En tahdo millään löytää nettikauppaa, jossa myytäisiin aitoa nahkaa tai edes kunnollista, kestävää ja hyvännäköistä tekonahkaa vaatetuskäyttöön - siis takkeihin ja housuihin soveltuvaa. Myös laukkuihin/ kenkiin sopivia nahkatilkkuja olisi kiva löytää. Tietääkö joku? Noh, ja jos joku nyt tietää hyviä verhoilunahkamyyjiäkin, niin saa toki kertoa.
Liike, jossa voi käydä paikan päällä katsomassa ja ostamassa (pääkaupunkiseudulla tai turussa) olisi tietty kiva, mutta nettikauppakin (euroopan sisällä) käy.
mistä aitoa vaatetusnahkaa
9
2316
Vastaukset
- nahka nahkempi
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9336308
http://hanna-alissa.blogspot.com/2012/02/valkea-vuota.html
Kruunupyyssä on Suomen vanhin nahkatehdas, Geson Oy, joka valmistaa huonekalu-, kenkä- ja pukunahkaa.
http://www.infoweb.ee/et/kategooriad/169-karusnahad.html - kästyöläinen
Helpoimmin etsintä sujuu soittamalla, eli soita Turussa ja PK-seudulla liikkeisiin, jotka valmistavat ja myyvät nahkatakkeja ym. Niitä löytyy vielä muutamia ja kysy tällaisesta liikkeestä, myisivätkö sinulle esim. muovipussillisen nahkatilkkuja. Olen itse Tampereelta ja täälläkin löytyy muutama vastaava liike, olen ollut positiivisesti yllättynyt paitsi tilkkujen koosta (eivät ole kaikki pientä silppua) myös edullisesta hinnasta. Nahkatilkkujen värit näyttäsivät muodostuvan niistä sävyistä, joita on juuri käytetty laukkujen ja takkien valmistamiseen.
- tällainen vihje löyt
- jenniferluci
Kiitos paljon vinkeistä ja linkeistä, niistä tullee olemaan paljonkin apua. Hyvältä vaikuttaa :)
Ja vielä kyssäri, johon ´käsityöläinen' saattaisi osata vastata:
Meneekö mikään aito nahka kotikoneella nahkaneulalla, vai tarvitaanko järeempää laitteistoa? Huutonetissä myydään muunmuassa vanhoja (poljettavia) pöytäkoneita sellaseen 50-150€ hintaan.. luuletteko että sellasesta ois apua nahan työstämisessä? Eikös sellaset ole aika järeitä? Teollisuuskonetta ei ole varaa ostaa/ kiinnostusta varastoida, kömpelöitä ja tilaavieviä kun ovat.. saisikohan sellaista vuokrata jossain, tai käyttää jollain työväenopiston kurssilla tms..?
Nahkavaatteita siis haluaisin oppia tekemään, en niinkään verhoilujuttuja tai älyttömän paksua, järeetä nahkaa ei ole tarkoitus työstää.. Enkä niinkään yritä tehdä kokonaista nahkatakkia tai housuja, vaan vaatteita, joissa on nahkaisia yksityiskohtia, tai jotka ovat osittain nahkaa.
Onko nuo esim. nahkakaupassa myytävät nahkavuodat sitten ihan käyttövalmiita, vai pitääkö niitä jotenkin käsitellä / muovata ennen käyttöä?- kästyöläinen
Kuten "palakassin kunnia" jo :) vastasi, vuotaa pystyt ompelemaan ihan kotikoneella ja nahkaneulalla. Jos tarkoituksesi on jatkossakin käsitellä paljon nahkaa, niin satsaisin esim. kirppiksiltä toisinaan löytyviin rauta- / metallirunkoisiin koneisiin. Niitä löytyy ainakin täältä Treen suunnalta 30-40 euron hintaan. Itselläni on 60-luvun Toyota, sellainen tavallinen metallirunkoinen pöytäkone, joka tikkaa kuin teollisuuskone nahkaa ja paksua farkkua.
Vuotaa ei tarvitse työstää erityisesti ennen ompelua. Mukavia luovia ompeluhetkiä sinulle!
- palakassin kunnia
Nahkavuota on valmista. Tein aikoina niistä paloista kasseja ihan kotikoneella ja nahkaneulalla.
Itselläni on Janome Indico 14-merkkinen kone ja jaksaa hyvin ommella tuollaista pehmennettyä vuotaa,josta pusakoitakin tehdään.
Tein inkkarimekon omaksi ilokseni vuodasta,jonka ostin Luhdan ystävä-myynnistä jokunen vuosi sitten 80 eurolla. Ja vuota oli täysikokoinen naudanvuota.
Varmaan nahkafirmat myös lähettävät näytteitä eri nahkalaaduistaan kun pyytää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh821995Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1211715- 1801306
- 229720
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 57614
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako204575- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337482