Elikkä unohdin tuossa pari viikkoa sitten ottaa pillerin illalla, joten otin sen aamulla heti kun heräsin, tavallisesti otan pillerin 11 aikaa ja heräsin varttia vaille 11, eli se silti sisältyi siihen 12 tuntiin... olimme edellisenä iltana panneet poikaystäväni kanssa ja minua pelotti joten turvauduin JE pilleriin, otin sen lauantaina ja söin e- pillereitä normaaliin tapaan, panimme sunnuntaina ja tajusin että seuraavana 7 päivänä olisi pitänyt käyttää lisäehkäisyä, enhän kuitenkaan ole raskaana?!
RASKAANA?!
5
266
Vastaukset
Moi! Jos on jo pidempään käyttänyt pillereitä, eikä vasta aloittanut, niin yhden myöhästymisestä/unohduksesta ei kovin todennäköisesti tule raskaaksi. Toki kaikki on mahdollista, mutta ei kannata panikoitua. Jos asia paljon mietityttää niin apteekista saa helppokäyttöisiä raskaustestejä. Kannattaa hankkia sellainen, niin saa helpommin mielenrauhan.
Sanna Laitinen
erityisnuorisotyönohjaaja- RASKAANA?!
Nyt alkoivat menkat mutta jälki on ruskeaa eikä punaista, voiko johtua pilleristä? Vai ovatko nämä edes menkat? Pitäisikö huolestua?
- uhonilk
RASKAANA?! kirjoitti:
Nyt alkoivat menkat mutta jälki on ruskeaa eikä punaista, voiko johtua pilleristä? Vai ovatko nämä edes menkat? Pitäisikö huolestua?
Veri muuttuu kuivuessaan ruskeaksi. Jos vuoto on hyvin vähäistä, se on ulos tullessaan punaisen sijasta juurikin ruskeaa, koska veri ehtii kuivua matkalla. Jälkiehkäisypillereiden yksi yleisimmistä sivuvaikutuksista on ylimääräinen verinen vuoto.
Jatkossa kannattaa kääntyä ammattilaisen puoleen eikä keksiä omasta päästä ohjeita erilaisiin ongelmatilanteisiin. Jälkiehkäisy oli tuossa kohtaa täysin turha, eikä millekään 7 päivän lisäehkäisylle ole edes tuossa kohtaa ollut tarvetta. Voisi olla tarpeen lukea se pillereiden pakkausseloste yhä uudelleen ja uudelleen.
- aeaee
Sori, mut nauran ku käytät 'pano' sanaa. Viittaa enemmänkin trolliviestiin.
- dogtor.
ei sulla ole pelkoa _tietokoneesta ei voi tulla raskaaksi.
Et siis tarvitse katumuspillereitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1284462Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k783220- 1021520
- 881365
- 95889
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka18742- 55719
Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21706- 42697
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?111673