mitä plussaa ja miinusta kamerasta?
Canon eos 550d
4
135
Vastaukset
- CanonEOS
Hinta
Pieni koko (voi olla myös miinus)
Monipuoliset video-ominaisuudet
Laajin mahdollinen objektiivi/lisälaitevalikoima
Hyvä kuvanlaatu
Selkeät valikot ja nappulat
- Turhan paljon kohinaa suurilla ISOilla niin kuin kaikissa muissakin croppirungoissa
Miinuksia on aika vaikea keksiä. Isokouraiselle ehkä liian pieni ilman akkukahvaa. - .
nikon d3100:aa on luonnehdittu paremmaksi kameraksi ja maksaa paljon vähemmän, lisäksi nikonilla on laajemmat putkivalikoimat!
- 60 D
Dpreview:n yhteenveto:
Dpreview : GoldAward 77 % Canon EOS 550 D
All in all, the EOS 550D is the most compelling DSLR of its class that we've ever tested. It is hard to imagine how much more we might realistically expect from a product of this type, and although the improvements that Canon has made over the EOS 500D aren't revolutionary, the 550D is a better camera than its predecessor. In terms of both still and video capture, the 550D is currently the best camera of its type on the market.
SilverAward 72 % Nikon D 3100
With the addition of video and live view, Nikon has given its entry-level DSLR all the features its predecessor seemed to be missing. The result is an excellent beginners camera that encourages the user to grow into it whatever their existing level of knowledge. However, it's not alone in offering this and, though it's a great DSLR, there are plenty of equally attractive mirrorless alternatives.
Canon on selvästi parempi kuin tuo Nikon joka sai vain silverawardin netin arvostetuimmassa kamerasivuston testissä. Putkimäärä on molemmilla merkeillä varmaan riittävä ( n 120 kpl ) tavalliselle kuvaajalle, joka tuskin huomaa kuvanlaadussa niiden välillä suurtakaan eroa. - kjkgergkj
D3100 on alimmanluokan karvalakkimalli ja tulee verrata kaikkien merkkien halvimpaan sarjaan.
Mitä kukin arvostaa, mutta tuosta Nikonista puuttuu mm. haarukointimahdollisuudet.
Myös näyttöpaneli niin huono, että sillä tuskin pystyy kuvanlaatua tarkistamaan.
Jos Nikonin haluaa, niin kannattaa hankkia vähän kalliimpi malli. Ja vielä, jos haluaa käyttää kaikkia kehuttuja "putkia", niin pitää olla semipro runko, että onnistuu.
En suosittele myöskään Canonin 1000-malleja.
Canon teki harakirin lopettaessaan "kymppisarjan". Nyt sillä on vain 3 erilaista "Rebelliä". Tukevanpaa runkoa halutessaan pitää mennä yksinumeroisiin malleihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh821985Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1131708- 1801296
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 56610
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472