Mielipiteitä treenisarjasta

Amatöörille

Jep eli satasen maaginen raja tuli pari kuukautta sitten vastaan joten pakko oli päättää ruveta pudottamaan tuota painoa. Syömisen määrää lähdin laskemaan ja pyrin vaihtamaan hiukan terveellisempään ruokavalioon.

Tässä pikkuhiljaa tullessa sellainen tietynlainen rutiini tuohon toimintaan ja paino on lähtenyt putoamaan niin tarkoitus olisi lähteä lisäämään kotitekoista kuntopiiriä mukaan kasvattamaan hiukan lihasmassaa.

Tarkoitus olisi yrittää saada seuraavanlainen viikkorutiini toimimaan:

- Aina aamuisin ennen töitä alottaisin parilla sarjalla punnerruksia, selkiä ja vatsoja, ehkä mukaan käsipainoilla jotain liikkeitä mutta vain se pari sarjaa että kroppa herää.

- Maanantai-iltaisin käy pelaamassa pari tuntia lentopalloa (ri kuntopiiriä).

- Tiistaina pitäisin kuntopiiriä. Tekisin seuraavilla liikkeillä 5-10 sarjaa / 10-15kpl/per sarja (nostan/lasken suoritusten määrää sen mukaan mitä kroppa sanoo):

- etunojapunnerrus
- suorat/vinot vatsalihakset (vaihtelua eri päiville)
- kyykyt
- sivuttaisnosto käsipainoilla
- hauikset käsipainoilla
- selkälihasliikkeitä

- Keskiviikkona samanlainen kuntopiiri

- Torstaina taas pelaamaan (ei kuntipiiriä)

Perjantaista lauantaihin pitäisin välipäiviä/palautumista (ehkä perjantaille vielä myös kuntopiiriä).

Mielipiteitä tuon treenin järkevyydestä. Tahti ei äkkiseltään vaikuta hirmuisen kovalta joten enemmän liikeiden suhteen neuvoja eli onko liikaa/liian vähän, mitä voisi muuttaa, jättää pois tai lisätä.

Ottakaan huomioon: amatööri kyseessä.

6

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkököb

      Onneksi olkoon.100kg penkistä on aloittelijalle ihan kelpo suoritus.Lisää vaan rautaa tankoon ei missään nimessä pois.

    • Mielipiteeni treenin järkevyydestä: ei mitään järkeä. (tai voihan sen tietty niinkin ajatella, että jos vaihtoehtona on maata sohvalla, niin mikä tahansa liikunta on suunta oikeaan päin)

      • mitä järkee

        ei kovin rakentava palaute... mitä järkeä todeta vaan ettei oo järkeä jos ei vaivaudu kertomaan amatöörille mikä on pielessä ja mitä kannattaisi tehdä toisin.


      • mitä järkee kirjoitti:

        ei kovin rakentava palaute... mitä järkeä todeta vaan ettei oo järkeä jos ei vaivaudu kertomaan amatöörille mikä on pielessä ja mitä kannattaisi tehdä toisin.

        Sitä järkeä, että jos motivaati ei riitä edes siihen, että ottaisi ihan perusasioista selvää, se tuskin tulee riittämään kunnon treenaukseenkaan.

        Lisäksi kukaan ei pysty noilla tiedoilla rakentamaan henkilökohtaista treeniohjelmaa, joten aivan sama olisi, jos aloittaja vain ottaisi netistä jonkun valmiin.


    • Jack Ass

      Mikset aloittaja menisi suosiolla kuntosalille? 2-3 treeniä/viikko riittää. Tuollaiset kotitreenit voi tuntua alussa hyvältäkin idealta, mutta yleensä ne ei tule jatkumaan kauaa koska kehitystä ei huomaa lähes ollenkaan. Ja kun kehitystä ei huomaa niin motivaatio katoaa ja treenit loppuu vähitellen.

      Kuntosalilla kun opettelee muutaman hyvän perusliikkeen (5-10kpl), laittaa näissä tekniikat kuntoon ja lisää vähitellen joko sarjoja, toistoja tai painoja, niin tapahtuu sitä kehitystä mikä motivoi treenaamaan.

    • No jopas jotain?

      Onpas kannustavaa kommenttia aloittelijalle? Jos ap. koet viikkorutiinin toimivaksi, hauskaksi ja jaksat harrastaa niin miksei. Kuitenkin liikuntamuodon tulee olla sellaista mitä itse noudattaa ja tykkää tehdä. Pakko pullasta tulee äkkiä inho ja halut liikuntaa kohtaa katoaa nopeasti. Suositan yhden välipäivän pitämistä ja muun liikunnan ohella muutaman kerran kuukaudessa piipahtamaan uimahallilla, tekee hyvää koko keholle :)

      Muista vain monipuolinen ruokavalio eli kasviksia, marjoja ja hedelmiä. Lounaassa sitten kalaa tai kanaa sekä salaattia. Kuitua saa puurosta ja ruisleivästä muun muassa. Välipalana viiliä marjojen kera vaikka tai hedelmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      91
      7540
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      122
      6285
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4407
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      233
      3034
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2618
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      29
      1887
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      129
      1521
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      196
      1501
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      762
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      693
    Aihe