kisoissa valmentajat aloittelijapuntarille vaikka kisatietoja löytyy jo monen vuoden takaa? Olihan nämä sitten ylivoimaisia ykkösiä sarjoissaan. Kuvittelevatko etteivät sitä muut huomaa?
Miten kehtaavat tuoda
10
395
Vastaukset
- Annas ku arvaan...
L... ja Y...
- Itkun kitkun
Mikä kisa ja mitkä painijat? Eihän sitä kehtaa tietenkään sanoa, kun kävisi ilmi kenen pikku kullanmuru ei saanutkaan kultaa vaikka kotona oli luvattu.
- Parempi kuin
ei nyt ihan painijoita nimeä. Eipä taida olla sallittukaan tällä palstalla. Ja vois alkaa hävetä siellä aloittelijasarjassa vuodesta 2011.... eikä montaa kisaa ole viikonloppuna ollut.
Ihmettelen minäkin joitakin seuroja joissa on niin heikko valmennus tai heikko painijamateriaali, kun pitää jo kolmatta vuotta kulkea aloittelijoissa.
Ei maailman isoin juttu eikä noista painijoita tule - kunhan kulkevat mustaamassa seuransa mainetta. - Ikialoittlijako?
ja sinun poikasi voitti sarjassa....???
- Kokenut Walkku
Parempi kuin kirjoitti:
ei nyt ihan painijoita nimeä. Eipä taida olla sallittukaan tällä palstalla. Ja vois alkaa hävetä siellä aloittelijasarjassa vuodesta 2011.... eikä montaa kisaa ole viikonloppuna ollut.
Ihmettelen minäkin joitakin seuroja joissa on niin heikko valmennus tai heikko painijamateriaali, kun pitää jo kolmatta vuotta kulkea aloittelijoissa.
Ei maailman isoin juttu eikä noista painijoita tule - kunhan kulkevat mustaamassa seuransa mainetta.Jälleen kerran sama iäisyysasia pulpahtaa pintan...ja jälleen on todettava
että kisojen järjestäjien vastuulla on karsia aloittelijasarjoista ne kokeneemmat pois!
Aloittelijahan on painija joka on lisenssin mukaan paininut alle KAKSI VUOTTA.
Vaakalla se pitää tarkistaa ja kylmästi vaan kilpasarjoihin yli kaksi vuotta painineet.
Toki valmentajan se kuuluisi tehdä jo kun painijat kisoihin ilmoitetaan!!!!
Aina vaan löytyy näitä omaa osaamistaan? pönkittäviä valmentajia jotka laittavat
kokeneita kisakävijöitä aloittelijoihin ja ylivoimaisten esitysten jälkeen pullistelevat nurkassa että olipa meidän seuran poika kova luu...HAH HAH.
Niin ja mainittakoon lopuksi ettei oltu mukana kyseisissä kahdessa kisassa viikonloppuna eli turha kommentoida ettei oma poika ilmeisesti voittanut..... - asiaa kirjoitit
Kokenut Walkku kirjoitti:
Jälleen kerran sama iäisyysasia pulpahtaa pintan...ja jälleen on todettava
että kisojen järjestäjien vastuulla on karsia aloittelijasarjoista ne kokeneemmat pois!
Aloittelijahan on painija joka on lisenssin mukaan paininut alle KAKSI VUOTTA.
Vaakalla se pitää tarkistaa ja kylmästi vaan kilpasarjoihin yli kaksi vuotta painineet.
Toki valmentajan se kuuluisi tehdä jo kun painijat kisoihin ilmoitetaan!!!!
Aina vaan löytyy näitä omaa osaamistaan? pönkittäviä valmentajia jotka laittavat
kokeneita kisakävijöitä aloittelijoihin ja ylivoimaisten esitysten jälkeen pullistelevat nurkassa että olipa meidän seuran poika kova luu...HAH HAH.
Niin ja mainittakoon lopuksi ettei oltu mukana kyseisissä kahdessa kisassa viikonloppuna eli turha kommentoida ettei oma poika ilmeisesti voittanut.....mutta vaikka viime kädessä vastuu on kisajärjestäjällä niin ei voi olettaa että siinä punnituksen kiireessa jokaisen kisapassin ehtisi niin syynätä - tai voi olettaa mutta en ole koskaan vielä nähnyt ketään patistettavan kisapuntarille.
vastuu on valmentajalla ja jos joku on niin röyhkeä että kisasta toiseen kuljetaan aloittelijoissa vaikka on tänä vuonna aloitettu jo 2011 niin voi valmennuksen tasoa - viime kädessähän siitä kärsii valmennettavat.
ja joku holtti pitäisi olla sen lisenssin hankkimiseen. miksi pitää 5 tai 6 vuotiaalle hankkia passi ja sitten kolmen, neljänkin vuoden päästä kuljettaa aloittelijoissa? syy: kun ei sillä mukamas ole 10 vuotiaissa sarjoja. kun ei puntarijonossa ollut sopivan näköisiä (voitettavia), niin mennään aloittelijoihin, siellä oli paljon surkeamman näköistä sakkia. kun ne sarjat kuitenkin siellä kympeissäkin alkaa 25-26 kiloisista niin sinne pitäisi uskaltaa.
mistä löytyisi sellainen taho joka tämän ikuisuusasian laittaisi ruotuun? eihän se nyt ole mistään kotoisin että tämä vuodesta toiseen on ikuisuuskysymys!
ja jotkut seurat on hyvinkin nuukia tästä - omakin poika lähti vuoden kisattuaan kilpasarjaan vaikkei siellä aloittelijoissakaan aina ollenkaan voittanut. ja kyyti oli aikamoista - nyt ei voi kuin kiittää valmentajaa - vuoden pyörityksen jälkeen alkoi tulla voittoja ja nyt ei säikähdä enää minkäänlaista vastusta. turha niitä pumpuliin on kääriä - joka ei kestä kilpasarjan menoa saakin jäädä pois eikä pönkittää isin/valkun egoa rellestämässä siellä aloittelijoissa. oma ego siitä tuskin pönkkiintyy kun kisakaverit yksi toisensa jälkeen siirtyy pois
- huoltaja
Kirkkonummen kisoissa järjestäjä laittoi 05 syntyneet ja nuoremmat aloittelijoiden sarjoihin eli heille ei siis ollut kilpasarjaa. Kannattaa ensin ottaa asioista selvää ennen kuin alkaa täällä syyttelemään.
- hualtaja
terävä havainto mutta olisit ensin selvittänyt kummasta viikonlopun kisasta oli puhe ennenkuin aloit räkää roiskuttamaan?
- Eihän siinä mitään
jos itse menee oikealle vaakalle ja kisajärjestäjä laittaa sitten toiseen sarjaan. Näinhän on järkevä toimiakin jos ei sarjaa muuten saa. Kyllä meidän poikia on kilpavaakalta siirretty aloittelijoihin kun muutoin olisi koko/ikäero noussut liian isoksi. Näinhän toimii jokainen vastuuntuntoinen ottelunjärjestäjä.
Kysehän oli näistä "aloittelijoista" jotka sinne aloittelijapuntarille viedään toista, kolmatta, jopa neljättä vuotta.
Kyllä pitäisi isukilla/valmentajalla olla ryhtiä viedä 8 vee SanttuMattiPetteri 10 vuotiaiden sarjaan jos kisaa jo kolmatta vuottaan. Jos SMP jää liika köykäiseksi, niin silloinhan voi järjestäjä siirtää aloittelijoihin. Mutta sitä ei isi eikä valkku päätä!
Ja jos SMP on hiin heikosti kehittyvä, jäljessä painivuosiinsa nähden niin sitten isi/valkku rykäisee vaakalla ja kertoo, ettei tästä vielä ole oikeaan sarjaan... sitä vaan ei taida kukaan iljetä tehdä! Menis jo maine valmentajan/huoltajana - malliaa
Ai ei ollut sarjaa vai. Kato alimman sarjan kakkosen ja kolmosen syntymäaika. Voi sitä mennä kilpasarjaan alaikäisenäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462