APUVA !!!

Jari Düsseldorfista

Olen Saksassa vaihdossa, eli työni puolesta puolen vuoden komennuksella.
Nyt kävi niin kamala juttu, että meidän kaikkien (7:stä maasta) pitää pitää oppitunti omalla kielellä.
Minähän en ole mikään kielinero, joten teen melkein housuuni kun mietin, miten suoriutuisin suomenkielen oppitunnistani!!! Kääk!!!

Onko täällä mahdollisesti ketään suomentaitavaa, jolla olisi kokemusta hallussa? Siis yksi 75-minuutiinen oppitunti suomea, pitäisi olla jotenkin hauskakin, kysymyshän on aikuisista kuuntelijoista. He jo nauravat ja odottavat haastetta: Mitä minä teen ????

Huomasin tämän sivun kun etsin netistä. Nyt ei ole aikaa ostaa oppikirjoja. Menee maine jos ei onnistu, voiko kukaan nero auttaa? Voi hemmetin hemmetti....

Kiitos jos edes jaksoit lukea tämän yksinkertaisen avunhuudon :))))))))))

9

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mainos kaupan päälle

      Onko sinulla kokemusta jonkinlaisesta opettamisesta tai kouluttamisesta? Toivottavasti on, muuten tuollainen "75-minuuttinen" oppitunti tulee olemaan haasteellinen, aiheesta riippumatta.

      Tein joitain vuosia sitten myös hieman opettajan työtä ja tulin huomaamaan että 45 - minuutin oppitunnin valmistelu vei huomattavan paljon aikaa ensikertalaiselta. Vaikka aihe oli tuttu (eräs "ammattiaine") niin hieman vaikeaa oli. Asioiden pukeminen helposti ymmärrettäväksi, asiapitoiseksi puheeksi ei ole niin helppoa miltä se äkkiseltään kuullostaa.

      Jos oppituntitilanteesi ei ole virallinen niin kokeile täyttää aika huumorilla ja asialla. Asiaa voisi edustaa katsaus kielemme historiasta, vertailu kielemme/muut kielet, kielipolitiikka ja niin edelleen. Huumoria voisi edustaa esimerkiksi vaikeat lausuntaharjoitkset oppilaille, kielipolitiikka ja semmoiset. Lausuntaharjoituksiin vaikka paikannnimiä kuten Pöytyä, Näkkäläjärvi, Turku. Voisit kääntää jonkin kielemme sananlaskuista ulkomaan kielelle ja kysyä onko muissa kielissä tälle vastinetta. Vaikkapa "tulee mies räkänokastakin vaan ei tyhjänn naurajasta" tai "itku pitkästa ilosta" tai "ensin käydään saunassa ja sitten syödään vasta" ovat hokemia joille löytynee vastine jokaisesta sivistyneestä kielestä.

      Näillä vinkeillä pääsetkin jo ensimmäiset 20 minuuttia.

      • Jari Düsseldorfista

        Joo kiitos kaikille vastauksista, en kai minä ihan "doof" ole kuitenkaan.
        Huumoria minä olen etsimässäkin, haluaisin näyttää ihan yksinkertaisia sanoja ja lauseita, jos löytyisi pari harjotusta olisin enemmän kuin onnellinen!

        Opetin joskus opiskeluaikoina englantia silloin tällöin, niin että löyhä kokemus minulla on. Ajattelin jakaa heille kopioita ja sitten voisimme katsella ja äännellä niistä..... onko kukaan teistä ollut samanlaisessa tilanteessa elämässään?

        Minun ei tule puhua saksaa, vaan suomea!! Hitaasti ja selvästi, tarvitsen kuvia tai gap filling-tekstejä tai jotakin siihen suuntaan. Vaikka numerot opettaisin, edes alusksi ja hyvää päivää, tähän on ihan vapaat kädet!

        Kiitos kun jaksoitte lukea.


      • Tekijänsuojelija

        Toki silloin pitää muistaa, että esimerkiksi blogitekstin esittäminen sellaisenaan luennossa edellyttää blogikirjoittajan luvan, kuten muukin toisten tekemien teosten esittäminen.


    • En minäkään

      >Minähän en ole mikään kielinero, joten teen melkein housuuni...

      Tuskin mikään nerouden mitta sekään, että en usko tehneeni housuuni noin kuuteen vuosikymmeneen, mutta housuni olen kerran tehnyt. Vakosametista, yli 40 vuotta sitten.

      Homman työläys ja lopputuksen onnistuneisuus olivat siinä määrin ristiriidassa keskenään, että jätin suosiolla enemmät räätälinopinnot sikseen. Onneksi olen saanut saman katon alle olennon, joka on suostunut tekemään housujeni lyhennyksetkin puolestani ja on kantanut kunnialla kortensa kekoon myös asunto- ym. lainojen lyhennysten osalta.

    • Düssel-doof
    • Jari Düsseldorfista

      Juuri Düsseldorfissa juurikin. Tänään porukka sanoi, että haluavat oppia suomen sanoja ja lauseita, ei siis mitään kielihistoriaa, eikä geografiaa.
      Ei keneltäkään löydy vanhaa harjoitusta?

      • 1 + 1 = 2

        Laitapa googleen hakusanaksi vaikka "suomea ulkomaalaisille" tai "suomea maahanmuuttajille".


    • Haasteellinen

      Jokseenkin haastavaa, kun et ilmeisesti edes tiedä, pitääkö sinun pitää oppitunti suomeksi (”oppitunti omalla kielellä”) vai oppitunti, jolla opetetaan suomea (jollakin kielellä).

      Tosin jos muillakaan jossain vaihdossa olevilla ei ole a) kielitieteellisiä tietoja omasta äidinkielestään eikä b) opettamisen kykyä, niin eihän tuosta tule
      muuta kuin noloja ja ikävystyttäviä tilanteita. Et siis todennäköisesti munaa itseäsi juuri enempää kuin muutkaan.

      Jos vielä ”pitäisi olla jotenkin hauskakin”, niin ei teidän odotetakaan tekevän muuta kuin mokaavan. Harvat asiat saavat ihmiset tuntemaan myötähäpeää enemmän kuin se, että joku yrittää väkisin olla hauska.

      Voit rajoittaa typeryyden määrää sillä, että et yritä esittää mitään, mitä et itse oikeasti tiedä ja ymmärrä. Aloita vaikka miettimällä, miten saksa tai englanti poikkeaa suomesta. Sitten voit ruveta kertomaan asiasta toisin päin: mitä suomessa on sellaista, mikä on ihan erilaista kuin noissa kielissä. Toki yhtäläisyyksiäkin voi esittää, vaikkapa esimerkkejä pitkistä sanoista (oikeista sanoista, ei pellesanoista), jotka saavat saksalaisen tuntemaan oman kielensä kovin lyhytsanaiseksi. ☺

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      26
      5069
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4061
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      76
      3632
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2483
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      78
      2173
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe