Uskovainen "elää"

Vl:tkin erottavat

Jääkiekkopomo Kalervo Kummolan mielestä urheilua ja politiikkaa ei pidä sekoittaa keskenään(tulevat Valko-Venäjän MM-kisat ja maan ihmisoikeustilanne -kiista).

Vl:t haluavat, ettei politiiikkaa ja uskontoa nähdä yhdessä. Esimerkiksi tämän takia ei äänestetä kristillisdemokraatteja.

Uuden testamentin kirjoitukset osoittavat, että usko ja elämä ovat yhtä. Kokemuksesta usko tulee itsestään ja usko on elämää. Ehkä sen takia luulemmekin niiden olevan erikseen?

Ps. en ole kristillisdemokraattien kannattaja enkä kuulu kirkkoon.

7

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hannele h.

      Uskonto ja politiikka erotettiin toisistaan koska liitto aiheutti vain sotia. Sen jälkeen lääketieteestä tuli uskonto jota poliitikot nyt kumartaa.

      • Ei lääketieteelle!

        Juuri tämän vuoksi emme salli alamaistemme äänestää muuta puoluetta kuin Keskustaa, ettei tulisi yhdistettyä politiikkaa ja uskontoa.

        Maailma on mennyt lääketieteen kelkkaan jo vuosikymmeniä sitten ja ne epäuskoiset jopa ehkäisevät äidin kuolemaan johtavia raskauksia. Eikö olekin kamalaa, sillä me uskovaiset emme laske naisiamme niin tarkkaan, että jollain yksittäisellä perheenäidillä olisi niin väliä. Vanhojapiikoja pyörii kuitenkin jaloissa niin, että kengännauhat katkeilevat. Leskimiehille riittää uusia vaimoja jonoksi saakka.


    • Ihmiseläin

      Eläinkunnasta ihmiskuntaan. Ihmiskunnasta Jumalan- eli Taivaan valtakuntaan.(Luuk.20:34-). Jeesus oli ensimmäinen.

      • ...

        Satua, vaihda intiaanien raamattuun...


    • Paradoksi!

      Mutta juuri silloinhjan on jo sekoitettu politiikka ja uskonto, kun uskonnollisilla syillä kehotetaan olemaan äänestämättä jotain puolueita!

    • Emme määrää!

      Juuri tämän vuoksi vl-uskonnossa on aina määrätty kaikkia äänestämään Keskustaa ja joillekin on annettu erivapaus äänestää Kokoomusta. SDP, KD, Vas ja SMP/PERSU ovat yksiselitteisesti syntiä. Nämä säännöt vaan ihan sen vuoksi, ettemme sekoittaisi politiikkaa ja uskoamme.

    • 14 + 5

      Onko Kummola luvannut kiekkoleijonille taivaspaikan? Mikä minulta on mennyt ohi? Toisin kävi Usa.-pelissä! Paljon se lupaa katteettomasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      25
      5059
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4061
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      75
      3625
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2483
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      78
      2173
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe