Jos vertaa Hyasintti Maljakkoa (Tamara Aladin) esim. sivuilla Astiataivas ja Laatutavara, huomaa, että kyseessä on erilainen tuote. Kuinka ihmeessä? Toinen on sileä, ja toinen on röhmyinen ja hieman kulmikkaampi.
Eli hae googlella 'hyasintti riihimäen lasi' ja katso tuloksista nuo.
Hyasintti-maljakko Riihimäen lasi, olemassa 2 erilaista?
6
5524
Vastaukset
- karavaani
Saattaa olla, että samalla tuotenimellä on valmistettu kahta eri mallia. Voisi arvata, että tuo kulmikkaampi on uudempi, 70-luvun muodin mukainen versio. Tietysti voi olla, että jompikumpi malli ei olekaan Riihimäen lasin tekemä.
- Föri
Nykytiedon valossa Tamara Aladinilla ei ole hyasinttimaljakkoa. Se kulmikas, jossa on selvä "kaula" on Riihimäen lasin malli numero 1390, jolla ei ole nimettyä suunnittelijaa. Sitten Riihimäen lasilla on myös Nanny Stillin suunnittelema pyöreämuotoinen hyasinttimaljakko, jossa on pysysuunnassa pinnaltaan "röpelöisiä" harjantanteita.
Siis se sileältä näyttävä, "leveäraitainen" malli, jota "riihimäkenä" myydään, ei siis mielestäni ole Riihimäen lasin tuote.
Kannattaa siis itse ottaa selvää tuotteista, esim. tehtaiden tuoteluetteloista taikka tehtaan tuotannosta laadituista kirjoista, ennen kuin menee ostamaan mitään tunnetuistakaan verkkokaupoista. Silloin huomaa pian, keiden verkkokauppojen tuotetiedot ovat luotettavia ja keiden ei.- Kumela ei Aladin
Netissä myytävä Tamara Aladin hyasintti "vanhempi malli" taitaa kuitenkin olla oikeasti Kumelan. Suunnittelija on Sirkku Kumela-Lehtonen ja maljakko esiintyy Kumelan 60-luvun hinnastossa.
- lasitkotona
Olen pitänyt sitä "kumelan hyasinttia" ulkomaisena, kuten kaikkia muita saman tyylisiä, erimuotoisia maljakoita.
- sipulinkasvattaja
Tuo kulmikkaampi maljakko (Tamara Aladin) muistuttaa hyasinttimaljakkoa muodoltaan,
mutta on nimeltään Auringonkukka.
Kumelan tuotannossa on myös hyasinttimaljakko,sileää lasia,värillistä.
Myös Nanny Stilin Kehrä-sarjassa on hyasintti maljakko,väritöntä lasia.
Joissain voi törmätä sileisiin,värittömiin hyasinttimaljakoihin,ne ovat ulkomaista tuotantoa ja joskus esim.kukkakaupoissa myydään hyasintin sipuleita k.o maljakoissa,taitavat
tulla etupäässä Hollannista.- Hyasintti
Auringonkukka on 1498 tuotenumerolla ja hyasinnti 1390. Puhutaan ihan eri maljakoista. Kumelan maljakko jota myydään Aladinina muistuttaa etäisesti tuota 1390 maljakkoa. Itse asiassa vain tuo 1498 on varmasti Aladinin suunnittelema. Noissa 1390 maljakoissa myydään myös yhtä väriä Neodyymina, mikä myös on virheellistä tietoa. Maljakko ei todellakaan vaihda väriä auringon valossa. Oikeammin olisi kait myydä sitä savun harmaana tai vaalean sinisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462