Ainoa ratkaisu!!!!

Aktivisti

USA:n ja samalla koko ihmiskunnan suurin heikkous on sen täydellinen aatteettomuus, joka on johtamassa koko ekosysteemimme tuhoon.

Neuvostoliitossa oli ehdottaman kestävää sen aatteellinen perusta. Marx, Lenin ja Stalinhan loivat täysin uuden ajattelutavan niin historian käsittelyyn, yksilön oikeuksiin ja yksittäisten kansakuntien olemassaolon oikeutukseen. Sen tarkemmin käymättä läpi aatemaailman historiallista kehitystä, sen voinee (kieltämättä hieman yksinkertaistaen) tiivistää seuraavasti: historia ja sen tapahtumat ovat aina subjektiivisia eikä totuutta filosofisessa mielessä ole olemassa, yksilöllä sinänsä ei ole mitään arvoa, vaan yksilön arvo tulee esiin hänen yhteiskunnallisen toimintansa kautta ja yksittäisellä kansakunnalla (nationalismilla) ei ole merkitystä kuin toimia osana yhteiskunnallista kehitystä etujoukon määräämällä tavalla.

Yhteiskunnallisen kehityksen huipentumana kommunismihan vastaa ihanteineen täydellisyyttä etenkin kun muistaa vastakohtana USA:n henkisen tyhjyyden, ns. demokraattisuuden ja materian palvonnan. Ajatelkaa vaikka ympäristöasioita ja maapallon tilaa. Kommunismin tuloksena eri arvioiden mukaan noin 100 miljoonaa ihmistä lakkasi kuormittamasta maapallon ekosysteemiä samalla kun ihmiskunnan saastuttavin osa eli yksittäisen ihmisen elintaso romahti. Olisiko koskaan USA tai jokin muu ns. demokraattinen yhteiskunta koskaan pystynyt vastaavaan, epäilen suuresti.

Suomalaisista puolueista Vihreä liitto on ainoana puolueena (Vasemmistoliiton ns. aktivistisiiven lisäksi) ymmärtänyt nämä lainalaisuudet ja sen, että vihreä ns. stalinistisuus tai kommunismi on ainoa tapa pelastaa maapallo liikakansoitukselta ja elintason nousun aiheuttamilta ekokatastrofeilta.

Neuvostoliiton aatteellinen perusta elää ja voi erittäin hyvin. Ajatelkaa vaikka nykyistä eduskuntaa tai viimeisiä gallup-lukuja: vasemmistoliitolla (kommunisteilla) ja vihreällä liitolla (kommunistisesta liikkeestä siirtyneet tai sen aatteellista perustaa muuten kunnioittavat - kuten allekirjoittanut) on yhteensä vaaleista tai gallupeista riippuen noin 20 - 25 % kannatus Suomessa ja kannatus on ollut jo pitkään nousussa.

Vaikka Neuvostoliiton, kommunismin tai vihreän liiton tarkoituksenahan ei koskaan ole ollut kunnioittaa tai nousta valtaan ns. demokraattisten periaatteiden mukaan (demokratiahan ei tunnusta meitä eli kommunistista tai aktivistista etujoukkoa, jolla on oikea näkemys yhteiskunnallisen kehityksen suunnasta), kertovat em. luvut aatteemme elinvoimasta kenties suurempana kuin koskaan aikaisemmin.

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tööth

      Energia sopii tähän sinun ajatukseen?
      Olisiko teillä enää mitään tehtävää?

    • roope

      Vihreä liitto sattuu vielä tällä hetkellä olemaan voimissaan. Sen äänestäjäkunnasta suurin osa on hienostorouvia ja neitejä, jotka eivät edes ymmärrä millainen sisäinen ristiriita puolueessa on. Vihreä liitto joutuu samaan tilanteeseen kuin missä skdl(tai mikä se nykyään onkaan) on nyt, eli puolueen herrasväki nuoleskelee hallituspuolueita, ja tennilätsunmuut yrittää pitää yllä perinteitä. Tällä asetelmalla ei pääse kovin korkeisiin kannatuslukuihin.

      Eri asia on, kuten viittasitkin, tarvitaanko kannatusta ensinkään. Voihan sitä valtaa käyttää muutenkin, kuten neukuissa. Kuitenkin neukkula oli täysin satunnainen ilmiö. Jos muutaman henkilön luonne olisi ollut toisenlainen, niin, kuten mainitsitkin, 100 miljoonaa ihmistä enemmän olisi ollut tallaamassa tätä maaemoa.

      Vihreiden suurin hölmöys oli se että ne ajoivat linkolan ulos puolueesta. Se kostautuu nyt 15..20 vuotta myöhemmin.

    • Che

      Itse en kuitenkaan usko kommunismiin laajemmassa mittakaavassa...pienimuotoisena idea toimii testatusti hyvinkin ja itseasiassa siltä periaatteelta ovat toimineet ihmisyhteisöt aikojen alusta asti...ainakin maanviljelyskulttuurin nousuun asti. Laajemmassa mittakaavassa taitaa esteeksi tulla ihmisluonto, joka ei välttämättä toimi hienojen ajatuksien mukaan. Yhteisöhenki ja epäitsekkyys jokatapauksessa kunniaan!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      82
      1985
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      113
      1708
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1296
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      676
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      610
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe