juna vai bussi?

tietoa kaipaava

Hei, olemme lähdössä ensi lauantaina Splitiin.
Suunnitteilla käydä Trogirissa, Hvarilla ja mahd. Bosnia Hertsegovinassa.
Tarkoitus käydä myös Dubrovnikissa kahden päivän reissulla, (toivottavasti aika riittää kaikkeen tähän).
Valitaanko juna vai bussi? Meneekö juna Dubrovnikiin asti?
Voiko joku suositella edullista siistä hotellia Dubrovnikista?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

5

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • splittaaja

      Ensinnäkin aivan liikaa toiveita !
      Hvarille menee näin talviaikana lauttoja suht harvoin, ettei päivän reisuus edes onnistu. Helpompi kohde on Bracin saari, alle tunti Splitistä. Supetarista saa vuokrata pyörän, auton jne, mutta ehdottomasti ranta-alue satamasta oikealle on kävellenkin mahtava.
      Trogir ei poikkea Splitin keskustasta tunnelmaltaan tai ulkoasultaan juuri mitenkään, ettei kannata mennä ellei halua kirjata "käyntipaikkoja".
      Dubrovnik on yli 300 km päässä, unohtakaa.

      • Jep, Brac lähempänä, ja siellä esim. Milna - tunnelmaa.

        Split-Dubrovnik Google mapsin mukaan autolla 227 km.
        Ajallisesti julkisilla pitkähkö matka....

        Trogir on Splitin vanhaa osaa kompaktimpi ja "intiimimpi" ja rantakatu paljon eläväisempi. Itse pidän Trogirista huomattavasti enemmän kuin Splitistä - ehkä siksi, että se on niin tuttu jo, joten "löydän" sieltä etsimäni, fiilisten mukaan.

        -E


    • vililosse

      Hei!
      Oliko kiva reissu? Olemme menossa toukokuussa Kroatiaan ja Split ja Hvar kiinnostavat. (Toisena tukikohtana meillä on Makarska.) Kumpi on mielestänne mielenkiintoisempi kohde, Trogir vai Hvar, ellei ehdi molempiin? Löytyikö sujuvasti bussiyhteyksiä? Kiitos vastauksesta!

      • viides kerta kroatia

        Paras asuinpaikka on Tucepi pieni rahallinen kuvankaunis paikka vuorten ja meren välissä. Sieltä n.4km pohjoiseen on pieni Makarskan kaupunki.jonne helppo patikoida meren ja päätien välistä (ei vaara eksyä). tai etelään n.2km Podgoran pieni kylä. Päivisin Taxibussit ajaa bussien hinnalla kylien väliä. Kun varaa asuntoa kannattaa katsoa (vaikka kartasta), että asunto on n.30-50m rannasta. muuten saattaa olla hyvinkin korkealla vuoristossa tai muuten päätien takana jossa melu ja kuumuus on kovempaa. Makarskan riviera tarkoittaa monia pieniä kyliä eli paras heti tarkentaa että Makarskan kaupunki on yksi paikka em alueella. Muita paikkoja en suosittele (esim. brela tai baskavoda) koska ne on vähän keskellä ei mitään vaatii aina auton käyttöä. Parasta aikaa lomailla on touko.kesäkuu ja syyskuu - lokakuu. Heinä-elokuu kuuminta ja eurooppalaiset lomalla (rannat täynnä). Rantoja on koko matkan kylästä kylään. pikkukivisiä ja todella puhdasta vettä, samoin muu ympäristö. Hanavettä on pystynyt juomaan, puhdasta kaikkialla myös lapsia ajatellen. Ei mikään biletyspaikka, toki makarskan kaupungista löytyy baarikatu ja Deep yökerho kallion sisästä. Jos vuokraa auton niin hyviä paikkoja on päiväseltään käydä 1..pv Omis jokiristeily, 2.pv krka kansallispuisto(upeita putouksia, uintimahdollisuus) moottoritietä meno Sibenikiin päin (maksullinen,halpa) paluu rantatietä hienon Trokir kaupungin kautta ja vielä 3.pv Splitin vanha kaupunki (upea) linnoituksen sisällä satamassa. Vaatii aikaisia aamulähtöjä niin päivä rittää varsinkin krka
        Dubrovniki ei ollut mielestämme hyvä, ainoastaan linnoituksen sisällä oleva vanhakaupunki sekin katsottu yhdessä päivässä, ulkopuolella ei kertakaikkiaan mitään (vain kapselihissit) paljon portaita, meren näkee mutta kaukana alhaalla,.yksinkertaisesti pitää poistua kaupungista samoin Montenegro likaista ja enempi markkina krääsän myyjiä Kotorin reissu (montenegrosta) puolestaan mahtava. Kroatiassa rehellisiä ihmisiä hyvin englantia puhuvia. Omatoimi varauksia esim http://www.tucepi.net Hoitavat myös taxin hakeen kun vain sopii ja muistuttaa ennen tuloa. Tai netin kautta lentokenttätaxi. yleensä pakutaxi pikkuporukalle splitin lentokenttä -Tucepi on 80-100e. Ne vuoret ja turkoosi, puhdas vesi. lyhyt lento saavat aina lähteen uudestaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2773
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2656
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2601
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2561
    5. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      41
      2306
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      101
      2126
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2022
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1876
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1715
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1578
    Aihe