iPad kulkuneuvossa

Aijon navigoida iPadilla, ja vaikka siinä kestääkin akku luultavasti ihan riittävästi, niin siltikin haluaisin varmistaa sen.
Ostin Clas Ohlsonilta haaroittimen, jossa näyttää olevan myös pieni laturi mukana.
Sen output-arvot ovat 5 volttia, 1 Ampeeri.

Mitä tapahtuu jos yritän ladata tästä? Siis ulostulo on USB liitin mihin iPadin latausjohto sopii, mutta mites on, kun Päddärin oma verkkolaturi on arvoiltaan 5.1 volttia ja 2,2 Ampeeria?

Lataantuuko hitaasti? Eikö lataannu ollenkaan? Syttyykö laturi palamaan liiallisen kuormituksen takia? Vai mitä muuta?

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn
      • Kiitoksia vihjeistä :)
        Kokeilin nyt kuitenkin sitä Ohlsonin sovitinta, ja se laturi alkoi vinkua kun kytkin siihen iPadin.
        Mutta onneksi siinä on pari sellaista sytkälaturin paikkaa, ja satuin löytämään iPhonelle tarkoitetun sellaisen. Siinä nyt on melkein samat arvot kuin tuossa toisessakin, mutta kokeiltaessa se näytti kyllä lataavan, hmm, hmmm, kokeilin tosin vain paikalla (ei ajossa eikä siis mp:n laturi pyörinyt) ja kyllä tuo näytti lataavan suunnilleen sitä vauhtia että ½ h kuluessa lataustaso nousi n. 1 %-yksikön.

        Lämpenihän se sytkärilaturi vahän mutta eikös sen kuulukin vähä lämmetä ?
        Ja ajoviima varmasti jäähdyttää sitä siinä kuin moottoriakin :s

        Oli miten oli ja näillä mennään. Systeemissä on 2 sulaketta, joten välitöntä tulipalon vaaraa ei ainakaan ole, ja jos proppuja alkaa palaa niin sitten on yritettävä säästää sähköä matkalla. En aijo ajaa 8 h enempää päivässä, ja toivon mukaan saan yöpymispaikoissa ladattua päddärin kuin myös kaikkien muidenkin laitteiden akut :)

        Hyvää kesää vaan sinulle ja kaikille muillekin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe