sauli niinistö

rikkaiden president!

Minulla ei ole tästä päivästä lähtien presidenttiä, olen siis pienipalkkainen:(

15

145

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seta-känsäläinen

      Älä välitä. Suomen kansalla ei ollut presidenttiä 12 vuoteen, ainoastaan gay-kansalla. Pääsimme vihdoin ryssämuorista eroon.

    • tavjan saavutukset

      Halosen kaudella köyhien määrä kolminkertaistui;
      Eniten suhteellisesti köyhien
      määrä lisääntyi Paavo
      Lipposen hallitusten aikana, ja nyt meillä on tilastokeskuksen. mukaan miljoona köyhää.
      Leipäjonot tulivat jokapäiväisiksi Halosen kaudella, kerjäläiset palasivat kaduillemme 50 vuoden tauon jälkeen, omaisuusrikokset ja raiskaukset tuplaantuivat. jne.

      • Sotamies Tarkka;

        Näin on--Se olisi vielä puuttunut jos mitäänsaamaton Haavisto olisi päässyt Presidentiksi--Helpottava olo--Niinistö on ihan hyvä tuohon Armeijan Ylipäällikön virkaan;


    • köyhä ja sivistynyt

      Toivottavasti Suomi palaa sivistysvaltioiden joukkoon Saulin myötä ,oikeat asiat palaavat arkipäivään .Sössö sossumummo nauttikoot eläkkeestä.

    • temari.,,

      Samma här, mikäli se on tuloista riippuvaista. Mutta eppäilen.

      Presidentillä on käytännössä vähän valtaa työntekijöiden työ- ja palkkaehdoista neuvoteltaessa. Sen hoitavat ammattiliitot. En ole nähnyt yhdenkään liiton työehtosopimusten allekirjoittajana olleen presidentti.

      Mikäli ammattiliittoon kuuluvien palkat ovat "pieniä", kuten sanoit itselläsi olevan, on liitto hoitanut huonosti työ- ja palkkaehtoneuvottelut.. Yleensä näiden matalapalkkaliittojen palkkalistoilla olevilla työntekijöillä itsellään on huomattavasti suuremmat palkat, kuin on liiton jäsenillä. Mistähän tämä johtunee?

      Pitäisikö seuraavassa työehtosopimusneuvottelukierroksessa kysyä heiltä, kuinka he ovat saaneet omat palkkansa neuvoteltua paremmiksi. Vai ovatko he lainkaan oman liittonsa jäseniä.

      • aqhne paska

        Presidentti ei kirjoittele työsopimuksia, siitä ei siis ole kyse! Nykyinen presidentti edustaa ahneutta ja riistoa, ne ei lähde puoluekirjaa louvuttaessa pois, valitettavasti:(


    • S e t a

      Niin se köyhien resitentti lähti; omisti vain hulppean asunnon Helsingin keskustassa, omakotitalon toisaalta, jonkun sijoitusasunnon "herra" exresitentin kanssa. Sellainen se on se köyhien resitentti, pelkästään asuntojen hinta pitkälti toista miljoona euroa!

      • temari.,,

        Presidettikin saa sijoittaa työllään hankkimansa varat vaikka asuntoihin.

        "Tasavallan presidentin vuotuista palkkiota esitetään korotettavaksi 1.3.2012 alkaen nykyisestä 126 000 eurosta 160 000 euroon."

        12-vuoden aikana tienattu palkka kannattaa sijoittaa järkevästi, kun elämisenkään ei omia varoja ole tarvinnut käyttää. Viimeisin kuukausipalkka on ollut 10500 €.
        Uusi presidentti saa heti tästä päivästä lähtien 13300€.

        "pörssiyrityksen toimitusjohtajan peruspalkka ilman bonuksia oli viime vuonna keskimäärin 654 106 euroa. Kuukausipalkaksi muodostuu siis noin 54 500 euroa."

        Kohta joku tulee ja sanoo, että puolustan jo presidenttiäkin. Tähän asti on syytetty venäläisten puolustamisesta ja kehumisesta.


      • mitä sai aikaan?
        temari.,, kirjoitti:

        Presidettikin saa sijoittaa työllään hankkimansa varat vaikka asuntoihin.

        "Tasavallan presidentin vuotuista palkkiota esitetään korotettavaksi 1.3.2012 alkaen nykyisestä 126 000 eurosta 160 000 euroon."

        12-vuoden aikana tienattu palkka kannattaa sijoittaa järkevästi, kun elämisenkään ei omia varoja ole tarvinnut käyttää. Viimeisin kuukausipalkka on ollut 10500 €.
        Uusi presidentti saa heti tästä päivästä lähtien 13300€.

        "pörssiyrityksen toimitusjohtajan peruspalkka ilman bonuksia oli viime vuonna keskimäärin 654 106 euroa. Kuukausipalkaksi muodostuu siis noin 54 500 euroa."

        Kohta joku tulee ja sanoo, että puolustan jo presidenttiäkin. Tähän asti on syytetty venäläisten puolustamisesta ja kehumisesta.

        Halonen oli samanlainen ja yhtä tärkeä kuin Ruotisn kuningasperhe; pelkkä kuluerä


    • Idalv Nilats

      Onhan sulla Venäjän tuleva kingi Putin! On varmasti köyhän presidentti ja muutenkin sosiaalinen sekä mukava mies.

      Perustelen sillä, että Venäjän presidentillä on muutama köyhä enemmän kuin meidän Sauli Niinistöllä. Putinilla on pelkästään yli miljoona koditonta lastakin, joista myös pitää hyvän huolen.

    • this is humor?

      Mites kuvittelette 1000 000 euron omaisuuden hankkineen,juristin köyhien asioita hoitavan kun on vielä vähemmän valtaa kuin halosella?Joko olet sivistymätön tai huumorimiehiä?Vaimo oli kyllä ehdokkaista parhain,jotta se sinänsä plussaa!

    • temari.,,

      Miten saamme työnantajan palkkaamaan työntekijöitä? Kysyy Sampsa Kataja klo 21.54 YLE-TV1.

      Hyvä kysymys.

    • l,tolstoi

      no minulla ei ole ollut 24v pressaa,nyt on ei ole lespo juoppo läskiperse eikä venäjän nuolija

    • Ja Mitä

      Tekikö entinen pressa hyväksesi jotain ?

    • gearteriko

      Entinen pressa ei tehnyt mitään, eikä tee nykyinenkään! Ainut ero on se, et toinen edustaa ahneutta ja riistoa ja toinen edes hieman inhimillisyyttä:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4969
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      61
      3989
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      72
      3564
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      103
      2885
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2708
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2644
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2433
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2328
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      62
      2110
    Aihe