Nightwish ewoluutio 1

Jurrin Ykä

Tarvittiin Tarja, valittiin Anette ja sattumakauppaa, oli vapaana yksi parhaista sinfonisen power-metallin laulajista Floor Jansen. Kun tarkemmin ajattelee, tähänastiset kehitysvaiheet ovat olleet kaikki tarpeellisia. Tarja bändin kanssa loi pohjan Nightwishille ominaiseen soundiin – se oli tavaramerkki. Kun bändin sisällä kiehui 2003..2005 tämä johti Tarjan potkuihin, moni luuli että se oli Nightwishin loppu.

Holopainen ja bändi oli saanut tarpeekseen sopraanoista ja käänsi kelkkansa valitessaan Abba-sävytteisen Anetten solistikseen. Nyt viimeistään povattiin täydellistä katastrofia, yleisö- ja ostajakatoa. Taas osui Holopainen kultasuoneen, tuskainen Dark Passion Play kävi kun nenä päähän tuohon tilanteeseen. Anetten hieman horjuva tyttömäinen ääni sopii hyvin tuohon levyyn, eikä siihen olisi koulittu sopraano edes käynyt. 13 minuutin biisi; ”The Poet and the Pendulum” alkoi poikasopraanolla ja päättyi Anetten hennolla äänellä laulamaan; ”Mother & Father” – tässä vaiheessa fanit pyyhkivät silmiään. Dark Passion Playlle oli tilaus, se oli ikään kun oli purkaus mielipahasta, niin bändin sisällä kun myös fanien keskuudessa.

Nightwish tarvitsi Anetten ajan uudistuakseen, kerätäkseen kokemuksia ja ideoita. Tältä pohjalta syntyi Imaginaerum, joka oli monilta osin aivan jotain muuta mihin Nightwishin kohdalla oli totuttu. Imaginaerum oli enempi visuaalinen, joten se tuki saman nimistä elokuvaa, jossa taiteilijat hakivat rajojaan. Toki Imaginaerumissa oli muutama loistobiisi jossa Anette teki hyvää työtä ja pääsi oikeuksiinsa. Näkisin Imaginaerumin enempi kokeiluna, niin musiikillisesti kun kuvallisesti. Toisaalta jos Tuomaksella oli vuosia ollut visio elokuvasta pitihän se jossain vaiheessa toteuttaa.

.................

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jurrin Ykä

      ...Anette kypsyi niin fyysisesti kun henkisesti, kun ajattelee mihin helvettiin tyttö 2007 joutui tuo ei ole mikään ihme. Toisaalta hän pääsi kokemaan tähteyttä, kehittyi huimasti laulajana 2007..2012. Ilmeisesti Anette ei kuitenkaan kokenut laulajan osaa omakseen ja keskittyi enempi vaatteiden ja vauvojen hankintaan. Kun asiaa tarkemmin ajattelee, kyllä 2012 Imaginaerum-kiertue oli jo perheenäidille melkoista takkuilua. Nainen teki valintansa ja päätti lisätä perhettä ja heittää laulamisen toistaiseksi taka-alalle – valinta oli hänen omansa, ei häntä siihen kukaan pakottanut.

      Floor Jansen oli vastaus monen fanin rukouksiin, nainen oli kun luotu Nightwishin monipuoliseen ohjelmistoon. Hän toi heti sen lisän joka keikoilla tarvittiin, vahvan laulun vanhoissa biiseissä ja monipuolisen laulannan Imaginaerumin biiseihin. Jos Floor Jansen olisi valittu 2007 tai jos hän olisi ollut tarjolla, tilanne olisi enkä ollut toinen. Bändi sekä Jansen tarvitsivat nuo vuodet, 2007..2012 kehittyäkseen sellaisiksi joita nyt ovat. Nightwishin ja Floor pääsi maistamaan melkoista suosion huumaa Imaginaerum-turneen loppupuolella, huumaa joka toi monelle mieleen bändin nousun 2000 luvun alussa. Jos neidin ja bändin kemiat pelaa eikä ekonomia ole esteenä, on helppo kuvitella Floor Jansen seuraavaksi solistiksi. Etäisyys tai omat projektit eivät ole kummankaan esteenä, elämme kuitenkin nykyaikaa. Toisaalta voihan pojat silti tehdä Floorille ”happotestin” viemällä ladyn saareen, jossa puuttuu kaikki mukavuudet ja käydään riukupaskalla. Elämme mielenkiintoisia aikoja.

      *

    • Floored by Floor

      Hah hah haa, Flooria ei tarvitse viedä "happotestiin", ikänsä metallipiireissä pyörinyt Floor tietää kyllä tasan tarkkaan miten jutut menee. Päinvastoin, Floor on joutunut nielemään enemmän pashaa (anteeksi sensuurin takia) kuin Nightwish, koska Nightwish sai suosiota suhteellisen nopeasti perustamisensa jälkeen. After Forever oli aivan fantastinen bändi joka syystä tai toisesta ei saanut samanlaista suosiota kuin esim. Within Temptations vaikka oli parempi. Sen jälkeen Floor poltti itsensä kiirehtiessään liikaa Revampin kanssa ja koki aika pahan burnoutin. Floorin kokemuspohjalla ei tarvitse pinnistellä riukupaskalla, kuka tahansa bisneksessä mukanaoleva kunnioittaa Flooria.
      Kysymys siitä oliko Floor tarjolla jo 2007 on mielenkiintoinen, After Forever oli nousussa ja Nightwishin tulevaisuudesta ei kukaan tiennyt, tuskimpa vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      91
      2184
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      147
      1811
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      754
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      741
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      597
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      571
    Aihe