kaukkarin eroahdistus

kaukkis on elämää

7 kohta 8 kuinen kaukkarimme yllätti jälleen. Eroahdistus on ottanut uudet mitat eli mitta tulee täyteen ... Tänään kuten kerran jo aiemmin koira jää kotiin kaikilla opeilla, ohjeilla sisälle. Lukossa oleva ovi on vain hidaste. ?.Koira jätettiin kotiin..välitön vaatihaukku ja oven avaus yritys. Uusi talo ja se ovi . Kahva vain paukkui, mutta koira rauhoittui muutamassa kymmenessä sekunnissa. Käynnistin Volvon ja katsoin että ulko-ovi on kiinni edelleen. Aiemmin ajattelin, ettei ollut varmaan takal lukossa no nyt on ja koira on edelleen talossa, joten lähikaupassa käynti. Kolmen vartin kuluttua kotiin koira istuu etukuistilla pienessä narun pätkässä ja talon ovi on kiinni edelleen. Koiran mustan naaman ilme kuin ihmis apinalla suoraan kuin King Kong leffasta .. " tuli taas kumminkin tää tehtyä, niin no miten tän otatte nyt .tuli nyt kumminkin näin tehtyä ja tää piti tehdä tietty varma juttu, ottakaa ny miten otatte ja kyl neuvotella voin periaatteessa vaan tää on tässä kohtaa näin mun tehtävä. Eli koira selvittää lukot auki ja naapuriin. Menin sinne emäntää etsimään ." Onko tosi komea korkea kivitalot eikä kaatuisi seinä jos oisin sen kyljessä parkissa" ottivat pannasta ja kuljettivat kuistille ja auttoivat tässä kotitalon pääovessa..
Apua tähän ahdistukseen..

7

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palstapollari

      Eikös kaukkari ole laumanvartija? Vai olenko väärässä? Siis tämä kysymys kuuluisi sille palstalle. terv. palstapoliisi

      • sdvdsvdsv

        Että kun taas ollaan niin pilkuntarkkoja.


    • säpläkkä

      Taitaa taas olla väärä koira oikeassa paikassa. Kaukkari tarvii tilaa ja lääniä ympärilleen ja lauman. Minkä ihmeen takia ´taajamaan on edes ostettu kaukkari?
      Hanki sille seuraa, ettei se pitkästy ja keksi itse tekemistä. Miten aiot pärjätä sen kanssa, kun se painaa 90 kiloa?

      • Ressu.

        Mitä merkitystä painolla on, kun on eroahdistus?

        Ps. Villakoira repi ok,taloni huoneen.


      • säpläkkä
        Ressu. kirjoitti:

        Mitä merkitystä painolla on, kun on eroahdistus?

        Ps. Villakoira repi ok,taloni huoneen.

        Niin villakoirakin voi tappaa, kun se hermostuu....
        Kaukkari ei todellakaan ole mikään rivari tai kerrostalo asukki. Se on suurimpia ja omapäisimpiä laumanvartioita. Mitä siihen eroahdistukseen tulee, niin tässä tapauksessa voidaan puhua lauma-ahdistuksesta, sen lauma menee pois ja sitä se kaipaa. Jälki voi olla melkoista, kun se ahdistuu liikaa. Se voi oikeasti tappaa.
        Niin minulla on sellainen, mutta asumme keskellä eimitään ja sillä on lauma erilaisia eläimiä, joten minkäänlaista eroahdistusta ei ole, kun lähden kotoa pois.


    • Kartanon Herra

      Kaukkarin koulutus "täyteläiseksi" kestää n. 3-4 vuotta. Paras paikka koiralle, kun olet poissa, on ulkotarha tai pitkä juoksulanka mistä koira voi vartioida sisäänkäyntiä. Ensimäisen kaukkarini kanssa olin ensimäisen vuoden yhdessä melkein koko ajan (korvessa). kun kävin asioilla otin koiran mukaan. näin se pääsi tutustumaan myös ympäristöön laajemmin. Toisen koiran hankinta-aikaan asustelin kaupungissa rivitalossa jossa koira söi poissaollessani kalusteet jne. Ikkunoiden eteen piti laittaa rautakalterit ettei menisi lasista läpi. Nyttemmin asun jälleen suuressa kartanossa missä koirilla on n. 2000 m2 tarhatilaa. Yöksi koirat otetaan koirataloon sisälle.

    • oma hätä

      Kyllä nyt kuulostaa siltä, että et ole valmistautunut koirasi rotuominaisuuksiin; sen tarpeisiin ja kouluttamiseen. On ymmärrettävää, että ahdistut. ahdistuksesi johtuu siitä, että et tiedä mitä tehdä. Oletko liian passiivinen, etkä valmis ensiksi ITSE opettelemaan, että mitä sinun pitäisi opettaa pennullesi. Et saa purkaa omaa ahdistustasi koiraan. Ei ole koiran syy, että sinä et osaa kouluttaa sitä kärsivällisyys kouluttamisessa kasvaa omien tietojen ja taitojen kanssa.

      Ota selvää, missä voisit opetella kouluttamaan koiraasi:menkää yhdessä kouluun. Minitsemasi "eroahdistus" voi johtua yksinkertaisesti siitä, että osaa käyttää aikaasi koiran kanssa, ja se frustroituu. Tai että et ylipäätään tee mitään koirasi kanssa.

      On totta, että tämä rotu vaatii reviiriä ja vahdittavaa. Varmaan sinun on nyt parasta harkita koko tilanteenne uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe