Missä pointti? Miksi meillä on vielä ala-arvoista asiakaspalvelua? Siis autoliikkeissä. Jotenkin tuntuu kiusalliselta tuo ylimielisyys...huomannut viime aikoina vaikka olen ollut hankkimassa uutta autoa. Olkaa herranjestas kohteliaampia älkääkä epäkohteliaita. Näin suomessa. No empä käy noissa liikkeissä missä saa huonoa palvelua. Se siitä. Onneksi ei näin kaikissa!
T. asiakaspalvelun ammattilainen ei perse penkissä
Surkea asiakaspalvelu autoliikkeissä?
30
1048
Vastaukset
- lolkolk
Täälä ihan päinvastaiset kokemukset. Päääsääntöisesti aina ihan hyvää asian mukaista palvelut. Kokemusta monesta ei merkkiliikkeestä.
- Ei liimatukka-myyjä.
"Surkea asiakaspalvelu autoliikkeissä? Missä pointti? Miksi meillä on vielä ala-arvoista asiakaspalvelua?"
Johtuisiko suurelta osalta siitä, että nykyisin lähes jokainen asiakas on niin olevinaan "kuningaskuluttaja" ja kuvittelee sen myyjän "alemmaksi palvelijakseen", eli jo lähtökohtaisesti asiakkaalla asenne on prceestä.
Myyjä näkee ja tunnistaa jo kaukaa näitä "kuningaskuluttajia" niin uuden, kuin käytetynkin auton ostajissa päivittäin.
Ja sellaisia kun satoja kohtaa vuosittain niin on perin luonnollista sellaisen kohdatessaan mukautua sellaisen tasolle ja tuloksena on (ehkä valitettavastikin) tylyhkö asenne.
Toki kaupanteko vaatii molemmin puoleista aktiivisuutta ja tilannekohtaisesti, mutta kyllä autoa etsivä itsekin voi mennä myyjän juttusille ensin.
Riittää tervehdys "Moi", kerrotko tästä autosta lisää...
Kaupanteko on aloitettu.
Vai millaista kumartelua ja nöyristelyä aloittaja "Ei pojan jolppi" kaipaili? - Katsoppas peiliin?
Ne asiakkaaksi tekeytyvät prseaukiset pellet ovat itse niin sekaisin päästään, että palvelun saa ihan sen mukaan.
Jos ja kun tullaan takkiauki ja rintarottingilla autoliikkeeseen vttuilemaan autojen pyyntihinnoista, kuvitellaan päiväuniunelmien vaihtohyvityksiä siitä omasta pskasta niin eihän siinä automyyjä voi kuin palvella asiakasta ihan tilaamallaan käytöksellä. Eli mieluummin toivookin, että tällainen asiakkaan kuvatus poistuukin vähin äänin muualle viisastelemaan.
Se ei suinkaan ole myyjän ylimielisyyttä, vaan oman henkisen hyvinvointinsa ylläpitoa.
Mikään ei ole vttumaisempaa, kuin yrittää palvella vtun-apina-pölvästi-idioottikuluttajaa.
Näin Suomessa ja näin jokaisessa muussakin sivistysvaltiossa, jossa asiakas kuvittelee olevansa "herra ja hidalgo" kaupanteossa.
Se siitä, tosiaankin.
Onneksi näin ei ole aina, vaan suurin osa asiakkaista on täysjärkisiä, normaali käytöstavat omaavia ihmisiä.- LUE ja lue-----
Hyvä ja asiallinen kirjoitus, oikea.
Lisäisin vielä sen, että palvelulla ei ole merkitystä näissä yleensä, vaan sillä ettei asiakas ole tyytyväinen kuvittelemaansa kauppaan, ja syyttää kaikkia myyjiä ja liikkeitä siitä juuri ettei saa unelmoimaansa hintaa vaihtoautostaan tai ostettua autoa riittämillään rahoilla,(HUOM! ei asiakas hinnoittele muiden liiketoimia. ) sitten se onkin huonoa palvelua, ja vielä kun joku sen sanoo ääneen ja vaikka kuinka kohteliaasti, sitähän ei kestetä vaan aletaan kehittää ja keksiä satuja ympäriinsä ja niihin yhtyy kaikki kuuntelijat ja valhe kun toistetaan kolmesti siitä tulee tutkimusten mukaan tosi .
Suurin osa käyttäytyy täysin kuin lapset lelukaupassa , kaikkia pitäisi saada , vaikkei ole rahaa ja luottotiedot menneet. - komppis.............
Yes. Aloittajan huonon kokemuksen syy löytyy peilistä.
- Tumpelo.
Ihan hyvää palvelua itse olen saanut. Ei mitään valittamista. Enkä ole pitkä ja komea eli ulkonäkökään ei voi olla syynä palvelun saamiseen....
- leipäjonoon vaan
Siinähän niitä tuli . Oikein "ammattimyyjien " vastauksia :D
Tässähän ne tärkeimmät.
Muistan aikoinaan 80 luvulla erään autoliikkeen jossa oikeasti oli kunnollinen ja todella fiksu myyjä.
Hämeenlinnan Nelipyörä OY, joka möi Toyotaa. Siellä asiakas oli kuningas ja oli ilo asioida.
Uskokaas huviksenne, että seuraavan parinkymmenen vuoden aikana ulkomaiset autoliikeet kaappaa Suomen automarkkinat, eikä ole vaikea kysyä miksi. Niille asiakaspalvelu on taidelaji ja jälkihoito jo osa seuraavaa dealia.- Oletko jo jonossa?
Heh.
Ennen oli ennen, nyt on nyt.
Ja ei ole pelkoa, että näille Suomen automarkkinoille kukaan haluaa väkisin rynniä.
On nimittäin nuo kuluttajasuojat, liiketoiminnan sivukulut ja -verotus sitä luokkaa, että huhhuh... ei tosiaan ole pelkoa, että näille markkinoille olisi "yees sööör"-kauppiaillakaan hinkua.
Niin no; toki jostain sellaisesta "kulttuurista", joilla ei veronmaksu ole kovin tärkeä osa "palvelukulttuuria" koskaan ollutkaan.
Tuliskohan Kreikkalaiset ja Italialaiset ja muutama auliisti hymyillen palveleva Espanjalainen ja Turkkilainenkin palvelijaksi?
Sittenkös ois hyvä?
- pointi ja jointti...
." Näin suomessa. No empä käy noissa liikkeissä missä saa huonoa palvelua."
- Olet kahvinkerjääjä ,ravaaja joka käy kuluttamassa aikaansa kun rva on omilla menoillansa, eli kuolaamassa autoja johon et koskaan ylety, vaivaamassa typerillä päivänselvillä kysymyksilläsi mestarimyyjiä jotka tunnistavat kaltaisesi rahattomat viisastelija aikarosvot jo vaatteista ja olemuksesta ovelta.
Verhoilet huonoon palveluun oman tyytymättömyytesi taloustilanteeseesi ja epäonistumiseesi elämässäsi, ei se että jossain on sitä tai tätä ratkaise mitään, ainoa mikä sinunlaisillesi ratkaisee on aina HINTA, paina se visusti mieleesi ja lopeta itkeminen, jos saat "huonoa palvelua" ja auton puoleen hintaan niin ratkaiseeko palvelu ostopäätöksesi "No empä käy noissa liikkeissä missä saa huonoa palvelua" myönnä nyt jo oma typeryytesi ja häpeä hyvä lapsi ja katso peiliin.!
Olet perusnegatiivinen jankuttaja joka vääntää aina viimeisen sanan myyjältä joka tilanteessa ja yleensä narisee koko elämänsä, eikä käsitä kuinka ihania ja kivoja automyyjät ovat kun itse olet vain normaali ja myönnät ettet ole ostamassa mitään vaan kulutat aikaasi ja läähätät rikkaille sopivia kulkineita.
vitsi vitsi, ei tämä nyt niin vakavaa ole , ota rennosti .- Jonossa taitaa olla?
"vitsi vitsi, ei tämä nyt niin vakavaa ole , ota rennosti . "
Heh... turha kuvitellakaan, että aloittaja kykenee koskaan ottamaan rennosti.
On omassa elämässään niin epäonnistunut, aina kaikilla menee paremmin ja koskaan ei "lottovoitto" osu omalle kohdalle, niin aikansa kuluksi kiertelee autoliikkeitä "palvelua" kerjäämässä ja myyjien aikaa kuluttamassa.
Hän kun edelleenkin kuvittelee, että kuluttaja olisi jotenkin kuningas asemassa.
Näin ei nyt vaan ole, eikä moisia "myyjä olkoon orjani" -pellejä palvella missään.
- kiertelee ja kaartel
Niin juuri, hänhän tuo aloittaja paljasti itsensä "No empä käy noissa liikkeissä missä saa huonoa palvelua. Se siitä. Onneksi ei näin kaikissa!"
Eli hän käy kiertelemässä aikansakuluksi kiusaamassa myyjiä ja hakemassa pelkästään epäkohtia, jos vaikka joku myyjä sattuu palvelemaan oikeita ostajia eikä ehdi hänen kenkiään nuolla niin hän ei luojan kiitos enään käy kyseisessä liikkeessä, luojan kiitos.....
Eihän kukaan tosiostaja kiertele alvariinsa ympäri ämpär,i vaan ottaa paljon rahaa mukaan ja menee ja ostaa!!! - Vain ostaville.
Näille "palvelunkerjääjille" on ihan oma nimityksensä: LUUSERIOSTAJANKUVATUS.
- ONKO NÄIN
OUTOA!
MINÄ OLEN 58 VUOTIAS VAARI ENKÄ OLE SAANUT HUONOA PALVELUA MISSÄÄN
LIIKKEESSÄ IKINÄ.
Huonoa palvelua olen saanut ainoastaan armeijan lääkäriltä, joka ei uskonut että en pysty telttaretkelle lähtemään.
Ei mitään nirppanokka myyjiä tänä päivänä ole olemassakaan. Ajat ovat muuttuneet.
Nirppanokka myyjiä löytyy ehkä 1990 luvun bemareiden myyjistä, joita harmittaa epäluuloiset asiakkaat.
NÄIN ON! - auto netistä
Onneksi auton voi Suomessakin kohta varata ja maksaa varausmaksun kuten Englannissa.
Liikkeessä vain käy ajokortin vilauttamassa.
Ei tarvi TEHOMYYJIÄ vaivata enää ollenkaan.- ennakkomaksutaskussa
?
Kyllä auton saa varata ennakkomaksulla jo vaikka tänään.
Ennakkomaksu on ostajaa sitova, eli tehomyyjää ei todellakaan tarvitse vaivata, kun prseaukisena ei pystykään autoa lunastamaan; ennakkomaksuhan jää sille tehomyyjälle ilman sen kummempaa pokkurointia.
Ei tarvitse edes sitä ajokorttia tulla vilauttelemaan.
Toki, jos ihan aikuisten oikeesti on auton ostamassa ja ennakkomaksulla on halunnut sitovan kaupan tehdä etukäteen varaten on sekin tehomyyjälle pelkästään etu; sitova kauppa (=ennakkovarausmaksulla) ja asiakas on näkemättä/koeajamatta auton sellaisenaan ennakkomaksulla sitovasti hyväksynyt ostonkohteeksi.
Hirveen helppoo.
Suosittelen ostamaan sitovalla ennakkomaksulla, autoa kokeilematta ja näkemättä.
(Viimeinen lause on sarkasmia... jos ymmärrätte mitä tarkoitan.)
- terapiaa köyhille
mitä näille amatsupojille kirjoittelee yhtään mitään, aivan ajanhukkaa koko palsta, no hyvä että on joillekkin terapiaa...
- Vaikeeta on23
Ihme törinää, onko noin vaikeeta kaikilla!
- Surkeita ostajiakin.
Surkeita palvelunkerjääjiä, äärettömän tyhmine "tietoineen" ja "faktoineen" ja yltiöpäisen idioottimaisine kysymyksineen.
Sellaisia ovat autonostajat nykyään.
Voitte vain kuvitella, miten "syö miestä" kaltaisiaan vielä palvellakin...
Palvelunkerjääjä-idiootit "tietävät" myytävästä autosta "faktoja" ja vikoja, joita ei myytävässä yksilössä ole.
"Joo... näissä menee aina kytkin kahessadastuhannes..." "...joko on turbo vaihdettu menee näissä aina...", "...mites toi DSG et onko jo uusittu kokonaan ku aina ne o rikki..."
Palvelunkerjääjä-idiootit kyselevät epäolennaisuuksia kuten; "Onha se jo 15-vuotias mut onx monta omistajaa on ollunna...", "onko koskaan mistään milloinkaan maalattu tai hitsattu..." "...kauanko auto on ollu teil myynnis..."
Voivoi; onneksi suurinosa kuitenkin on täysissä järjissään; autonostajistakin. - Hyvä nuoret
Kovaa on elämä autokauppiailla, varsinkin asenteella "asiakkaat on typeriä ja köyhiä palvelun kerjääjiä".
OISKOHAN PAREE VAIHTAA ALAA !
Nuoret kauppamiehet kyllä jaksaa hymyillä ja olla ystävällisiä!
Hyvä nuoret!- Hyvä ja hyvä...niin.
"Nuoret kauppamiehet kyllä jaksaa hymyillä ja olla ystävällisiä!"
Ai... no kyllä se hymy vuosien varrella laimenee, kun vuodesta toiseen, viikoittain ja päivittäin kohtaa näitä palvelunkerjääjäidiootteja "mustatuntuu" faktatietoineen.
Alanvaihto ei tokikaan käy edes mielessä, sillä kuten yllä jo sanottua:
onneksi suurinosa kuitenkin on täysissä järjissään; autonostajistakin.
Hieman kouliintuneempaa autokauppiasta hymyilyttää kivasti, kun jättää palvelunkerjääjäidiootit omaan arvoonsa ja palvelee valikoidusti fiksuja asiakkaita; heille jaksaa olla ystävällinen, hymyilevä ja palveleva myyjäosapuoli.
Hymy senkun levenee, kun idioottikuluttajien jälkipyykit jää "nuorten kauppamiesten" riesoiksi ja tilin saldo näyttää plussaa.
Sillä juurikin nämä samat palvelunkerjääjät ovat pahimpia jälkivaatijoita milloin mistäkin, usein täysin perättömästä ja aiheettomasta "viasta". Näitä kun goodwill -korjauksia/-hyvityksiä (ei ois pakko, mut monen kuukauden lässytyksen ja ajansäästön vuoksi otetaan osaa) muutamalla tuhannella/kymmenellä tuhannella /vuosi kuittailee, on se melkoinen lovi katteeseen.
Helpommalla ja halvemmalla selviää, kun valikoi asiakkaat joiden kanssa kaupat tekee tai jättää tekemättä. - "Ei pakkomyynnissä."
Hyvä ja hyvä...niin. kirjoitti:
"Nuoret kauppamiehet kyllä jaksaa hymyillä ja olla ystävällisiä!"
Ai... no kyllä se hymy vuosien varrella laimenee, kun vuodesta toiseen, viikoittain ja päivittäin kohtaa näitä palvelunkerjääjäidiootteja "mustatuntuu" faktatietoineen.
Alanvaihto ei tokikaan käy edes mielessä, sillä kuten yllä jo sanottua:
onneksi suurinosa kuitenkin on täysissä järjissään; autonostajistakin.
Hieman kouliintuneempaa autokauppiasta hymyilyttää kivasti, kun jättää palvelunkerjääjäidiootit omaan arvoonsa ja palvelee valikoidusti fiksuja asiakkaita; heille jaksaa olla ystävällinen, hymyilevä ja palveleva myyjäosapuoli.
Hymy senkun levenee, kun idioottikuluttajien jälkipyykit jää "nuorten kauppamiesten" riesoiksi ja tilin saldo näyttää plussaa.
Sillä juurikin nämä samat palvelunkerjääjät ovat pahimpia jälkivaatijoita milloin mistäkin, usein täysin perättömästä ja aiheettomasta "viasta". Näitä kun goodwill -korjauksia/-hyvityksiä (ei ois pakko, mut monen kuukauden lässytyksen ja ajansäästön vuoksi otetaan osaa) muutamalla tuhannella/kymmenellä tuhannella /vuosi kuittailee, on se melkoinen lovi katteeseen.
Helpommalla ja halvemmalla selviää, kun valikoi asiakkaat joiden kanssa kaupat tekee tai jättää tekemättä."Helpommalla ja halvemmalla selviää, kun valikoi asiakkaat joiden kanssa kaupat tekee tai jättää tekemättä."
Jeps. Eli loppupeleissä se on edelleenkin myyjä, joka valitsee ostajan. Eikä suinkaan niin, että asiakas sanelee kaupanehtoja.
- tehomyyjä
"Eli loppupeleissä se on edelleenkin myyjä, joka valitsee ostajan. Eikä suinkaan niin, että asiakas sanelee kaupanehtoja."
Ihan rehellisyyden nimissä hyvä myyjä ei valikoi asikkaita vaan pyrkii aina kauppaan.- "Ei pakkomyynnissä."
"Ihan rehellisyyden nimissä hyvä myyjä ei valikoi asikkaita vaan pyrkii aina kauppaan."
Toki. Mutta se ei vielä tee "hyvää myyjää", että lyö lukkoon kaikki kaupat vaikka väkisin. (Ei käytetynautonkaupoissa ainakaan, torimyyjänä ja kodinkonemyyjänä asia onkin ihan toinen... noin esimerkkinä erilaisista kauppatilanteista.)
Tosiaankin rehellisyyden nimissä ja kokemuksen syvällä rintaäänellä voin sanoa tuohon jatkeeksi:
Joskus vaan on niin, että kauppaa ei kannata jonkun tietyn asiakkaan kanssa tehdä, ei mistään hinnasta.
(Tässä voisi luetella joitain ryhmiä ja yksittäisiäkin esimerkkejä niintä keille en myy lähes 100% varmuudella, mutta jätän luetteloimatta ettei mene laittomuuksien puolelle...)
Eli kyllä minä ainakin valikoin, kenen kanssa kaupat jätän suosiolla tekemättä.
Syitä:
Pääsen halvemmalla, vähemmin päänsäryin ja nukun paremmin, kun jätän myymättä.
ja... ja... niin no, tuohan se jo riittää perusteluksi, miksi harjaantunut ammattimyyjä jättää kauppoja tekemättäkin!
- poliolli
Ihan samoin kuin siwan kassa jättää kauppoja tekemättä...
- metsä ja huuto
Mä kyllä ihmettelen? Itse olen nainen ja aina olen saanut hyvää ja ystävällistä palvelua autoliikkeissä. En edes autoista tiedä sen kummemmin kuin sen mitä varusteluja haluan ja mitä olen valmis maksamaan.
Onko teidän omassa käytöksessä kenties vikaa, ehkä jotain ylimielisyyttä ilmassa tai jotain jos palvelu on aina huonoa? - on ammattilainen
metsä ja huuto kirjoitti:
Mä kyllä ihmettelen? Itse olen nainen ja aina olen saanut hyvää ja ystävällistä palvelua autoliikkeissä. En edes autoista tiedä sen kummemmin kuin sen mitä varusteluja haluan ja mitä olen valmis maksamaan.
Onko teidän omassa käytöksessä kenties vikaa, ehkä jotain ylimielisyyttä ilmassa tai jotain jos palvelu on aina huonoa?Hyvä kommentti nimim. "metsä ja huuto". Oletko laittanut merkille miten paljon sukupuolesi edustajat valittavat täällä että naista ei oteta tosissaan tai etteivät yleensäkään saa palvelua?
Syy on ihan sama kuin miespuolisillakin itkijöillä; ellei käytöksellään täytä minkäänlaisia ostajan tuntomerkkejä, saa palveluakin sen mukaisesti. Kyse ei ole sukupuolesta, hiusten väristä, koulutuksesta jne. eikä edes vaatetuksesta. - Jope82
on ammattilainen kirjoitti:
Hyvä kommentti nimim. "metsä ja huuto". Oletko laittanut merkille miten paljon sukupuolesi edustajat valittavat täällä että naista ei oteta tosissaan tai etteivät yleensäkään saa palvelua?
Syy on ihan sama kuin miespuolisillakin itkijöillä; ellei käytöksellään täytä minkäänlaisia ostajan tuntomerkkejä, saa palveluakin sen mukaisesti. Kyse ei ole sukupuolesta, hiusten väristä, koulutuksesta jne. eikä edes vaatetuksesta.Voitko vielä laittaa ne ostajan käytöksen tuntomerkit niin ihan normaalitkin ihmiset osaavat tulla ostamaan autoja.
Jotenkin kummallista että lähes aina kun joku kritisoi autokauppiaiden passiivisuutta tai käytöstä tai itse asiassa mitä tahansa niin saman tien tulee valtava kasa kommenntteja että asiakas on varaton lippalakki pää muuten vaan hönö tai mitä tahansa muuta vastaavaa. Ylipäätään kaikkia muita vaihtoehtoja ja syytöksiä tulee mutta se että autokauppias olisi käyttäytynyt huonosti ei pidetä edes mahdollisena. - Järkeviä palvellaan.
Jope82 kirjoitti:
Voitko vielä laittaa ne ostajan käytöksen tuntomerkit niin ihan normaalitkin ihmiset osaavat tulla ostamaan autoja.
Jotenkin kummallista että lähes aina kun joku kritisoi autokauppiaiden passiivisuutta tai käytöstä tai itse asiassa mitä tahansa niin saman tien tulee valtava kasa kommenntteja että asiakas on varaton lippalakki pää muuten vaan hönö tai mitä tahansa muuta vastaavaa. Ylipäätään kaikkia muita vaihtoehtoja ja syytöksiä tulee mutta se että autokauppias olisi käyttäytynyt huonosti ei pidetä edes mahdollisena.EI NÄIN!
Halvan auton ostajat. Hyönteistutkijan tarkkuudella:
http://www.youtube.com/watch?v=b9cWZxb-HGY
EIKÄ NÄIN!
Jahkailija ja puihinmenijä ämpyilijä:
http://www.youtube.com/watch?v=vjOW0cAZWZs
http://www.youtube.com/watch?v=IXVP5Qxgh8I - Jotain tapoja
Jope82 kirjoitti:
Voitko vielä laittaa ne ostajan käytöksen tuntomerkit niin ihan normaalitkin ihmiset osaavat tulla ostamaan autoja.
Jotenkin kummallista että lähes aina kun joku kritisoi autokauppiaiden passiivisuutta tai käytöstä tai itse asiassa mitä tahansa niin saman tien tulee valtava kasa kommenntteja että asiakas on varaton lippalakki pää muuten vaan hönö tai mitä tahansa muuta vastaavaa. Ylipäätään kaikkia muita vaihtoehtoja ja syytöksiä tulee mutta se että autokauppias olisi käyttäytynyt huonosti ei pidetä edes mahdollisena.Aivan samaa mieltä. Sain hetki sitten aivan käsittämättömän huonoa palvelua Ajopelit liikkeessä. Ei antanut edes autoa koeajoon, ilman että lupaa ostaa!!! Ja olen 37-vuotias perheenäiti ja virkamies, joten voin vannoa, että se on myyjä joka käyttäytyi koko ajan todella epäkohteliaasti.
Ihmettelenkin miten ruokakaupassa ja vaateliikkeissä saa miljooona kertaa parempaa palvelua kuin autokaupoissa. Autoa jota menin katsomaan, oli kuitenkin hinnaltaan 20 000 € ja vaatekauppaan harvemmin kukaan laittaa tämmöisiä summia... Näkyy kyseinen liike olevan perheyritys. Ei kai muuten tuollainen myyjä siellä olisikaan.
- Palvelua Ole Hyvä.
Jos ei autoliikkeestä saa palvelua, niin osta JOBBARILTA!
http://www.youtube.com/watch?v=H386CaTOv8k
Videossa tyyppiesimerkit aidosta parkkipaikalla myyvästä JOBBARISTA ja aidosta, älyvapaasta ostajasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1328132Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1587344Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1855005Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2523358Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1042842Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82649Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1482487- 1782323
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181955Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n121949