Eli siis "urban explorolation", en tiedä mitä se on suomeksi (sanoa toki voi). Eli harrastavatko suomalaiset tätä: http://en.wikipedia.org/wiki/Urban_exploration ?
En ole itse kokeillut, mutta itse olen jostakin syystä todella utelias raunioista juuri nyt, viemäreistä on niinkään. Luen historiaa, ja siksi unohdetut paikat kiehtovat. Tai sitten vaan haluan pidän katkeransuloisesta tai haluan säikytellä itseäni. Olen katsolut tällaisia kuvia ja videoita aika paljon:
http://youtu.be/mhnt2JFUvjY
(Osa 2) http://youtu.be/zvK6TOESTCs
(Pripjat, Tsernobyl, Ukraina) http://youtu.be/I2tI0v2Sblc
(Château Noisy, Belgia) http://youtu.be/SRlxNafZiRM
(Hartwoodin mielisairaala, Skotlanti) http://youtu.be/_G4wIzhrgm4
Muistakaa sitten, että on laillista ja laitonta urbexia jos aiotte tehdä tätä! Ja se voi olla vaarallistakin - riski on, että lahoava rakennus sortuu niskaan.
Suomalainen "Urbex"?
3
552
Vastaukset
- Hyvin utelias
Lisäisin vielä, että urbexin tarkoitus EI ole varastaa, rikkoa, eikä polttaa. Heidän iskulauseensahan on "Ota vain valokuvia, jätä vain jalanjälkiä."
- aboboa
Aika mielenkiintoinen idea. Kyllähän jonkun sellaisen makeen rakennuksen tai vast vois käydä tsiikaamassakin =)
- Syviä Mietteitä
Tässä tätä urbex-valokuvausta. Jos syvällisemmin alkaa miettimään, niin luontoäitihän se siinä, ottamassa takaisin mitä menetti. Vaikka on rujoa että rakennus hajoaa ajan saatossa, luonnon kannalta se on kaunis asia.
http://illpadrino.deviantart.com/art/Reconquering-331562973
http://illpadrino.deviantart.com/art/A-Bed-of-Moss-II-343629574
http://makavelie.deviantart.com/art/Chateau-Clochard-2-285598930
http://nomnomburgerz.deviantart.com/art/Silence-dans-le-chateau-300978692
http://schnotte.deviantart.com/art/dripping-stalactites-330025136
Katoavaistahan tuo kaikki tuppaa olemaan. Mutta elämä jatkuu, ihmisen kanssa tai ilman.
Ja urbex näyttää sen mitä museot eivät voi. Saattaa olla, että pian rakennus jo puretaan maan kamaralle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462