Danskebank ja kirjautuminen

vanhapappaa

Ongelmana on että danskebank ei hyväksy firefox versiotani. Pääsen osittain kirjautumaan, mutta kun tulee kohta että pitää laittaa avainluvut, on sivu sekaisin eikä pääse eteenpäin. Sulkiessani firefoxin sen jälkeen, se ei enää mene päälle. Sanoo että "firefox on jo käynnissä", vaikkei siis ole. Tähän auttaa ainoastaan koneen uudelleen käynnistys.

Katsoin Danskebankin sivuja jossa tarkastetaan koneen vaatimuksia ja se sanoi ettei ole yhteensopiva koska firefoxini on betaversio. Eikö firefox 21.0 ole "tavallinen" versio? Missä voisi olla vika ja miten korjata?
Muilla sivuilla ei ole ongelmia.
Käyttis windows 7.
Kiitos avusta!

26

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos et ole asentanut beta versiota Firefoxsista niin silloin tuo 21 versio on normaali. Nimittäin tuostakin oli aluksi beta versioita saatavilla.

      Onko Java päivitettynä?

      • ei mitään rajaa

        tsiisus sentään, vapunen, jotain rajaa näissä sun *mäentajuu*-viesteissäkin pitäis olla. Ihan puutaheinää jolla ei itse asian korjaamisen kannalta ole mitään oikein.

        Firefox ei ole enää paras selain koska se päivittyy nopeammin kuin Danske Bankin javakoodarit ehtii korjata paskaa pelimoottoriaan.


    • käytä internet ietä

      Joo, ei näköjään toimi. Turvaluku kenttä ei näy ja koko selain jumiutuu, jonka jälkeen täytyy sammuttaa tehtävienhallinnasta.

    • vanhapappaa

      En ole asentanut beta-versiota. Tein firefoxin uudelleen asennuksen äsken. Ei auta. Danskebank sanoi että on beta-versio käytössä, vaikkei ole. Java on päivitettynä.

      Kun avaan firefoxissa uuden välilehden tulee sanoma ettei firefox ole uusin versio. Miksi, vaikka olen sen juuri asentanut?

      Jos firefoxin poistaa kokonaan ja IE:n kautta asentaa alusta, häipyvätkö kirjanmerkit samalla? Kannattaako tätä tehdä?

      • IE on valmiina, ei tarvitse erikseen asentaa. Firefoxia ei tarvitse poistaa, koneella voi olla useita selaimia asennettuna yhtäaikaa.


    • vanhapappaa

      f.e.dzerzhinsky - tarkoitin että kun on kerran tuo IE, niin voisiko firefoxin poistaa ja sitten IE:n kautta asentaa uusiksi, jos se auttaisi tuohon ongelmaan? Vai onko turhaa? Häipyvätkö silloin firefoxiin asennetut kirjanmerkit myös?

      "käytä internet ie:tä" - sinulla on siis sama ongelma? Auttaakohan tuohon sitten mikään vai onko danske bankilla ongelmia? Vai minun tietokoneessa?

      • Firefoxin kirjanmerkit säilyvät kun asennat Firefoxin uudelleen. En tiedä auttaako ongelmaasi mutta ei se mitään otakkaan vaikka ei antaisikaan joten kokeile.


    • vanhapappaa

      Kiitos, mutta eipä tuo poisto ja uudelleen asennus paljoa auttanut.
      Ehkäpä se on danske bankilla tämä ongelma?

    • Hörhör..

      Pelkkää DanskeBankin sivuston yhteensopivuussekoilua.
      Linux Mintissä Firefox 21.0 ja Oracle Java 7 update 21 - maksoin juuri laskun ilman mitään vaikeuksia, mutta silti pankin testi inttää Firefox 21.0 olevan yhteensopimaton beta.

      http://i.imgur.com/bs8186i.png

      • jäätee 7

        Nykyään tuo Danske Pankki toimii myös OpenJDK Javalla, kun selainpluginiksi asentaa IcedTea 7:n.


      • Pankki on rikki.

        Minulla Osuuspankki valittaa Firefox 17 ESR:n olevan vanhentunut vaikka siihen tulee varmaan vielä puoli vuotta turvapäivityksiä.

        Käsittämätöntä, että eivät osaa tehdä verkkopankkia toimimaan niin, ei olisi väliä mikä se selain on. Etenkin jos eivät kykene ylläpitämään ylläpidettyjen selaimien listaa.


    • Asenna Firefox 17 ESR

    • noJava

      Danske Bank kerää luvattomasti asiakkaan henkilökohtaisia tietoja verkkopankkiin kirjautumisen yhteydessä. Windows-käyttäjät voivat parantaa omaa turvallisuutta poistamalla Windows Script Host käytöstä. Saat ohjeita klikkaamalla alla olevaa linkkiä.

      http://technet.microsoft.com/fi-fi/library/ee198684.aspx

      • Älä levittele vahingollisia paska"ohjeita" trolli.


      • ....

        Hehe...
        Ja muilla pankeilla ei ole tietoa ja niiden tallennuksia, kuka se nyt sieltä tuleekaan taas kirjautumaan pankkiimme?


      • noJava
        f.e.dzerzhinsky kirjoitti:

        Älä levittele vahingollisia paska"ohjeita" trolli.

        Kerro toki jos tiedät paremman keinon estää vbs skriptin ajamisen, olen pelkkänä korvana.


      • noJava kirjoitti:

        Kerro toki jos tiedät paremman keinon estää vbs skriptin ajamisen, olen pelkkänä korvana.

        Lopeta jo joutava paskan jauhaminen.


      • .... kirjoitti:

        Hehe...
        Ja muilla pankeilla ei ole tietoa ja niiden tallennuksia, kuka se nyt sieltä tuleekaan taas kirjautumaan pankkiimme?

        Joo. Merkillinen pankki tuo Danske Bank kun asiakkaan tiedot täytyy kaivaa esiin jollain scripteillä kun pankkitiliä avatetessa asiakkaat eivät kerro nimeään, osoitettaan, sukupuoltaan.....

        :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD


      • FUD-sontamyllylle
        f.e.dzerzhinsky kirjoitti:

        Lopeta jo joutava paskan jauhaminen.

        Kerro sitten miten saa estettyä Danske Bankkia keräämästä käyttäjästä tietoja jotka eivät sille kuulu ? Noilla Danske Pankin keräämillä tiedoilla kun ei ole mitään tekemistä turvallisuuden tai pankkiasioinnin kanssa.


      • FUD-sontamyllylle kirjoitti:

        Kerro sitten miten saa estettyä Danske Bankkia keräämästä käyttäjästä tietoja jotka eivät sille kuulu ? Noilla Danske Pankin keräämillä tiedoilla kun ei ole mitään tekemistä turvallisuuden tai pankkiasioinnin kanssa.

        Haista pa5ka idiootti.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/11481528/#comment-61643643 alempi


    • noJava

      Niinpä, ja siinä sivussa lähtee myös felixin kovon tiedot, käyttiksen seriaali, biosin ym tiedot :DDD Fisu, ooksä tyhmä vai tosi tyhmä?

    • salaiset elämät

      noJava : lle

      Kerro perustellen ja eritellysti mitä ei pankille kuuluvaa ja pankkihteyyeen ei välttämätöntä pankki urkkii asikkaidensa koneilta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2118
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1326
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      718
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      39
      509
    Aihe