SAK on ainoastaan vasemmistolaisille

järki käteen!

SAK on puhtaasti vasemmistolaisten hallitsema ja se rahoittaa vasemmistolaisia
poliitikkoja. Kuten rikasta Paavo Lipposta 30.000€:lla vaaleissa.
Ei-vasemmistolaiset työntekijät liittojen jäseninä tulee vapauttaa siksi jäsenmaksuista koska he tarvitsevat liittoa ainoastaan omaan edunvalvontaansa.
Eivät vasemmistopoliitikkojen rahoittamiseen.

Politiikka ay liikkeessä on kuin kirkko valtiossa. Puoluepolitiikka ulos ay liikkeestä!

12

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-vas.

      Vasemmistolaisia on Suomesa n. 20%. Eikö loput 80% tee ollenkaan työtä ja tarvi
      edunvalvontaa?

    • -totuus-

      juu juu tarvitsevat ja ihan tiedoksi että on niitä muitakin edunvalvojia kuin liitot!

      • neljäs-nainen

        Yleissitovia työehtosopimuksia sopivia ei minun tiedossani ole muita edunvalvojia kuin ammattiliitot.

        Puoluepolitiikka ay-liikkeestä lähtee vähitellen kun elinkeino rakenne muuttuu ja työelämässä tapahtuneet muutokset alkavat näkyä liitto tasolla kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle ja nuoret ottavat ohjat käsiinsä.

        Vasemmistolaisuudessa ei ole mitään pahaa niin kuin ei missään puoluepolitiikassa.

        Olisi mukava nähdä mitä oikeistolainen ammattiyhdistysliike toimisi, miten puolustaisi duunareita.

        Muutokset näkyvät päivän politiikassa, ammattiyhdistysliikkeessä viiveellä, ei heti, mutta yhtä varmasti kuin aurinko nousee!


      • Hyvästi vaan
        neljäs-nainen kirjoitti:

        Yleissitovia työehtosopimuksia sopivia ei minun tiedossani ole muita edunvalvojia kuin ammattiliitot.

        Puoluepolitiikka ay-liikkeestä lähtee vähitellen kun elinkeino rakenne muuttuu ja työelämässä tapahtuneet muutokset alkavat näkyä liitto tasolla kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle ja nuoret ottavat ohjat käsiinsä.

        Vasemmistolaisuudessa ei ole mitään pahaa niin kuin ei missään puoluepolitiikassa.

        Olisi mukava nähdä mitä oikeistolainen ammattiyhdistysliike toimisi, miten puolustaisi duunareita.

        Muutokset näkyvät päivän politiikassa, ammattiyhdistysliikkeessä viiveellä, ei heti, mutta yhtä varmasti kuin aurinko nousee!

        Olihan SAK:lla oma vasemmistolainen pressakin!
        Onneks OLI. Koskaan ei ole teollisuudessa menetty työpaikkoja kuten viime vuosikymmenenä! Oli sinä edunvalvoja!


    • neljäs-nainen

      Suomella oli vasemmistolainen presidentti ei SAK:lla, pelkästään SAK:n jäsenten äänillä Suomessakaan ei ketään valita presidentiksi.

      Nyt on nyt, viime vuosikymmeninä on menetetty työpaikkoja kolmansiin maihin, se olisi tapahtunut, vaikka meillä olisi ollut kokoomuslainen presidentti. Maailma muuttuu, tekniikka kehittyy, vaikka Suomi olisi asumaton maa.

      Meillä ei valitettavasti ole oikeistolaista ammattiyhdistystoimintaa olisi edes jonkinlainen v e r t a i l u mahdollisuus vasemmistolaisen toiminnan huonommuudesta tai paremmuudesta, nyt riittää kun manaa vasemmistolaisuutta eikä hyvää muistella eikä huomata.

      • Ei ay

        Eikös tämä vasemmistolainen presidentti ollut entinen sak:n virkailija? Jos kaikki sak:n jäsenet olisi äänestäneet häntä ensimmäisellä kierroksella, niin toisen kierroksen paikka olisi ollut varma.

        Tuskimpa tehy on kovin vasemmistolainen ay-liike, eikä kuulu sak:hon.
        Taitaa olla muitakin akavalaisia liittoja, jotka eivät ole näkyvästi vasemmistolaisia, mutta ovat pärjänneet sopimusneuvotteluissa ihan hyvin.


      • Tarpeeton liitto????
        Ei ay kirjoitti:

        Eikös tämä vasemmistolainen presidentti ollut entinen sak:n virkailija? Jos kaikki sak:n jäsenet olisi äänestäneet häntä ensimmäisellä kierroksella, niin toisen kierroksen paikka olisi ollut varma.

        Tuskimpa tehy on kovin vasemmistolainen ay-liike, eikä kuulu sak:hon.
        Taitaa olla muitakin akavalaisia liittoja, jotka eivät ole näkyvästi vasemmistolaisia, mutta ovat pärjänneet sopimusneuvotteluissa ihan hyvin.

        Porvariliitoista on kehittynyt yksi voimakkaimmista palkansaajien edunvalvojia. Osittain johtuu aikaisemmasta erittäin huonosta järjestäytymisasteesta mikä aiheutti myös heikot mahdollisuudet tehokkaaseen edunvalvontaan. Monet virkamiesalat olivat jääneet todelliseen palkkakuoppaan. Virkamiesaloille tulikin hätä käteen kun ansiotasossa jäätiin huonon järjestäytymisasteen ja tästä johtuvan heikon edunvalvonnan johdosta jatkuvasti muiden alojen jälkeen.

        Jossain vaiheessa virkamieten silmät avautuivat tilanteeseen missä köyhtyminen sen kun vaan jatkui. Oli pakko tehdä jotakin ja muuta tietä ei ollut kuin järjestäytymisasteen nostaminen ja liittojen voiman lisääminen. Parissa vosikymmenessä virkamiesliittojen järjestäytymisaste onkin noussut suomen huippulukemiin ja myös ansiotasoihin on saatu tuntuvia korotuksia.

        Edelleenkin on pitkä matka samaan suhteelliseen ansiotasoon, kuin mitä virkamiehillä on ollut 50-luvun alussa. Edelleenkin virkamiesliitoilla on runsaasti töitä, että päästäisiin edes lähelle 50-luvun alun suhteellista ansiotasoa, mutta tuskin samaan päästään koskaan.

        Sotien jälkeen poliittisista syistä oikeistolaisemmin suuntautuneiden virkamiesalojen järjestäytyminen koki rajuja vastoinkäymisiä ja ne vähäisetkin jäsenmäärät suorastaan romahti. Ja mitä siitä seurasikaan - tulos on vieläkin karvaasti koettavissa.

        Nyt kun hyvän järjestäytymisasteen tulokset ovat konkreettisesti havaittavissa, niin virkamiesalojen järjestäytymisaste muihin aloihin verrattuna on edelleenkin noususuunnassa. Mutta onneksi ei mene niin hyvin että jäsenistö kokisi ammattiliitot tarpeettomiksi.


    • neljäs-nainen

      Tehyn jäseniä syytettiin murhaajiksi kun he taistelivat työehdoistaan ja palkoistaan!

      Kaikki SAK:laiset, SSTK, AKAVA kirjoittivat näppikset punaisina, painokoneet savusivat ja uutisissa sai kuulla mitä mielettömämpiä visioita hallituksen ministereiltä kuinka potilaat kuolevat, potilaat pitää siirtää vinku-intiaan hoidettaviksi kun Suomen ahneet, laiskat ja tyhmät sairaanhoitajat halusivat lisää liksaa!!!!

      Vuosikymmenet niin Tehy kuin Superkin ovat vaatineet palkkojensa korottamista, mutta se on ollut kuin seinille olisi puhunut, aina kun asioille piti tehdä jotain ei ollut varaa, ei halua tunnustaa, että hoitajien työ on muuttunut entistä vaativammaksi, tekniikkaa on kuin lentokoneen ohjaamossa ja sitä pitää osata käyttää i l m a n teknikon tai insinöörin koulutusta!!

      Teho-osasto on varsinainen "avaruusalus" on sydän-keuhkokonetta, hengityskonetta, elvytysyksikköä, valvontalaitetteita enemmän kuin atomivoimalan valvomossa ja ihmisten niin henkisestä kuin fyysisestä hyvinvoinnista kyse niin rahaa palkkaan ei tahdo löytyä. Se on niin ihmeellistä, johtuneeko siitä, että on Akavalainen liitto vai mistä?

      Sama syvä lama ja hiljaisuus on OAJ:n edunvalvonan kanssa! Tähän maahan tarvitaan M I E S- opettajia, vaikka kiintiöillä, mutta varhaiskasvatukseen pitää saada miehiä, miehistä näkökulmaa, miehen mallia ja palkka sille tasolle, että miehet opiskelelvat opettajiksi, Akavalainen liitto on sekin, ehkä SAK olisi parempi hoitamaan tämän asian, SAK:laiset eivät ujostele lakkoila!!

    • enemmän faktaa

      Mitäpä jos ottaisit selvää miten SAK ja sen liitot toimivat. Ammattiliitot muodostavat yhdessä SAK:n (Suomen ammattiliittojen keskusjärjestön). SAK:n valtuustossa ja hallituksessa on ammattiliitoilla edustajansa, jotka päättävät mitä SAK tekee ja miten.

      Nyt on ollut Metalliliiton ja JHL:n liittokokousvaalit, joilla valitaan edustajat liiton valtuustoon ja hallitukseen. Edustajakokous valitsee myös ammattiliiton puheenjohtajan ja liittosihteerin.

      Äänestysprosentti liittovaaleissa on yleensä alle 50 prosenttia. Kuitenkin kaikilla jäsenillä on oikeus asettua ja asettaa ehdokkaita liittojen edustajakokouksiin. Perussuomalaisilla, kokoomuksella ja keskustalla oli joitakin ehdokkaita metalliliiton JHL:n vaaleissa, mutta eivät saaneet tarpeeksi kannatusta että olisivat tulleet valituiksi.

      Ammattiliittojen jäsenet eivät viitsi äänestää oman liittonsa vaaleissa, joten valituiksi tulee ne jotka ovat ehdolle asettuneet ja saaneet tarpeeksi ääniä. Turha siitä on syyttää vasemmistopuolueita, että "ne kahmivat kaiken vallan itselleen", kun ei muita ehdokkaita ole.

    • liitot on huijaus

      Liitot ovat demareiden keksimä juoni kansalaisten huijausta varten. Ne valvovat, ettei työläinen saa liikaa palkkaa. Ilman liittoja duunareiden palkka olisi moninkertainen.

      • huijattuko

    • neljäs-nainen

      Mistä tiedät ja kuinka moninkertainen? Mikäli sisälukutaitoni on talella niin EK haluaa avata TUPON!

      Mikä siinä avataan pois, mutta EK:n porukka varmaan ymmärtää, että sopimuksia voidaan avata kesken sopimuskauden jos 1 1/4 näytää erinomaiselta!

      Takinkääntäjiä olette koko porukka! Ensin Suomessa saadaan liikaa palkkaa nyt sitten liian vähän!

      Onko se 1 liian vähän liksaa siinä kohden kun mennään "ostoksille" ja tämä 2 liian paljon kun ostoksia on nautittu ja velat ovat saatavia? Itseään voi huijata monin tavoin ja apuainein ja kaikki on muiden syytä, petkutusta ja huijausta!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      7
      3403
    2. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      58
      3253
    3. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      44
      2949
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      93
      2836
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2688
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2638
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2610
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      113
      2317
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      55
      2063
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      66
      1951
    Aihe