Liian suuri PC-näyttö liian lähellä?

435324

Minulla on kirkas HD näyttö 24'' 1920x1080 tietokoneen näyttönä ja istun tuntikausia päivässä sen edessä noin 50-70cm päässä. Huomaan, että on aika ajoin vaikea keskittää katsetta näyttöön vaan katson mielellään sen ''läpi'' jotta silmät lepäisivät. Nyt olen myös huomannut saman lukiessani, joudun viemään kirjaa kauemmaksi, jotta jaksaisin keskittää katseeni siihen pitkään. Näössä ei ole vikaa sillä näen erittäin lähelle ja kauas tarkasti mutta tuo on nyt ongelma... Johtuuko tästä suuresta näytöstä?

2

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihtelu virkistää

      Johtuu liian pitkästä, yhtämittaisesta ajanjaksosta jonka tuijotat samalle etäisyydelle. Aivot väsyy.
      Pane kännykän kello laulamaan puolentunnin välein ja nouse silloin ylös tuolista, käväse mutka jossakin tai katsele hetki ulos ikkunasta jne., niin aivot saavat vaihelua näköärsykkeiden käsittelyyn.

      Itselläni on 27 tuuman Mac-näyttö työkoneena ja sitä ei auta tuijottaa kuin kork. tunti kerrallaan tai alkaa särkeä päätä,
      Kaikki oireet ovat kehon lähettämiä singnaaleja siitä, että kuormitamme sitä samanlaisialla ärsykkeillä liian kauan. Tarttee siis rikkoa rutiineja, jotta kehokin selviää kaikesta.

    • akkomodaatio

      Silmämunan muotoa ja tarkennusta ohjaavalle "lihaksistolle" jatkuva lähelle katsominen vastaa vaikkapa jatkuvaa kyykyssä oloa, lihaksien jännitystilaa. Kauas, horisonttiin katsoessa taasen on kyse silmälihaksiston lepotilasta.

      Liian pitkään lähelle katsomin aiheutta silmien lihaksiston jumittumista / spasmisuutta ja sen vuoksi silmät väsyvät ja tarkentaminen vaikeutuu. Pitkään jatkuessaan (pitkiä aikoja päivittäin kuukausista vuoteen) tilanne saattaa kroonisoitua ja johtaa ns. valeleikinäköön.

      "Valelikinäkö on ahkeran opiskelijan vaiva"

      - http://yle.fi/uutiset/valelikinako_on_ahkeran_opiskelijan_vaiva/6498338


      - http://kaisuviikari.com/wordpress/fi/



      - http://keskustelu.suomi24.fi/node/11049961

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1230
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      561
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe