Tarvitsisin lähes päivittäisen bentsolääkityksen

opamox1

Haluaisin opiskella itselleni oikean ammatin mutta ihmisten kanssa oleminen opiskelujen vaatimissa määrin ahdistaa todella paljon. Bentsot helpottavat asiaa aika tavalla mutta tällä hetkellä käytän niitä vain kahtena päivänä viikossa ja loput työpäivät sinnittelen ja kuumottelen. Kyetökseni opiskelemaan tehokkaasti tarvitsisin lääkkeitä 4-5 päivänä viikossa sellaisella keskivahvalla annostuksella. Onko tuollainen edes mahdollista? Toleranssihan se ongelma tuossa on.....

5

121

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bentsohelvetti

      En todellakaan suosittele. Vieroitin itseni bentsoista(eka Alprox sitten Diapam) 10 vuoden päivittäisen käytön tänä keväänä, nyt reilu kuukausi täysin ilman ja vieroitusoireet todella kamalat. Pinna kireällä, hikoiluttaa, painajaisia, unettomuutta raajojen puutumista ym ja uusia oireita tulee päivittäin ja tämä kestää kuulema ainakin 12kk vielä. Siis aivan helvetillinen kevät ollut töissä ja muutenkin tämän takia.

      Toisekseen tajusin nyt että mikä minua oli ahdistanut ..s Siis juuri kyseiset lääkkeet. Pitkäaikaiskäytössä eli yli 2vk bentsot kääntyvät käyttäjäänsä vastaan ja alkavat siis toimia päinvastaisesti. En todellakaan ole enää niin ahdistunut, masentunut tai mieti jopa itsemurhaa mitä tein bentsovuosina.

      • opamox1

        Olen käyttänyt bentsoja kohta vuoden. Aluksi Alproxia ja sitten Opamoxia. Muutaman kuukauden käytin Opamoxia lähes päivittäin, pitäen kuitenkin joka viikko kahden perättäisen päivän tauon. Sitten lekuri puolitti lääkkeiden määrän ja nyt käyttö tahti on kahtena päivänä viikossa 22,5-30mg kerrallaan. Viikossa on siis yksi kahden päivän tauko ja yksi kolmen päivän tauko. Silti tuo toleranssi tuntuu jo vaikuttavan. Aluksi 15 mg oli riittävä määrä, sitten kun se ei enää tuntunut vaikuttavan siirryin 22,5 mg:hen ja nyt tuo kolkyt milliä tuntuisi olevan oikea annos.

        Niinä päivinä kun en käytä bentsoja kuumottelen kaikenlaisista pienistäkin asiasta ja pinna on todella usein kireällä. Tilanne oli sama jo ennen kuin aloitin bentsojen käytön. Minulla on lisäksi myös voimakas SSRI-lääkitys mutta se vain pitää itsarifiilikset poissa eikä auta muuten.


    • 10 vuoden kokemus

      Kyllä ketjun aloittajalla on niin selvät oireet serotoniiniaineenvaihdunnan häiriöstä, että kehottaisin äkkiä aloittamaan SSRI-lääkityksen, oireet katoavat kuukauden kuluessa ja sen jälkeen voi ruveta pikkuhiljaa rukkaamaan Oxaminin annosta pienemmäksi ja jättää sen lopulta kokonaan pois, koska saat niin hyvän ja tasapainoisen olon masennuslääkkeestä. Sertralin ja Escitalopram ovat oikein hyviä lääkkeitä kyseisiin tarkoituksiin!

      • opamox1

        Kuten sanoin, minulla on ollut voimakas SSRI-lääkitys jo melkein kymmenen vuotta. Kyllä ne mielialaa parantavat mutta eivät poista ahdistusta ja kuumottelua.


    • Lyricahelevetti

      Seuraavaksi sitten Lyricaa. Tulee varmaan helevetin kuolema jos sitä alkaa ottamaan säännöllisesti ja lopettaa seinään. Itse en ole edes uskaltanut aloittaa. Siihen vielä jotain bentsoja, alkoholia ja ssri päälle niin varma kuolema.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      144
      4672
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      87
      3439
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      106
      1668
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      90
      1519
    5. Työeläkeloisille ottaa koville heidän rikosten julki tuominen

      Niin koville, että yrittävät estää kansalaiskeskustelun, jolla turvattaisiin perustuslain takaama omaisuudensuoja palkan
      Maailman menoa
      7
      1492
    6. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      105
      1019
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      26
      943
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      46
      870
    9. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      74
      854
    10. Jos oot täällä,laita tunniste.

      Muuten en lue!
      Ikävä
      47
      753
    Aihe