Huikea vihje MM-kisojen avauspäivälle!

olen puhunut, ugh!

Suomi-Valko-Venäjä 2.

Perustelut.

Kotikisoissa ullaan kokemaan aivan ennennäkemätön hurmos sitä ei kai kukaan kiistä. Peleissä on valtavasti tunnelmaa ja Suomen kansa janoaa menestystä. Kotiyleisön tuesta siis ei tule menestys jäämään maajoukkueellamme kiinni.

Näissä kisoissa Suomelta odotetaan ja "vaaditaan" mitalia ja jopa mestaruutta. Joukkueessa on ennakkoon sopivasti kokemusta ja uutta verta. Maalivahtipeli on kuitenkin ennakkoon se suomen vahvin valtti jokaisessa pelissä. Nykyjääkiekko on yhä vähämaalisempaa ja pienet virheet voivat kääntää ottelun puoleen tai toiseen. Suomen joukkue on rakennettu jälleen kerran vahvaan viisikkopelaamiseen perustuen. Ongelmana näyttäisi olevan, yllätys yllätys, puhtaan maalintekijän puuttuminen joukkueesta. Sama ongelma toistuu vuodesta toiseen. Teemu Selänteen kokoinen aukko Suomen joukkueesta löytyy ja se on puute se.

Suomen päävalmentaja Jukka Jalonen teki ainakin yhden ison virheen joukkuetta valittaessa. Mikael Granlund joka oli näkymätön ja väsynyt kevään pudotuspeleissä otettiin joukkueeseen täysin vanhoilla meriiteillä. Toinen huomioitava seikka on että neljä viikkoa keväällä influenssan takia tositoimista sivussa ollut Janne Pesonenkin valittiin joukkueeseen. Toki viime vuotiset näytöt oikeuttavat valintaan ihan perustellusti. Suomesta kun ei ole helppo löytää korvaavia terveitä pelaajia. Kannattaa muistaa että myöskään Mikko Koivu ei ole välttämättä viime keväisessä kunnossaan. Mies oli kauden loppupuolella pitkään sivussa loukkaantumisen vuoksi mutta pelasi toki runkosarjan lopussa NHL:ssä. Ainakin menneissä harjoituspeleissä Koivun otteissa ei ollut mitään kehumista.

Valko-Venäjä voidaan tänä päivänä periaatteessa rinnastaa Venäjään jos pelaajien taitotasoa ja ammattimaisuutta verrataan.

Kotikisojen avausottelu on leijonille varmasti iso näytön paikka. Pitäisi lyödä vastustajalle luu kurkkuun ja ottaa sitä henkistä yliotetta jo ennakkoon muita vastustajia silmällä pitäen.

Se mikä Suomella voi mennä avauspelissä pieleen on ns. ylilatautuminen. Unohdetaan perusasiat ja unohdetaan viisikkopuolustaminen. MItä sitten jos avausmaali ei tulekaan ennen ekaa kymppiminuttista? Valkovenäjä saa ylivoiman ja menee toisessa erässä 0-1 johtoon. Tilanne on ihan toinen.
Kolmannessa erässä kotiyleisö hermostuu ja valtava hypetys alkaa kostautua.
Valkovenäjällä ei tule olemaan mitään paineita ottelun suhteen. Hallitseva maailmanmestari joka ei World Rankingissa ole top vitosessa on voitettavissa ennakkoluulottomalla ja röyhkeällä pelillä.

Uskon yllätyksiin ja toivon niitä. Kerrointa Valko-Venäjälle esim. Expektillä tasan 11,00.

Miettikääpä sitä!!

4

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisälli

      no, jos vehanen on maalissa, niin sitten belarussialla voi olla pienet mahikset tasuriin. itse aion betsata kakkosta tasoitusvetona, koska suomi varmaan voittaa, mutta korkeintaan 2 maalilla.

    • jölded

      veikalla 13,30 mutta taidan pelata suomea 1,13 kertoimella koska tepi lähetti yksityiseen sähköpostiini pelaa suomea viestin.

    • rupusakki

      Voi vittu mitä paskaa sä suollat.
      Suomi vie ja belarus vikisee, kuule finninaama, Suomi voittaa...

    • bmuhngvy

      Eikös Suomi ole ranking listan ykkönen.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe