SDP:n jäsenistä 40% yli 71-vuotiaita joista osa kuuluu
vielä Demarinuoriin.
Kotkan tunnetuin Dematinuori on Vesa Salminen.
Ei ihme että museot on niin tärkeitä mennyttä aikaa viettäville demareille.
SDP on eläkeläisten puolue
13
<50
Vastaukset
- Ikänestorit
Entäpä Nuoret kotkat?
- ent.ahtaaja,82v
Haluaisin liittyä Demarinuoriin. Minne voin ilmoittautua?
- piiri sihteeri,miss
Liittykää meihin. Ikä ei ole este. Myöskin kuolleen omaiset voi tehdä liittymissopimuksen
hänen puolesta. Vai liittymällä meihin,saat tukitoimin perustetun viran tai kevyen hyväpalkkaisen työn.
Kaavakkeet toimistolla. Käykäähän kahvilla.- Sossupolitiikka
Ei ollut havaintoa sossujen perinteestä, toripuheesta, mutta miksi siellä puhuisikaan, siis kenelle? Ei ole työläisiä, jotka kokoontuisi torille, vai onko sossut alkaneet löijätä pahan kerran ja "ryhti" on mennyttä. Työväen aatekin on mennyttä aikaa, mikä on nyt aate?. Minusta se on kansan sosialisoiminen, rahat pois köyhiltä ja rikkaille lisää, se on meininki nyt. Kapitalismin kannattajia, suuren rahan puoltajia ja kansan sortajia, lisää veroja, polttoaineitten korotusta ja kaikkien hintojen korotusta, sosiaalietujen leikkausta, terveyden hoidon maksujen korotusta, vanhusten hoidon heikentämistä ja hoitomaksujen korotusta, koulujen alasajoa, lisää pakolaisia turvaamaan tarpeettoman mahdollisen työvoiman tarpeen, joista ei ole työntekijöiksi, pelkkiä siivestäjiä, tulleeet tänne loisimaan. Eivät halua eivätkä pysty tekemään mitään työtä, vain hyväksi käyttäjiä.
- ei hyvältä näytä?
Niin, ja samaten persuille, on tuo "kervisasia" muodostunut pakkomielteeksi! Siitä pitävät Arto ja kumppanit huolen! Samaa jankkaamista!
Näkyy muillakin olevan "lempilapsensa"?
Surkeaa!!!!
Tämäkö on sitä yhteisten asioiden hoitamista?- Edellytyksiä
Kun on yksi, joka puolustaa jollekin väärin tehtyä vastaan, niin ålå yleistä, että kaikki tekevät samaa. Selvitä Suomen muut paikkakunnat onko kaikki persut samassa läpi linjan ennenkuin yleistät. Muualla ei välttämättä tiedetä koko asiasta tai ei ainakaan välitetä. Ihmeellisiä vääntäjiä koko ajan ja ei pysytä asiassa. Kyllä on syytä asia pitää vireillä tai muuten asia ei edisty.
- Siitä johtuu
Edellytyksiä kirjoitti:
Kun on yksi, joka puolustaa jollekin väärin tehtyä vastaan, niin ålå yleistä, että kaikki tekevät samaa. Selvitä Suomen muut paikkakunnat onko kaikki persut samassa läpi linjan ennenkuin yleistät. Muualla ei välttämättä tiedetä koko asiasta tai ei ainakaan välitetä. Ihmeellisiä vääntäjiä koko ajan ja ei pysytä asiassa. Kyllä on syytä asia pitää vireillä tai muuten asia ei edisty.
Sikäli sossut on eläkeläisten puolue kun aikoinaan olevat oli töissä ja sossut päällepäsmäreitä ja nyt ne on eläkkeellä ja edelleen sossuja ja nuorempia sossuja ei ole tullut.
- mitekä tuo onkaan?
Seuraan kyllä politiikkaa läpi suomen, mutta en enää kovin aktiivisesti. Sillä politiikasta ei ole minulle tullut uskontoa! En kuulu mihinkään uskontokuntaan!
Enkä myöskään poliittisesti ole sitoutunut! En fanaattisesti! Jouskun seurailen näitä muita fanaatikkoja hymyillen! Se on vain ikävää, kun moni unohtaa mitä tuli ennen vaaleja luvattua? Etenkin näissä populistisissa ja yhdenasian "puolueissa"! Kun sittenkin on omaetu lähempänä kuin muut? Näin vaan on?!?!
Huomaan, että on turha jankata tätä asiaa, lisää! - Demarinuori, 82v
Kaikki eläkkeellä olevat ja dementoituneet torikahviloiden proletaarit :
Liittykää ja yhtykää Demarinuoriin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!- Aika kulkee
Missä ne demarinuoret on, ei ole niitä demarinuorten kokouspaikkojakaan enää ja eikä kiinosta. Ei nuoriso ole johdateltavissa vanhojenkaan kannustamana. Työväentalotkin rapistuvat pystyyn kun ei tule rahaa edes niitten kunnossapitoon, tanssitkaan niissä ei enää ole kiinostanut sun muutkaan jutut.
- oikeus ja kohtuus
Aika kulkee kirjoitti:
Missä ne demarinuoret on, ei ole niitä demarinuorten kokouspaikkojakaan enää ja eikä kiinosta. Ei nuoriso ole johdateltavissa vanhojenkaan kannustamana. Työväentalotkin rapistuvat pystyyn kun ei tule rahaa edes niitten kunnossapitoon, tanssitkaan niissä ei enää ole kiinostanut sun muutkaan jutut.
Onneksi työväentalot ja muut sirppiliiterit saadaan muilutettua veronmaksajien ylläpidettäviksi reiluilla kaupoilla. Vai mitä?
- reiluako?
Onneksi puoluetuen voi myös hävittää säätiön kautta, lailisesti!
Säätiö ottaa puolueelta lainaa ja sillä rahalla säätiö ostaa puolueelta puoluetoimiston ja sen osakekirjat siirtyvät säätiölle! Nyt sitten säätiö on velkaa puolueelle ottamansa lainan verran, mutta on on puoluetoimiston omistaja! Jos puolue tekee konkan ei sillä ole käytännössä mitään ulosmitattavaa, sillä toimiston osakkeet omistaa säätiö!
Kyllä persut osaavat! Se on sitä reilua ja rehtiä. oikeudenmukaista, isänmaallisuutta!
Muistan kuinka persut haukkuivat muut puolueet luttuun puoluetuesta! Kuinkas kävikään, kun itselleen tulikin yllättävän paljon tukea! Kyllä se osattiin heti käyttää! Ja ovelasti! Koska pelätään tulevaa tappiota!- Oikeus ja kohtuus
Asetatko säätiöt ja vaikkapa Kotkan veronmaksajat samalle viivalle? Älä nyt sentään. Eihän asia ihan sama taida olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1308083Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1577290Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1854945Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2503337Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1022824Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?32590Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1362429- 1582077
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181945Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa481785