Kun Suomen lainsäädäntö sanoo, että jos vahingoitat jotain fyysisesti, joudut siitä vastuuseen. Eli jos hakkaat jonkun henkihieveriin, joudut vankilaan.
Fyysiset vammat kuitenkin paranee usein suhteellisen nopeasti, mutta entäs sitten henkinen pahoinpitely? Miksei siitä joudu edesvastuuseen? Sillä on monesti paljon pitkäkestoisemmat seuraukset ja ne voi pilata kokonaisia elämiä!
Onko oikein että kaksisuuntaisesta mielialahäiriöistä kärsivät ihmiset saavat tallustella täällä muiden joukossa aivan vapaasti terrorisoimassa muiden elämiä? Olisiko heidän paikkansa oikeimmin suljetulla osastolla? Faktahan on, että he ovat varmasti vaaraksi muille, usein myös itselleen.
Mutta kyse taitaa vain olla siitä, että se tulisi liian kalliiksi.
bipot yhteiskunnassa tasavertaisina?
7
117
Vastaukset
- äly-hoi-älä-jätä
Taas tätä yleistämistä että kaikki bipot on hirviöitä. Ota järki käteen. Koko ihmisryhmä ei voi olla samanlaisia ihmisiä täynnä. Minäkin lääkärin mukaan liian järkevä. Meinaatko että ne ottaa osastolle? Kyllä meilläkin on oikeus elää normaalia elämää, että menepäs ite vaan sinne osastolle provoilemaan.
- haloo4
samaa mieltä^ kaksisuuntaiset eivät ole vaarallisia muille tai itselleen, ei ainakaan suurin osa. Luuletko että viettäisin loppuelämäni suljetulla osastolla?!! huhhuh.. voin elää ihan tavallista elämää säännöllisellä lääkityksellä ja hoidolla. osastoilla riittää paikkoja niille jotka sitä todella hätätilanteessa tarvitsevat.
- Bippolo
Mitehän mustaki on vaaraks ihmisille? :D Oon kotona erakkona ollu jo vuosia. Kyllä nyt on joku "ruudinkeksijä" tehny alotuksen. ;)
- jkl2
Ei ainakaan suurin osa......? Mutta todella monet varmasti ovat! Täysiä hirviöitä jotka pilaavat monen normaalin ihmisen elämän ilman mitään vastuuta ja minkäänlaista selkärankaa! Täysiä hyväksikäyttäjiä ja luusereita. Yhteiskunnan pohjasakkaa..! Sellaset sanoo vaan että: "Mä en nyt jaksa.." , "Voisitko sä.." , "Mua väsyttää.." , Ja sitten tuleekin aivan yhtäkkiä että.......: "Mä en saa unta.." ,"Mä meen nyt.." , "Sä et määrää mua.." , "Mä teen mitä mä teen ja se ei kuuluu kellekkään mitään, varsinkaan sulle.."..Tota skeidaa mä kuuntelin kolme vuotta ja ihmettelin todella että mistä ihmeestä tässä on kysymys.. Nyt mä tiedän ja olen onnellinen siitä että se epätietoisuus, luottamuspula ja epävarmuus kaikesta on ohi ja voin vihdoinkin nauttia elämästä ja jopa suunnitella tulevaisuutta..:). Saattaahan toki olla sellaisiakin kaksisuuntaisia jotka eivät ole niin pahoja..
- Bippolo
Ei mulla tollasta oo ollu suhteessa. Mies oli se joka lähti toisen matkaan ja petti vielä kaiken lisäks. Sen jälkeen en oo suhteeseen uskaltanu. Elämä loppu siihen kun tää kertomani narsisti tuhosi mut ja mun elämäni. Erakkona siitä lähtien. Eikä kaikki bipot tosiaan oo samanlaisii. Mä en koskaan mun ongelmia heitä toisten niskaan enkä apua pyytele. Mut on kasvatettu siihen että ite tehdään kaikki asiat. Eikä joku hypomania tarkota sitä että lähdetään tonne juhlii ja vieraisiin. Ite en käy edes baareissa kun en juo. Meitä on moneen junaan. Suhteen pitää olla tasavertainen. Kyllä ne asiat toiselle kuuluu. Jotkut on paskiaisia. Ei tartte olla bipo et voi olla paskamainen ihminen.
- nitinati
Bippolo kirjoitti:
Ei mulla tollasta oo ollu suhteessa. Mies oli se joka lähti toisen matkaan ja petti vielä kaiken lisäks. Sen jälkeen en oo suhteeseen uskaltanu. Elämä loppu siihen kun tää kertomani narsisti tuhosi mut ja mun elämäni. Erakkona siitä lähtien. Eikä kaikki bipot tosiaan oo samanlaisii. Mä en koskaan mun ongelmia heitä toisten niskaan enkä apua pyytele. Mut on kasvatettu siihen että ite tehdään kaikki asiat. Eikä joku hypomania tarkota sitä että lähdetään tonne juhlii ja vieraisiin. Ite en käy edes baareissa kun en juo. Meitä on moneen junaan. Suhteen pitää olla tasavertainen. Kyllä ne asiat toiselle kuuluu. Jotkut on paskiaisia. Ei tartte olla bipo et voi olla paskamainen ihminen.
Jep. Kyllä niitä hirviöitä löytyy muistaki ku bipoista ja monilla bipoilla on ollu kauheita suhteita mm. narsistien kanssa. Täällä vaan ilmeisesti nää bipojen eksät on jotain yli-ihmisiä jotka ei tee mitään koskaan väärin.
- käsitteet
Rikoslain luvun 21 § 5 määrää henkisen pahoinvoinnin rangaistukset, § 6 fyysisen pahoinvoinnin rangaistukset. NARSISTIT ja SADISTIT aiheuttavat henkistä pahoinvointia, eivät bipot. Sitä paitsi hypomania tarkoittaa manian puutetta, ei "supermaniaa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi922773On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole612656Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712601Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952561Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve412306Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1012126Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl502022Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1411876Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk611715Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?171578