Amarylliksen siemeniä?

Viherpipertäjä

Olen kuullut puhuttavan, että amarylliksen saa helposti tekemään siemeniä. Olenkin nyt pölyttänyt pari kukkaa, mutta olisin utelias jatkokasvatuksen suhteen.
Eli, tietääkö kukaan minkälainen käsittely amarylliksen siemenelle, jotta sen saisi itämään ?(sikäli kun niitä kehittyy)

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehtis

      Amarylliksen eli ritarinkukan siemenet saa helposti itämään, mutta siemenet vanhenevat nopeasti, joten kannattaa toimia vikkelästi.
      Itse olen kasvattanut siemenistä amarylliksiä, mutta emosipuli kuihtuu aika ruikulaksi - siemeniä ei kannata ottaa siitä joka vuosi. Kokeile myös eri väristen kukkien risteytystä.
      Nyt asiaan!
      Levitä siemenet laakeaan astiaan, jonka pohjalla on 3 - 5 cm:n kerros multaa. Halutessasi voit levittää siementen päälle vähän hienojakoista multaa. Kastele melko kosteaksi ja levitä muovikelmu tai lasilevy kylvöksen päälle. Kun siemenet ovat itäneet, poista kelmu tai levy ja kastele niin, että pintamulta kuivahtaa kastelukertojen välillä. Siirrä kasvit runsaaseen valoon. Lannoita pikkusipuneita parin - kolmen viikon välein. Kun lehdet kasvavat yli 5 sentin mittaisiksi, istuta kasvit omiin ruukkuihinsa. Lannoita nyt viikon - kahden välein ja kastele samalla tavalla. Lepokautta on pienillä sipuleilla turha pitää, sillä se pidentää kasvatusaikaa kohti kukkivaa sipulia. Vaihda ruukku tarvittaessa isompaan. Hyvällä onnella ja ahkeralla työllä sipulit ovat valmiina kukkimaan kolmen - viiden vuoden kuluttua kylvöstä. Aika saattaa tuntua pitkältä, mutta kasvit palkitsevat omistajansa upealla kukinnalla. Onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      91
      7560
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      122
      6305
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4427
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      233
      3054
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2628
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      32
      1918
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      129
      1541
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1524
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      772
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      713
    Aihe