Eilen illalla ilmestyi ongelmia s24 foorumeiden käytössä Firefoxilla (20.0.1). Ensin oli nettiyhteys jumissa viitisen tuntia ja sitten kun pääsi uudestaan nettiin, niin s24 foorumin käyttö muuttui.
Kun menee jollekin foorumille niin ulkoasu on erilainen:
a) Kaikki ketjujen otsakkeet näkyvät vain isoilla tikkukirjaimilla ja vihreä aurinkopallukka, joka kertoo ketjussa olevista uusista viesteistä ja joka normaalisti sijaitsee ketjun otsakkeen vasemmassa reunassa, niin siitä näkyy vain puolet yläosasta ja se sijaitsee ketjun otsakkeen yläpuolella.
b) Kirjoitusboxi on vain kolmen rivin korkuinen kapea kaistale ja lähetä namiska on siirtynyt boxin alle vasemaan laitaan.
c) Voin kirjoittaa avattuihin ketjuihin, mutta en avata uutta keskustelua.
Mikä Firefoxissa on voinut mennä sekaisin. W7 ja tietoturva ok, samoin päivitykset. Tosin olen huomanut ettei Foxi ole vähään aikaan / normaalia pidempään aikaan ehdottanut sen päivitystä.
Huomasin, että versio 21.0 on saatavilla, pitää laitta kirjainmerkit ensin talteen ja aentaa tuo viimeisin, ehkä ongelma pistuu.
Tosin eihän huomattavasti vanhemmankaan Foxi-version pitäisi kuvatun kaltaisia ongelmia aiheuttaa.
Tätä kirjoitan Opealla (12.5).
Firefox: s24 foorumi ei toimi
13
96
Vastaukset
- -?-
Miksi et päivitä Firefoxia ensin?
- Välimuisti ?
Kokeile tyhjentää selaimen välimuisti. Joskus jumittelevan yhteyden jäljiltä jää välimuistiin risoja tiedostoja jotka sotkevat sivuja.
Ja kirjanmerkkejä ei tarvitse ottaa talteen päivityksen ajaksi sillä ne säilyvät. Eriasia on uudelleen asennus.
- Sivusta...
Olen asentanut joskus Firefoxin uudelleen Vistassa ja kirjanmerkit ovat säilyneet ilman tallennusta. Miten kirjanmerkit tallennetaan, jos joutuu joskus varmuuden vuoksi tallentamaan?
- Foxi sairastunut ?
Sivusta... kirjoitti:
Olen asentanut joskus Firefoxin uudelleen Vistassa ja kirjanmerkit ovat säilyneet ilman tallennusta. Miten kirjanmerkit tallennetaan, jos joutuu joskus varmuuden vuoksi tallentamaan?
Klikkaat kirjainmerkit > aukeaa boxi jossa ylälaidassa kirjainmerkkien tallennus ja siirtomahdollisuudet.
Sauvegarde luon tallennettujen kirjainmerkkien kuvakkeen työpöydälle. - Sivusta...
Foxi sairastunut ? kirjoitti:
Klikkaat kirjainmerkit > aukeaa boxi jossa ylälaidassa kirjainmerkkien tallennus ja siirtomahdollisuudet.
Sauvegarde luon tallennettujen kirjainmerkkien kuvakkeen työpöydälle.http://aijaa.com/GOGPlB
Mulla aukeaa kirjanmerkeistä tuollainen valikko. - Foxi sairastunut ?
Sivusta... kirjoitti:
http://aijaa.com/GOGPlB
Mulla aukeaa kirjanmerkeistä tuollainen valikko.Yes, klikkaa vielä "Näytä kirjainmerkkipelki" kohtaa niin sen takaa tulee tuo edellä manittu boxi näkyville, jonka ylärivillä manittu kirjainmerkkien tallennustoiminto.
- Sivusta...
Foxi sairastunut ? kirjoitti:
Yes, klikkaa vielä "Näytä kirjainmerkkipelki" kohtaa niin sen takaa tulee tuo edellä manittu boxi näkyville, jonka ylärivillä manittu kirjainmerkkien tallennustoiminto.
http://aijaa.com/XScai8
Tuolta, "Näytä kaikki kirjanmerkit", aukeaa luultavasti se valikko, josta voi varmuuskopioida kirjanmerkit. Tallennetaanko ne työpöydälle? - Foxi sairastunut ?
Sivusta... kirjoitti:
http://aijaa.com/XScai8
Tuolta, "Näytä kaikki kirjanmerkit", aukeaa luultavasti se valikko, josta voi varmuuskopioida kirjanmerkit. Tallennetaanko ne työpöydälle?Klikkaat vain tuossa laittamasi kuvan valikossa olevaa "Näytä kaikki kirjainmerkit" kohtaa ja sitten aukeavan boxin ylärivissä oikealla on kirjainmerkkien siirto- ja tallennusmahdollisuus > klikaat pientä nuolta ja vaihtoehtovalikko aukeaa ja tallennusvaihtoehto on ensimmäisenä / ylimpänä.
Klikkaat vain tallenna ( tai mitä siinä lukeneekaan suomenkieleisessä versiossa) ja se luo automaattisesti kuvakkeen työpöydälle jossa on myös tallennuksen päivämäärä.
- Foxi sairastunut ?
Aivan ensiksi eilen illalla tyhjensin välimuistin (toiminto takkusi / jumitti aika pahasti), joskaan se ei vaikuttanut asiaan.
Nyt päivitin selaimen, aluksi näytti edeleen ongelmaiselta ja sitten tyhjensin uudestaan välimuistin ja historiikin ja kaikki ok. Yleensä tyhjennän historiikin ja välimustin liki joka päivä.
Kirjainmerkkien taltoinnista. Kerran kauan useita vuosia sitten Foxin päivityksen yhteydessä kirjainmerkit hävisivät, joten olen ottanut tavaksi ne laittaa talteen ennen päivityksiä.
Nykyisin Mozillan päivitystahdilla ei aina edes tiedä mistä muutoksesta on kyse, onko kyse vain turvapäivityksestä vai aivan "oikeasta" selainversion muutoksesta ja siirtymisestä uuteen, kuten joskus vanhaan aikaan. Kannattaa tehdä tili Firefox sync palveluun niin kirjanmerkit, salasanat menevät sinne automaattisesti. https://support.mozilla.org/fi/kb/firefox-sync-ota-kirjanmerkit-ja-valilehdet-mukaasi
- Foxi sairastunut ?
Kiitos vinkistä, mutta vierastan pilvipalveluita ja käytän niitä mahdollisimman niukasti.
Ps. Varaselaimessani Operassa mainokset ovat suorastaan riesana, kun taasen Foxissa AdBloc ja NoScript pitävät näkymän rauhallisena.
Asensin siihen taannoin __Adblokin_ tai _Adblok Plussan__, mutta eipä näy enää lisäosissa. En siten tiedä onko se uudemman Opera-version asennuksen vuoksi kadonnut, ei pitäisi.
En enää muista, mutta joku taannoin palstalla prusteli miksi toinen manituista blokkaajista on toista parempi.
Ps. Yksi ominaisuus jonka Fox saisi kopioida Operalta on sen kätevä taustakuvan valinta haluamistaan kuvista vain muutamalla klikkauksella. Samalla saisi visuaalisesti helposti toisistaan erottuviksi perusselaimen portable-versiosta.
Sitten on näitä yksityisyyden kannalta parempia vaihtoehtoja joita en toistaiseksi ole kokeillut.
"Neljä hakukonetta: jos haluat hakusi pysyvän salassa, käytä näitä"
- http://www.mikropc.net/neuvot
/nelja hakukonetta jos haluat hakusi pysyvan salassa kayta naita/a845049
Tor Browser: https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en - Foxi sairastunut ?
En tiedä miksi tuo linkki ei tule toimivaan muotoon, mutta hakukenttään kopioimalla se lienee toimii ja oikea artikkeli löytyy.
- http://www.mikropc.net/neuvot/nelja hakukonetta jos haluat hakusi pysyvan salassa kayta naita/a845049
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82669Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1592567- 1832430
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n121969Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181955Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa501793Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691538Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?681089Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http101083Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta63940