Vihti haluaa TAPPAA LAPSET ?

Opettajat

Miksi Vihti-kk :ssa kaikki katu- ja tievalot sammutetaan pimeässä klo 07:45 kun pienimmät taaperot vaeltavat kouluun? Kyllä osaamista ja taitoa pitää olla sen verran, että näin ei toimittaisi.

On myös väärin, että Vihti-kk -asukkaat saavat verorahoilleen paljon huonomman ja vaarallisemma vastineen kuin Nummelassa tai esim Oinasjoella, jossa valot palavat aina.

Haluaako Vihdin valomestari ja kunta tappaa lapsia väärällä toiminnallaan?
Miksi ne valot on sinne rakennettu ja maksettu jos niitä ei käytetä kun olisi se tärkein hetki!!

5

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terkkuja Nummelasta
    • HölmöKunta

      Miksi Oinasjoki saa valot ja Vihti-kk ei?? Ainoa oikea vastaus on että kunta haluaa päästä eroon lapsista ja kirkonkylän asukkaista. Karmea yritys ajattaa autoilla kuoliaaksi. Valot on jo maksettu, asennettu sekä huollettu...MIKSI NIITÄ EI KÄYTETÄ kun tarve on suurin?

    • kuntaliitos

      tämä foorumi on aivan väärä. Kannataa lähetää sähköpostia sinne kunnan sedille ja tädeille.

    • aika kärjistettyä...

      Käsittääkseni KK:n valot myös toimivat valomittareiden avulla. Uskoisin myös, että ajatuksena ei ole TAPPAA LAPSIA... itse 1-6 luokan valotonta (kaukoilan ja veikkolan) tietä kouluun kulkeneena olen valopuutteesta huolimatta yllättävän hengissä olevan oloinen.
      Näistä asioista olisi varmaan järkevämpää lähettää kunnalle asiallinen kysymys, että minkä takia tälläiseen ratkaisuun ollaan päädytty, ja että voisiko niitä valokytkimiä säätää hieman pidemmäksi auki olevaksi. Veikkaisin, että polttimoina katuvaloissa on jotian 300W ja 500W välillä. Ei se ole halpaa hommaa niitä valoja poltattaa turhan takia.

    • Valoa !

      VOnko Vihdin valomestari tullut ajatelleksi että yöllä tehdään myöskin töitä. Esim. jvarhaislehdenjakajat kulkevat taskulamppujen varassa isoine kantamuksineen. Pihat ovat pimeinä, vaarana on liukkaus ja kaikki muu roina joita pihoille on jätetty.
      On tullut paljon sairaslomia ihan pimeyden takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      91
      7620
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      123
      6344
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      162
      4462
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      235
      3071
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2638
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      41
      1982
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      130
      1567
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1544
    9. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      46
      839
    10. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      792
    Aihe