Laitoin pariviikkoa sitten mini-kasvihuoneeseeni turveruukkuihin itämään Timjamia,Chiliä,Korianteria,Basilikaa.. Tiedän, että vuoden aika on aika varhainen, mutta olen koittanut öisin pitää loisteputken alla.
Nyt reilun parin viikon jälkeen tulokset seuraavat:
Timjami- pari noin kolmen sentin pituista hentoa taimen alkua (yksi lehtipari) eikä ole viikkoon kasvanut yhtään. Turveruukussa myös aika paljon sellaista millien kokoista ruskeaa sientä(?) pinnalla. Johtuu varmaan liika kastelusta?
Basilika- Sama kuin Timjamilla
Chili - Ei aluksi yksikään siemen itänyt, mutta nyt parissa päivässä siementen lisäämisestä kasvanut parin sentin varsi.
Korianteri - Tiedän että itämisaika on pitkä, mutta ei ole sanonut mitään reiluun kahteen viikkoon.
Turveruukkujenhan tulee olla märät jatkuvasti jotta juuret pääsee läpi, kun kasvavat isoiksi, mutta onko siinä liiassa märkyydessä sitten syy esim, tuohon sieneen? Sitä pientä sientä on aika paljon tuossa pinnalla.. Syökö se ravinteet kasvilta? Olen käyttänyt yrttimultaa.
Mitä teen väärin te kokeneet yrtteilijät? Olisin niin kiitollinen vinkeistä ja valmis laittamaan nykyiset roskiin ja aloittamaan alusta jos niin näette tarpeelliseksi.
Opastusta kaipaan
2
466
Vastaukset
- Toimeks vain
Turveruukut ei oo yrteille hyviä, yrtit on enempi kuivan maan kasveja. Jos aiot istuttaa kesällä ulos, niin muovipurkit käy taimikasvatukseen ihan hyvin. Jos taas pidät ruukussa, niin savinen on ehdoton. Sieni on merkki liiasta kosteudesta, kasvit ei siitä muuten kärsi. Kostea ei ole sama kuin märkä, turvetörpöt voi liottaa pehmeiksi ennen istutusta, mutta liian märässä siemenet ja pienten taimien juuret mätänee.
Ensin tulee aina vain lehtipari, ne on sirkkalehtiä. Sen jälkeen kasvi kasvattaa juuria ja vasta sitten ilmestyy oikeita lehtiä. Eli malttia! Sirkkalehdet yleensä surkastuu jossain vaiheessa kasvun edetessä.
Varsinainen kämmi on yövalo. Valo päälle päivällä ja yö on pimeä luonnostaan. Versot saa nyt ympäri vuorokauden pikkusen valoa ja siksi venyvät honteloina.
Pelkkä purkkien kuivattaminen tuskin riittää avuksi, valitse itse.
Ehdottaisin korjausliikettä:
Leikkaa turvepurkkien pohjat veks ja pudota multa varovasti uuteen purkkiin. Siemenet pysyy siellä missä on, reunoille voit lisätä multaa.
Älä kastele kannulla lainkaan, vaan suihkuttele vähän, jos mullan pinta näyttää kuivalta. Lisää kastelua pikku hiljaa vasta, kun taimi alkaa tehdä oikeita lehtiä.
Pidä valo päällä vain päivisin.
Kasvihuonetta täytyy tuulettaa, pidä auki ainakin tunti kerrallaan pari kertaa päivässä.
Jahka taimet vahvistuu, voit rapsutella pintamullan pois ja panna uutta tilalle, jos sieni ei siihen mennessä ole hävinnyt.
Onnea matkaan, kyl se siitä! - Gigi riv.
Kiitos vastauksesta! aloitin alusta ja turveruukut ovat lähes kuivia, eikä sienistä vielä tietoakaan.. sen sijaan Korianteriin on ilmestynyt home mullan pinnalle.. Eilen se oli vielä valkoista, mutta nyt auringossa päivän olleena ruskehtavaa.. en ole myöskään kastellut sitä tänään, joten olisikohan tuo kuihtumassa pois..
Onko home vaarallista tuossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1217930Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1516668Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834775Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2453245Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012744Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1072266- 1501915
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari121906Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa311720Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971624