Oltiin viikko Alanyassa miehen kanssa. Otettiin vain käsimatkatavarat mukaan reissuun, eli aurinkovoidetta ei saatu mukaan. Ostettiin sitten paikalllista viiden euron voidetta, ja molemmat saatiin siitä jonkin sortin allerginen reaktio. Iho kutisi juuri niissä kohdissa mihin voidetta oltiin laitettu. Koskaan aiemmin ei ole vastaavia reaktioita saatu mistään tuotteista, joten vähän jäimme ihmettelemään, että mitähän myrkkyä siinä oli. Eli kannattaa ottaa omat rasvat mukaan Suomesta. Niveat sun muut perusmerkit olivat melko kalliin hintaisia paikan päällä, yli 10 e/pullo, siksi päädyttiin turkkilaiseen. Ihan vain varoituksena ajattelin tulla ilmoittamaan kokemuksestamme :)
Varokaa paikallista aurinkorasvaa
15
1608
Vastaukset
- Turkkiin
Rasvaa ei kannata laittaa iholle, se vaan kiehuu ihon pinnalla ja polttaa.
Mutta kosteuttavaa aurinkosuojaa tietysti.
Taisi turkkilainen voide olla vanhaa, parasta katsoa päivämäärä pakkauksesta. Onko 10e kallis hinta?
Ihmettelen millaisia "lomalaisia" turkkiin ylipäätään menee kun 10 e on liian kallis hinta.
Mutta sitä saa mitä tilaa!- Ei halpis rasvoja
Nivean aurinkorasvat (15 ja 20 Medium) maksaa myös Suomessa hiukan yli 10 €/kpl, eli hinnat aika samoissa Alanyan apteekin hintojen kanssa, kokemusta on.
Ihmettelenpä minäkin tuota varoitusta!!? - Tähä?
Mihinkäs sitä sitten laitetaan jos ei iholle?
- Sinnepä sinne.
Tähä? kirjoitti:
Mihinkäs sitä sitten laitetaan jos ei iholle?
Liukuvoiteenahan sitä käyttävät b kakkoseen ja turkkilaiset homot.
- Kaikki ollut ok
Ollaan viime vuosina lomailtu juurikin Alanyassa ja nimenomaan ostettu 5€ aurinkorasvaa sekä aurinkoöljyä ja hyviä ovat olleet.
Ei ole mitään valittamista koskaan ollut.
Ja kyllä niitä näkyy tosi paljon muutkin turistit ostavan.
Ehkä tämä tuote ei vaan jostain syystä sopinut aloittajaparille=(
Mutta en menisi yleistämään,että ovat huonoja.
Suomessako kaikki on aina niin parempaa,enpä usko??!!- Lukutaito
Eiköhän siellä Turkissa ole ihan samaa Niveaa, Ambresolia yms mitä Suomessakin ja nuo ovat Suomeenkin ihan tuontitavaraa. Aloittajahan ei väittänytkään, että Suomessa olisi kaikki parempaa tai Suomesta saatava Nivea olisi parempaa kuin Turkista saatava. Hän vain varoitti, että oli saanut iho-oireita jostain paikallisesta (eikä viitsinyt edes merkkiä sanoa) aurinkovoiteesta.
- osta pois
?????
minä olen ostanut vuosia sieltä aurinkovoiteet itselle ja tyttärelleni
joka on tosi vaaleaihoinen.Kun maksaa kohtuullisesti saa parempia kun
meidän yliarvostetut niveat.
TURHA VAROITUS - Alanyasta palannut
Juu, unohtui mainita, että merkki oli siis Sun Escabel. Keltainen spray-pullo. Parasta ennen päiväys oli vuodella 2015. Onpa täällä porukalla pipo tiukalla, kun pitää alkaa heti vittuilemaan. No, perus suomalainen meininki.
Ja ei, en ole sitä mieltä, että Suomessa kaikki on parempaa; siksi en kämäisessä Suomessa ole asunutkaan vuosikausiin.
Sanoinpa sitten väärin, että kannattaa ottaa Suomesta Niveaa mukaan, jos on kerran noin kallista. Itse ostin uudesta kotimaastani kahdella eurolla... On Suomi kyllä kallis ja köyhä maa.- Kebabiina
Jep, näillä matkailuaiheisilla keskustelupalstoilla ei saa sanoa mitään negatiivista kohdemaasta. Muuten tulee lunta tupaan. Tämä tiukkapipoisuus ja kritiikittömyys ei ole pelkästään tämän Turkki palstan ongelma.
- jo vain
Eikös uudessa kotimaassa sitten ole matkailukeskustelua kun pitää tänne tulla haukkumaan Suomea?
- Alanyasta palannut
jo vain kirjoitti:
Eikös uudessa kotimaassa sitten ole matkailukeskustelua kun pitää tänne tulla haukkumaan Suomea?
Tottakai on, mutta tykkään kirjoitella suomalaisille palstoille, koska vain suomalaiset osaa vetää herneen nenään ja olla niin juntteja aivan uskomattomalla tasolla. Huomattavasti mielenkiintoisempaa keskustelua.
- Voe pyhä alaniitti.
Kebabiina kirjoitti:
Jep, näillä matkailuaiheisilla keskustelupalstoilla ei saa sanoa mitään negatiivista kohdemaasta. Muuten tulee lunta tupaan. Tämä tiukkapipoisuus ja kritiikittömyys ei ole pelkästään tämän Turkki palstan ongelma.
Kuka muu kuin henkisesti köyhä aivoidiootti yleensäkään menee sellaiseen paikkaan kuin Turkki..? Ai niin kun "halvalla" pääsee miinus viisi tähden Ö-luokan hotskaan. Ja onhan se tuttu ja turvallinen massa tunkio kotimaisine baareineen.
- sanasnsnan
Ei kannata ostaa rasvaa sellaisesta kojusta missä ne seisovat auringossa. Silloin rasva penee pilalle ja saan ainakin itse rakkuloita niistä. Mutta sisältä ostetuissa ei mitäisi olla mitään vikaa :) Toki kaikki merkit eivät sovi kaikille!
- Alanyasta palannut
Mies kävi hakemassa rasvan, joten en tiedä oliko auringossa. Mutta hyvin monessa kaupassa olivat kadulla seisomassa! Millaisia rakkuloita sait? Meillä mies sai ikään kuin pienenpieniä rakkuloita, itselläni taas iho helotti epätasaisesti punaisena. Kutina oli kova molemmilla. Reaktio ei onneksi kestänyt kauaa, pahana päivän, sen jälkeen alkoi pikkuhiljaa rauhoittua.
- sanansnan
Sellaisia pienen pieniä vesirakkuloita.. Ja johtuu tosiaan siitä että rasvat menevät auringossa pilalle.. Samalla tavalla kävi ihan Suomesta ostetun rasvan kanssa kun jäi päiväksi aurinkoon.. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462