden joukkoon Saulin myötä ,oikeat asiat palaavat arkipäivään .Sössö sossumummo nauttikoot eläkkeestä.
- temari.,,
Samma här, mikäli se on tuloista riippuvaista. Mutta eppäilen.
Presidentillä on käytännössä vähän valtaa työntekijöiden työ- ja palkkaehdoista neuvoteltaessa. Sen hoitavat ammattiliitot. En ole nähnyt yhdenkään liiton työehtosopimusten allekirjoittajana olleen presidentti.
Mikäli ammattiliittoon kuuluvien palkat ovat "pieniä", kuten sanoit itselläsi olevan, on liitto hoitanut huonosti työ- ja palkkaehtoneuvottelut.. Yleensä näiden matalapalkkaliittojen palkkalistoilla olevilla työntekijöillä itsellään on huomattavasti suuremmat palkat, kuin on liiton jäsenillä. Mistähän tämä johtunee?
Pitäisikö seuraavassa työehtosopimusneuvottelukierroksessa kysyä heiltä, kuinka he ovat saaneet omat palkkansa neuvoteltua paremmiksi. Vai ovatko he lainkaan oman liittonsa jäseniä.- aqhne paska
Presidentti ei kirjoittele työsopimuksia, siitä ei siis ole kyse! Nykyinen presidentti edustaa ahneutta ja riistoa, ne ei lähde puoluekirjaa louvuttaessa pois, valitettavasti:(
- S e t a
Niin se köyhien resitentti lähti; omisti vain hulppean asunnon Helsingin keskustassa, omakotitalon toisaalta, jonkun sijoitusasunnon "herra" exresitentin kanssa. Sellainen se on se köyhien resitentti, pelkästään asuntojen hinta pitkälti toista miljoona euroa!
- temari.,,
Presidettikin saa sijoittaa työllään hankkimansa varat vaikka asuntoihin.
"Tasavallan presidentin vuotuista palkkiota esitetään korotettavaksi 1.3.2012 alkaen nykyisestä 126 000 eurosta 160 000 euroon."
12-vuoden aikana tienattu palkka kannattaa sijoittaa järkevästi, kun elämisenkään ei omia varoja ole tarvinnut käyttää. Viimeisin kuukausipalkka on ollut 10500 €.
Uusi presidentti saa heti tästä päivästä lähtien 13300€.
"pörssiyrityksen toimitusjohtajan peruspalkka ilman bonuksia oli viime vuonna keskimäärin 654 106 euroa. Kuukausipalkaksi muodostuu siis noin 54 500 euroa."
Kohta joku tulee ja sanoo, että puolustan jo presidenttiäkin. Tähän asti on syytetty venäläisten puolustamisesta ja kehumisesta. - mitä sai aikaan?
temari.,, kirjoitti:
Presidettikin saa sijoittaa työllään hankkimansa varat vaikka asuntoihin.
"Tasavallan presidentin vuotuista palkkiota esitetään korotettavaksi 1.3.2012 alkaen nykyisestä 126 000 eurosta 160 000 euroon."
12-vuoden aikana tienattu palkka kannattaa sijoittaa järkevästi, kun elämisenkään ei omia varoja ole tarvinnut käyttää. Viimeisin kuukausipalkka on ollut 10500 €.
Uusi presidentti saa heti tästä päivästä lähtien 13300€.
"pörssiyrityksen toimitusjohtajan peruspalkka ilman bonuksia oli viime vuonna keskimäärin 654 106 euroa. Kuukausipalkaksi muodostuu siis noin 54 500 euroa."
Kohta joku tulee ja sanoo, että puolustan jo presidenttiäkin. Tähän asti on syytetty venäläisten puolustamisesta ja kehumisesta.Halonen oli samanlainen ja yhtä tärkeä kuin Ruotisn kuningasperhe; pelkkä kuluerä
- Idalv Nilats
Onhan sulla Venäjän tuleva kingi Putin! On varmasti köyhän presidentti ja muutenkin sosiaalinen sekä mukava mies.
Perustelen sillä, että Venäjän presidentillä on muutama köyhä enemmän kuin meidän Sauli Niinistöllä. Putinilla on pelkästään yli miljoona koditonta lastakin, joista myös pitää hyvän huolen. - this is humor?
Mites kuvittelette 1000 000 euron omaisuuden hankkineen,juristin köyhien asioita hoitavan kun on vielä vähemmän valtaa kuin halosella?Joko olet sivistymätön tai huumorimiehiä?Vaimo oli kyllä ehdokkaista parhain,jotta se sinänsä plussaa!
- temari.,,
Miten saamme työnantajan palkkaamaan työntekijöitä? Kysyy Sampsa Kataja klo 21.54 YLE-TV1.
Hyvä kysymys. - l,tolstoi
no minulla ei ole ollut 24v pressaa,nyt on ei ole lespo juoppo läskiperse eikä venäjän nuolija
- Ja Mitä
Tekikö entinen pressa hyväksesi jotain ?
- gearteriko
Entinen pressa ei tehnyt mitään, eikä tee nykyinenkään! Ainut ero on se, et toinen edustaa ahneutta ja riistoa ja toinen edes hieman inhimillisyyttä:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194969Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä613989Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723564Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi1032885On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622708Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732668Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä982644Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472433Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta592328Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl622110