Nonniin.........
Paljon lähtee prässissä?
Itse saan 5X3 sarjan!
325kg.....
Harrastan pyöräilyä(XC,dual,freeride,trial)!
Auttanu tuo pyöräily!
(Jalkaprässi)
17
1129
Vastaukset
- Natu
Voihan poju,laskeppas kelkka tarpeeks alas niin loppu toi sun leuhkiminen
- op76
Itsellä tais olla 16 vuotiaana prässi jotain vajaat 300kg. Oma paino oli tosin jotain 54kg. Pari vuotta sitten tein ennätykseksi 8 toistoa @430kg, mutta nyt tuo jäis tekemättä, ku en oo jalkoja treenannu kahteen vuoteen.
- Kutku
Joo, itse teen 240kg:llä 12 toiston sarjoja ja niissä kyllä on kantapäät kiinni perseessä. Varmaan likemmäs 500 tulis pienellä "nykytys" liikkeellä.
- Tuomo
kovan jalkatreenin lopuksi kokeilin vähä niin meni 6x250kg ja käytin kyllä syvällä asti. uskoisin pystyväni parempaankin jos treenin alussa kokeilis
kieltämättä kova tuo sun tulos, pitää jaloissa voimaa olla :) - kipi
..sä vedät prässis vaikka ton 325 niin sun pitäs kyykätä ainaki 150! 15v.TUSKIN.Epäälenpä että sun prässi suoritukses ei ole puhdas =)
- Tomppa
Mulla menee aika tarkkaan tuplat prässissä, kun vertaa kyykkyyn. Kehittyy tasatahtia. Mutta kun on niin monenlaisia vehkeitä, että toisissa saa pistää 50kg enmmän.
- Tuomo
...olemme kaikki erilaisia. voihan se olla et kaveri on lahjakas tossa lajissa
- kysymys
minkälainen jalkaprässi mahtaa olla kyseessä (niitä kun on niin monenlaisia, toisiin saa laittaa rauhassa 50 kg enemmän ja tuntuu samalta ku toisessa laitteessa 50kg vähemmän.)?
Ja sitten vielä että miten alas menit?
(tässäkin pitää muistaa että tämä suomi24 keskustelufoorumissa tuloksissa (oli sitten mitta, paino, punttitulos) on yleensä joku 5-20% ylimääräistä) - poika 15v.
Ensinäkin tuosta tekstistä jäi puuttumaan kysymys!
Onko tuo liikaa kasvavalle iälle?
Ja unohtu myös sekin että "kokeilin rajojani"!
Yleensä teen niit sarjoja 100-200kg!
Silloin tällöin otan kaverin kanssa kisan kumpi jaksaa enemmän!!!!
Jotenka ihan rauhassa!
Ja teille "rasisteille"!
Menkää tuppimulkut kotia!
Ja kasvakaa sen uhmaiän yli!
Tulkaa sit taas arki-elämään!!- jr
Riippuen henk.koht. ominaisuuksista, mutta täyttä massa/voimatreeniä ei yleensä suositella kuin murrosiän jälkeen aloitettavaksi. Nuorena helposti tekee liikaa eikä muista ravintoa ja palautumista. Helposti tulee ylikuntotiloja, pahojakin joskus sitten jää käymättä jopa vuoden treenit jos oikeen äityy ylikuntoon.
- jr
Ihan jees sarjaa. Sido polvia ja muista tekniikka noilla painoilla, muuten parikymppisenä on polvet leikattavana. Pyöräily on jees hommaa polville. Itsellänikin takana se 15 vuotta free-tyyppistä ajoa, dh-skaboissa kävin vitun kauan aikaa sit.
Prässit eroo, esim tossa salilla on yks missä kelkan vastus on jo 280kg, kulmat vaihtelee. Prässiin saa nopeesti sen 500kg
mut tsekataan mieluummin kyykky tulokset!- Kutku
Joo, kyykky kyllä kertoo enemmän kuin tuhat prässiä! Kyykky vaatii paljon enemmän teknikkaa kuin pelkkää raakaa voimaa. Polvet kyllä saa paskaksi sekä prässissä ja kyykyssä.
- poika 15v.
Kutku kirjoitti:
Joo, kyykky kyllä kertoo enemmän kuin tuhat prässiä! Kyykky vaatii paljon enemmän teknikkaa kuin pelkkää raakaa voimaa. Polvet kyllä saa paskaksi sekä prässissä ja kyykyssä.
Tiedosta!
Ei tartte sit leikata!
Pistämpä korvan taakse!
- Tuomo
tänään meni 300kg yhden kerran :) nyt on voittaja olo
- joniraunio
ennätykset mitä tehty ite liikunnan opettajan valvomana 420kg
ikä 15
paino 55kg
hento ruumiin rakenne en tajua itsekkään mut lääkärit sanonu anatomian olevan lihaksia vastaa et supistus lihaksia melkeen mahdoton saada et voimaa tulee mut ei lihaksia - 68-v
Nyt olet jo aikuinen. Onkohan tolkku kehittynyt samassa suhteessa?
Näihin prässijuttuihin on kyllä turha vastata mutta kun ei tunnu menevän jakeluun ettei prässikiloilla ole MITÄÄN MERKITYSTÄ!
Vertailukelpoisuudesta puhumattakaan!
Kyykkykin vaatii kontrollia mutta tulokset ovat sentään vertailtavissa.
Eräs treenattavani, 68kg / 18v teki räjähtäviä kakkosia 240kg:lla.
Ponnistuskulmille!
Aikuisista hepuista koostunut opiskeluporukkamme joka äijä veti periaatteessa maasta yli 300kg.
Vaneritehtaan vaakassa. Lyhyemmillä olivat kaideputket sopivalla korkeudella, vetoa alle 10cm.
Pitemmät joutuivat vetämään vastaavasti alempaa.
Voi teitä lapsikullat!
Keskittykää oleelliseen! - anaali-antero
Joo mä kans kävin tossa vähän aikaa sitten salilla ja tein pec-deckissä kakkosen 80 kg:llä ja reidenloitonnuslaitteessa kolmosen 50 kg:llä. Kyllä mä olen nyt niin vitun rambo että vetelisin teitä kaikkia muita pataan vaikka silmät kiinni, prkl!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve472974Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi922808On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole612666Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712611Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952590Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1062163Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl522039Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1421890Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk611832Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?221715